Antrenman yaptınız, uykunuza önem veriyorsunuz, besleniyorsunuz da. Fakat yediğiniz gıdaların gitmesi gerektiği yere gittiğinden emin misiniz? Bunu bizim için yapanlar probiyotik bakterilerdir. Fakat biz hayatımıza antibiyotikleri, işlenmiş besinleri, stresi ve tahılı dahil ettiğimiz zaman bu bakteriler işlerini yapamıyorlar, emekler boşa gidiyor. Özellikle düzensiz bir bağırsağınız varsa, kesinlikle AĞIRSAĞLAM tavsiye ediyor.

Vücudunuzda hücre sayısının on katı kadar bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Bunların çoğu bağırsağımızda bulunuyor ve bu bakterilerin çoğu zararsız. Özellikle gerekli bakterilerden yeterince bulunması bağırsak sağlığımız için oldukça önemli.

Probiyotik bakterilerin yeterli sayıda bulunması kilo vermeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sindirimi iyileştirmeye, daha sağlıklı bir cilde yarıyor.

Probiyotik takviyeler bu vücudumuzda istediğimiz bakterileri içlerinde bulunduruyor. Yararlı mikroorganizmalar birlikte çalışarak bağırsak sağlımızı güçlendiriyor.

200’den fazla araştırma 170’den fazla hastalığın eksik probiyotikler sebebiyle olduğunu söylüyor. Huzursuz bağırsak (IBS), zayıf bağışıklık sistemi, iltihaplanmalar, egzama, cilt problemleri, kötü nefes kokusu, ishal veya kabızlık…Bağırsağa ikinci beyin dendiği gibi, bağırsaklarımızda yararlı bakterilerin yeterli sayıda olmasını sağlamak sağlığımız için oldukça büyük bir önem taşıyor.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam’da her şeyi ücretsiz olarak kullanabileceğin şekilde hazırladık. Ancak yardıma ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, bizi koç olarak tutabilirsin!

Koçluk Hizmeti Al!

Probiyotikler Nedir ve Nelerde Bulunurlar?

Probiyotikler, yeterli oranda alındıklarında vücudumuz yararı olan mikroorganizmalardır. Genelde bakteridirler. Fermentasyon ile hazırlanmış yiyeceklerden veya supplement olarak vücuda alınabilirler.

probiyotik besinler

Probiyotik içeren besinler:

 • Yoğurt
 • Peynir
 • Kefir
 • Turşu
 • Ayran
 • Sirke
 • Şalgam
 • Boza
 • Bitter Çikolata

Bize yararı olan birçok probiyotik bakteri vardır. Bunlardan en sık görülenleri laktobasillus ve bifidobakteridir. Laktobasillus bakterisi karbonhidratları parçalayarak laktik asit yapar. Bifidobakteride Bifidus florası ile patojen hücrelerin bastırılarak bağırsak duvarından geçmesine engel olur.

Her probiyotik bakterinin birçok farklı yararı vardır. Bu yüzden duruma böre bakteri seçmek mantıklı olabilir fakat ayrı ayrı takviye bulmak zor olabilir. Bu yüzden birçok probiyotik bakteriyi içerisinde bulunduran takviyeler mevcuttur.

Probiyotikleri prebiyotiklerle karıştırmamalıyız. Prebiyotikler bağırsakta bulunan yararlı bakteriyi besleyen diyet lifleridir. Ayrı bakteri değillerdir. Prebiyotik alımı bağırsakta bulunan mikroorganizmaların beslenmesi ve görevlerini yerine getirmeleri için önemlidir.

prebiyotik besinler

Prebiyotik kaynağı besinler:

 • Baklagiller
 • Bezelye
 • Pırasa
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Arpa
 • Muz 

Probiyotik Supplement Kullanım Amacı ve Faydaları

Probiyotik bakteriler hayatımızda kilit rol oynuyor. Besinlerin, vitamin ve minerallerin sindirimi, daha sağlıklı cilt (sivilce ve diğer iltihaplanmalar), toksiklerden arınma, kilo dengesi, hormon dengesi, sindirim ve boşaltım problemlerini önleme… 200’den fazla araştırma 170’den fazla hastalığın düşük probiyotiklerden kaynaklandığını belirtiyor. Genellikle antibiyotiklerden, GDO’lardan, kalitesiz su içmekten, şeker ve tahıl tüketmekten ve stresten dolayı insanlarda probiyotik eksikliği var.

Probiyotikler ve Kilo Kontrolü

Obez insanların bağırsak bakteri florası sağlıklı insanlardan farklıdır. Yapılan birçok araştırma doğrultusunda bağırsak bakteri florasının yağ oranımızla alakası vardır. Bazı probiyotik bakterilerin kilo verme konusunda işe yaradığı da görülmüştür.

Yapılan bir araştırmada obez bireylerin bir probiyotik bakteri olan lactobacillus gasseri kullanarak 12 hafta da göbek yağlarından %8 kadarını kaybettikleri görülmüştür. Bununla beraber bakteriyi kullanmayı bıraktıklarında eski alışkanlıklarıyla beraber kaybettikleri yağı 4 hafta içinde geri aldıkları görülmüş.

Kilo vermek ve yağ yakmaya direkt etkileri hakkında kesin konuşmak için daha fazla araştırma gerekse de probiyotik bakterileri bağırsak ve genel sağlığımız için önemli olduğu kesindir.

Hedefimiz kilo vermekte olsa, kilo almakta olsa probiyotik bakteriler önemli. Sindirimimizi düzenleyip, besini daha verimli kullanmamızı sağlayarak kilo verirken bizi sağlıklı tutabilecekleri gibi, kilo alırken de daha fazla yemeği sindirmemiz için bize yardım edebilir ve kas gelişimi için besinleri daha efektif kullanmamızı sağlayabilirler.

Bu yüzden hedefiniz ne olursa olsun probiyotik bakteri yönünden zengin olan besinleri diyetinize dahil edin. Buna rağmen sindirim ve bağırsak problemleri yaşıyorsanız probiyotik takviyesi kullanabilirsiniz.

probiyotik bakteriler

Probiyotik Supplementler Sağlığa Zararlı Mı?

Genellikle kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Fakat hali hazırda özel bir durumunuz, kullandığınız ilaç vb. bulunuyorsa doktorunuza danışarak kullanın.

Bunun yanında probiyotik takviyesi alımında ilk günlerde sindirim konusunda biraz yan etki yaşanabilir. Gaz  ve karın bölgesinde hafif rahatsızlık yaratabilir. Bu etkiler geçicidir.

Probiyotik Supplementler Nasıl Kullanılır?

Aldığınız ürüne göre dozu ve zamanlaması değişebilir. Ürünün tavsiyelerini inceleyin.