SUPPLEMENT NEDİR? EN İYİ SUPPLEMENTLER!

Supplement nedir? Ne işe yarar? En iyi supplementler hangileri?

Top 5 Supplement ile AĞIRSAĞLAM’ın önerdiği sporcu besinleri sizin “hangi supplementi almalıyım?” sorunuza yanıt verecek. Paranızı akıllıca kullanacaksınız!

İstediğimiz vücuda ulaşmak bilinçli antrenman, kaliteli beslenme, disiplinli dinlenme ve doğru mantalitenin; kısacası dengeli bir hayatın sonucu. Dengeyi bozan bir faktör ne kadar küçük olursa olsun istediğimiz sonuçlara ulaşmamıza engel oluşturacaktır. Supplementlerin amacı da yol üzerindeki engelleri azaltmaktır.

Supplementleri araştırmak ve doğru bilgiler ışığında karar almak kolay bir iş değil. Satın alınmış araştırmalar, abartılan sonuçlar ve manipüle edici yorumlamalar maalesef şehir efsanelerinden ibaret değil.

Ağırsağlam’ın en doğru bilgiler ile hazırladığı supplement rehberi için kaynağını merak ediyor musunuz?

Examine’ın supplement ve beslenmeye dair sadece insanlar üzerinde hazırlanmış tüm araştırmaları derleyerek hazırladığı “Goals Reference Guide” tüm fitness profesyonellerinin olmazsa olmaz rehberidir.

Supplement Nedir? Ne İşe Yarar?

Supplement ne demek, sporcu besinleri demek. Sporculara özel hazırlanmış gıda demek.

Bunlara takviye deniyor çünkü tek başına hayatta kalmanız için gereken tüm vitamin, mineral, yeterli besin bu ürünlerde yok. O yüzden öğün yerine kullanılmazlar. Supplement eksik gidermek için var.

Bu yüzden önce eksik olan besini anlamak önemli.

Supplement incelemelerine başlamadan önce, bu konuda yanlış bilinen 2 noktaya vurgu yapmak istiyorum:

Supplement zararlı değildir!

Supplementler sıkça ilgili olmayan insanlar tarafından garip karşılanabiliyor, fakat bu ürünler birer besindir. Besin ne kadar zararlı olursa, supplement de o kadar zararlı olabilir.

Supplementler işlenmiş besinlerdir; fakat kendi besininizi kendiniz üretmiyorsanız, supplementlere ayrıca kötü bir gıda gibi bakmak biraz komik. Hatta ne kadar iyi beslenirseniz beslenin, kimi gıdalar diyetinizde eksik kalabilir. Supplementlerin amacı da bu eksikleri doldurmaktır ve Ağırsağlam’ın anlattığı şekilde, usülüne uygun alırsanız endişe etmenize gerek yok.

Bu konuda protein tozu makalemizde geniş incelememiz var, onu okumanızı öneririm.

Supplement mucize değildir!

Supplementler, sporcu besinleri, besindir. Besin ne kadar faydalı olursa, supplement de o kadar faydalı olabilir.

Supplementler sadece ihtiyacımız olan gıdalar izole edilerek sunulduğu için kullanım kolaylığı oluştururlar. Yerleri, zamanları vardır. Fakat inanılmaz farklar oluşturmazlar. Antrenman yapmadan, düzgün beslenmeden bu ürünleri kullanmak takımı giymeden papyon takmaya benzer.

Unutmayın! En iyi supplement antrenmandır, spor yapmaktır, iyi beslenmektir!

Bunun için fitness beslenme ve fitness antrenman programı makalelerimizi inceleyebilirsiniz, ücretsiz antrenman programı da veriyoruz!

En İyi Supplementler!

Peki en etkili supplement hangisi? Paranızı hangi ürünlere ayırmalı, hangisini almalısınız?

Yeni başlayanlar için supplementler özellikle büyük bir endişe, biz burada size gitmeniz gereken yolu kolaylaştırıyoruz.

Ancak bazı önerilerimize çok şaşıracaksınız, klasik bir liste değil ama kesinlikle sağlığınız ve daha iyi bir sporcu olmanız için ince eleyip sık dokuduk. Ağırsağlam’ı tanımıyorsanız artık tanıma zamanı 🙂

En İyi Supplement Numara 1: Kreatin!

Kreatin ağırlık çalışması, sprint, güreş gibi güce dayalı spor yapanlar için enerji kullanımında rol oynar.

Araştırmalara göre temposu düşük, yoğunluğu yüksek sporcular için performans artıracak tek supplement kreatindir.

Gücünüzü doğrudan etkilediği için daha yüksek ağırlıklarla çalışmanıza yardımcı olabilir, dolaylı olarak da kas gelişimini ve kütle artışını destekler. Üzerinde en çok araştırma yapılan supplement olan kreatin, hiçbir sağlık sorununa sebep olmadığı gibi; beyin, kemik, kas ve karaciğere faydalıdır.

En İyi Kreatin Hangisi?

Kreatin monohidrat içeren tüm ürünleri alabilirsiniz, hepsi iyidir!

Kreatin ürünleri arasında dağlar oynamaz, fakat bir miktar kalite farkı bulunuyor. “Creapure”, kreatinin en temiz formudur. Hardline kreatin de Creapure formunda ve fiyat performans oranı iyi bir ürün.

Hardline tercih ederseniz yükleme yapmanız tavsiye ediliyor, kreatin yüklemesi de kafanızı karıştırmasın, kutusunda yazdığı gibi kullanın.

Kreatin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak mı istiyorsun? “Kreatin Nedir” makalemize göz atabilirsin!

Numara 2: ZMA (Çinko ve Magnezyum)

Çinko ve magnezyum… Metabolizmanın birçok faaliyetinde birinci derecede rol oynayan mineraller. Eksikliğinde ortaya çıkan sıkıntılardan birkaçı: Düşük cinsel istek, saç dökümü, tırnakta beyaz lekeler, düşük testosteron ve sivilce…

Ailecek supplement etmeniz gerekiyor, özellikle sporcuların eksik olduğu mineraller. Supplement ile desteklenmesi testosteronunuzu doğal olarak yükseltir (olması gerektiği yere çeker) ve uykularınızdan aldığınız verim artar.

Dolaylı olarak salonda ve mutfakta yaptıklarınızın yürümesine yardımcı olur.

En İyi ZMA Supplementi Hangisi?

Hangi ZMA’yı tercih etmeliyim diyorsanız, çok kafa karışıklığına mahal vermeyin.

Bütçeye uygun yapısıyla Hardline ZMA ihtiyacınızı karşılayacaktır. Uykudan 1 saat önce ZMA, AĞIRSAĞLAM onaylı!

Çinko magnezyum supplementi hakkında daha fazla bilgi almak için “ZMA Nedir?” makalemize göz atın!

Supplement Numara 3: Omega-3 Balık Yağı!

Genellikle diyetimizde omega-6 oranı omega-3 oranından çok fazla. Hele bir de spor yapıp, hayvansal gıda tüketenlerde omega-3 oranı çok düşük oluyor. Bu birçok probleme kapı aralıyor. Eğer uzun dönemde sağlığınızı düşünüyorsanız, antrenmanlardan yenilenmenizi hızlandırmak istiyorsanız, omega-3 olmazsa olmaz; AĞIRSAĞLAM onaylı!

Balık yağı hapı veya Omega 3 supplementleri hakkında geniş makalemizden daha fazla bilgi almanızı tavsiye ederiz. Önemli bir supplement.

En İyi Balık Yağı Hangisi?

Piyasada birçok farklı ürün var, hangisini tercih etmeliyim, kafam karıştı diyorsanız haksız sayılmazsınız. Omega-3 balık yağı supplementlerinin kalitesi ve miktarı önemli.

Düzenli kullanmanız gereken bir supplement olduğu için fiyatı da önemli. Bu yüzden en iyisini anlamak için makalemizi incelemenizi öneririz.

#4 Probiyotik Supplementler!

Antrenman yaptınız, uykunuza önem veriyorsunuz, besleniyorsunuz da. Fakat yediğiniz gıdaların gitmesi gerektiği yere gittiğinden emin misiniz?

Bunu bizim için yapanlar bakteriler. Fakat biz hayatımıza antibiyotikleri, işlenmiş besinleri, stresi ve tahılı dahil ettiğimiz zaman bu bakteriler işlerini yapamıyorlar, emekler boşa gidiyor. Özellikle düzensiz bir bağırsağınız varsa, kesinlikle AĞIRSAĞLAM tavsiye ediyor!

200’den fazla araştırma 170’den fazla hastalığın eksik probiyotikler sebebiyle olduğunu söylüyor. Huzursuz bağırsak (IBS), zayıf bağışıklık sistemi, iltihaplanmalar, egzama, cilt problemleri, kötü nefes kokusu, ishal veya kabızlık… Bu sorunları yenmemiz için probiyotikler çok önemlidir.

Probiyotik aktif bakterilerdir, canlı olarak almanız lazım. Prebiyotikler ise, zaten olan bakterileri besleyen gıdalardır. Prebiyotikler ısıdan nemden etkilenmezler. İki formu da ihtiyaca karşılık verir.

Hangi probiyotiği alayım diyorsanız, detaylı probiyotik ve prebiyotik makalemizi incelemelisiniz.

Bakteri sayısı, iyi bir probiyotik supplement için önemli bir gösterge, fakat bakteri çeşitliliği, miktardan daha önemli.

Özellikle lactobacillus rhamnosus ve lactobacillus acidophilus önemli bakterilerin başında geliyor. Bu üründe bunları içeren zengin bir karışım, bu yüzden rahatça önerebiliriz.

Probiyotik supplement alırken dikkat etmeniz gereken son kullanma tarihlerinin olması. Bakterilerin hala canlı ve etkili olup olmadığını başka türlü anlayamazsınız. Ölü bakteriye de ayrıca para vermenize gerek yok, zaten onları kalitesiz gıdalardan yeterince alıyoruz. Bu ürünlerden bütçenize uygun olanı tercih edin.

Supplement Numara 5: BCAA (Amino Asit)

Protein ihtiyacını gün içerisinde düzenli olarak alanların takviye etmesi şart değil. Fakat antrenmandan aldığım verim maksimum olsun diyorsanız, bir an önce yenilenmek istiyorum diyorsanız alacağınız ürün BCAA. Eğer intermittent fasting ile aç antrenman yapıyorsanız – ki yağsız kas kütlesi oluşturmanın en ağırsağlam yöntemlerinden biridir – antrenman esnasında BCAA oldukça önemli.

Ayrıca ağırlık çalışması değil de; koşma, yüzme veya bisiklet gibi uzun tempolu sporların içindeyseniz BCAA performansınızı da artıracaktır.

En İyi BCAA (Amino Asit) Hangisi?

Bunun için detaylı BCAA makalemizi önce okumanızı öneriyoruz. Burada daha iyi karar verebilirsiniz.

OPSİYONEL: Protein Tozu!

Merak ediyor olabilirsiniz, sporcular arasındaki en popüler supplement neden listeye alınmamış?

Açıklayalım, protein tozu kimileri için listenin en başında da olabilir. Günlük protein ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız, diyetinizle bunu yapmanız mümkün değilse, pratik yöntem olan whey protein kas geliştirmek için olmazsa olmaz! Kas gelişimi için protein şart, söyleyecek çok bir şey yok.

Ama protein ihtiyacınızı karşılıyorsanız almanıza da gerek kalmıyor. Bu yüzden “kesinlikle listede yer almalı” diyemedik.

En iyi protein tozu için de, detaylı protein tozu makalemizi incelemelisiniz.

Diğer Supplementler Hakkında Bilgilenin!

Ağırsağlam’da tüm supplementleri güncel bilimsel verilere göre inceledik. Yukarda bahsetmediğimiz, ancak ilgi duyabileceğiniz ürünler için sayfanın en üstündeki menüyü inceleyin!

Listeleyecek olursak:

Lütfen makaleyi yararlı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Merak ettiğiniz sorularınızı aşağıda bize sorabilirsiniz, iyi sporlar!

Ağırsağlam Mağazayı Keşfet!

Tüm Ürünler!
Send this to a friend
Burda harika bir şey var: Supplement Nedir? En iyi Supplementler!! Link de burada: https://www.agirsaglam.com/supplement/