PROBİYOTİK NEDİR? SPORCULAR İÇİN BAKTERİLERİN ÖNEMİ!

Probiyotik bakteriler sindirim sistemimiz için çok önemlidir. Bu yazıda probiyotik prebiyotik nedir, en iyi probiyotik destek almak için hangi besinler iyidir, bilimsel araştırmalar ışığında yorumumuzu öğrenebilirsiniz!

İyi bir probiyotik takviye arıyorsanız Proteinocean Prebiotics+ öneririz, ağırsağlam koduyla ekstra indirimli alabilirsiniz!

Probiyotik Nedir?

probiyotik bakteriler

Vücudunuzda hücre sayısının on katı kadar bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Bunların çoğu bağırsağımızda bulunuyor ve bu bakterilerin çoğu zararsız. Özellikle gerekli bakterilerden yeterince bulunması bağırsak sağlığımız için oldukça önemli.

Çünkü probiyotikler yeterli sayıda bulunursa kilo vermeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sindirimi iyileştirmeye, daha sağlıklı bir cilde yardımcı oluyor.

Bunun gibi olumlu etkileri sağlaması için üretilen, probiyotik ilaç denilen, probiyotik tablet gibi destek gıdalar vücudumuzda istediğimiz bu bakterileri içlerinde bulunduruyor. En önemlisi, yararlı mikroorganizmalar birlikte çalışarak bağırsak sağlımızı güçlendiriyor.

200’den fazla araştırma 170’den fazla hastalığın eksik probiyotikler sebebiyle olduğunu söylüyor. Bunlara örnek olarak huzursuz bağırsak (IBS), zayıf bağışıklık sistemi, iltihaplanmalar, egzama, cilt problemleri, kötü nefes kokusu, ishal veya kabızlık verilebilir. Bu sebeple, bağırsağa ikinci beyin dendiği gibi, bağırsaklarımızda yararlı bakterilerin yeterli sayıda olmasını sağlamak sağlığımız için oldukça büyük bir önem taşıyor.

Sporcunuz: antrenman yaptınız, uykunuza önem veriyorsunuz, besleniyorsunuz da. Buna rağmen yediğiniz gıdaların gitmesi gerektiği yere gittiğinden emin misiniz? Bu işlemi bizim için gerçekleştiren probiyotik bakterilerdir. Fakat biz hayatımıza antibiyotikleri, işlenmiş besinleri, stresi ve tahılı dahil ettiğimiz zaman bu bakteriler işlerini yapamıyorlar, emekler boşa gidiyor. Özellikle düzensiz bir bağırsağınız varsa, kesinlikle AĞIRSAĞLAM tavsiye ediyor.

En İyi Probiyotik Takviyesi: Besinler!

Elbette en iyi probiyotik kaynakları besinler. Eğer sadece zengin bakterili besinleri yersek çoğu zaman ihtiyacımızı karşılayabiliriz, takviye kullanımına gerek kalmaz. Tabi ki dışardan tablet, toz gibi takviyeler de kullanabilir. Ancak fermentasyon ile hazırlanmış yiyeceklerden bol miktarda bakteri alınabilir. Örnek olarak probiyotik yoğurt, turşu gibi besinleri duymuş olmalısınız!

probiyotik besinler

Probiyotik besinler:

 • Yoğurt
 • Peynir
 • Kefir
 • Turşu
 • Ayran
 • Sirke
 • Şalgam
 • Boza
 • Bitter çikolata

Bize yararı olan birçok bakteri vardır. Bunlardan en sık görülenleri laktobasillus ve bifidobakteridir. Laktobasillus bakterisi karbonhidratları parçalayarak laktik asit yapar. Bifidobakteri de Bifidus florası ile patojen hücrelerin bastırılarak bağırsak duvarından geçmesine engel olur.

Her bakterinin birçok farklı yararı vardır. Bu yüzden duruma göre bakteri seçmek mantıklı olabilir fakat ayrı ayrı takviye bulmak zor olabilir. Bu yüzden birçok bakteriyi içerisinde bulunduran tablet tipleri mevcuttur.

Peki prebiyotik nedir? Prebiyotikler bağırsakta bulunan yararlı bakteriyi besleyen diyet lifleridir. Ayrı bakteri değillerdir. Dolayısıyla prebiyotik alımı bağırsakta bulunan mikroorganizmaların beslenmesi ve görevlerini yerine getirmeleri için önemlidir.

Prebiyotik besin kaynakları:

prebiyotik besin kaynakları

 • Baklagiller
 • Bezelye
 • Pırasa
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Arpa
 • Muz 

Probiyotik Tablet – Toz Kullanım Amacı ve Faydaları

Probiyotikler hayatımızda kilit rol oynuyor. Bunlardan en önemlileri, besinlerin, vitamin ve minerallerin sindirimi, daha sağlıklı cilt (sivilce ve diğer iltihaplanmalar), toksiklerden arınma, kilo dengesi, hormon dengesi, sindirim ve boşaltım problemlerini önleme… 200’den fazla araştırma 170’den fazla hastalığın düşük probiyotiklerden kaynaklandığını belirtiyor. Genellikle antibiyotiklerden, GDO’lardan, kalitesiz su içmekten, şeker ve tahıl tüketmekten ve stresten dolayı insanlarda probiyotik eksikliği var.

Probiyotikler ve Kilo Kontrolü

Obez insanların bağırsak bakteri florası sağlıklı insanlardan farklıdır. Yapılan birçok araştırma bağırsak bakteri florasının yağ oranımızla alakası olduğunu söyler. Bu yüzden bazı probiyotik bakterilerin kilo verme konusunda işe yaradığı da görülmüştür.

Yapılan bir araştırmada obez bireylerin bir iyi bakteri olan lactobacillus gasseri’yi kullanarak 12 haftada göbek yağlarından %8 kadarını kaybettikleri görülmüştür. Bununla beraber bakteriyi kullanmayı bıraktıklarında eski alışkanlıklarıyla beraber kaybettikleri yağı 4 hafta içinde geri aldıkları görülmüş.

Kilo vermek ve yağ yakmaya direkt etkileri hakkında kesin konuşmak için daha fazla araştırma gerekse de bu bakterilerin bağırsak ve genel sağlığımız için önemi kesindir.

Hedefimiz kilo vermek de olsa, kilo almak da olsa probiyotik bakteriler önemli. Çünkü sindirimimizi düzenleyip, besini daha verimli kullanmamızı sağlayarak kilo verirken bizi sağlıklı tutabilecekleri gibi, kilo alırken de daha fazla yemeği sindirmemiz için bize yardım edebilir ve kas gelişimi için besinleri daha efektif kullanmamızı sağlayabilirler.

Bu yüzden hedefiniz ne olursa olsun probiyotik bakteri yönünden zengin olan besinleri diyetinize dahil edin. Buna rağmen sindirim ve bağırsak problemleri yaşıyorsanız takviye ürün kullanabilirsiniz.

Probiyotik Tablet Zararları 

Genellikle kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Fakat hali hazırda özel bir durumunuz, kullandığınız ilaç vb. bulunuyorsa doktorunuza danışarak kullanın.

Bunun yanında probiyotik takviyesi alımında ilk günlerde sindirim konusunda biraz yan etki yaşanabilir. Gaz ve karın bölgesinde hafif rahatsızlık yaratabilir. Bu etkiler geçicidir.

Probiyotikler Nasıl Kullanılır?

Aldığınız ürüne göre dozu ve zamanlaması değişebilir. Bu nedenle lütfen ürünün tavsiyelerini inceleyin.

Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25567038

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22529959

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17183309

https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/effect-of-lactobacillus-gasseri-sbt2055-in-fermented-milk-on-abdominal-adiposity-in-adults-in-a-randomised-controlled-trial/304E3E2EE11E0D3D4F5D85E7046118A1

https://www.aafp.org/afp/2008/1101/p1073.html

Profesyonel koçlarımızla sana özel antrenman, beslenme programı ve günlük iletişim için bize katıl!Yerimi Ayır!
+