YAĞ YAKICI SUPPLEMENTLER | L CARNITINE, CLA, TERMOJENİK NEDİR?

Yağ yakıcı supplementler şüphesiz ki en popüler sporcu gıdaları. Bu makalede yağ yakıcılar hangi kategorilere ayırılır, en iyi yağ yakıcı hangisidir, l carnitine ya da karnitin, CLA, termojenik yağ yakıcı nedir öğreneceksiniz.

Bunun yanında yağ yakıcı supplementlerin zararları var mı, sağlığınızı tehlikeye mi atıyorsunuz bunun da yanıtını almış olacaksınız, iyi okumalar!

Yağ Yakıcılar Ne İşe Yarar?

Yağ yakıcı supplementlerin amacı vücudun yağ yakma sürecine yardımcı olmak, dolayısıyla kilo vermek veya zayıflamaktır. Yağ yakıcı ilaç değildir, bahsettiğimiz ürünler supplementtir. Supplement ise bir gıda takviyesidir, dolayısıyla içerdikleri şeyler besindir, zaten tüm içerikleri birazdan irdeleyeceğiz.

Yağ yakıcı burada genel bir isimdir, üründen ürüne göre bileşenleri de değişmektedir. Örneğin yağ yakma aşağıdaki gibi birçok sebeple desteklenebilir:

  1. Metabolizma hızlandırma,
  2. İştahı azaltma,
  3. Yağ asitlerini taşıma gibi.

Yağ yakıcıların hepsinin amacı yağ yakmak ve kilo vermektir. Ama hepsi gördüğünüz üzere aynı şekilde çalışmaz. Şimdi teker teker inceleyelim ve en çok kullanılan L Carnitine veya Karnitin nedir, CLA nedir bunları da görelim.

Unutmayalım, en iyi yağ yakıcı antrenmandır! Eğer siz antrenman yapmıyorsanız bu supplementlerin büyük etkisini görmeniz pek mümkün olmayacaktır!bigjoy yağ yakıcı

Eğer iyi bir yağ yakıcı arıyorsanız, Bigjoy Thermonator Ripped birçok ayrı yağ yakıcı bileşeni ile tam size göre! Resme tıklayarak tüm zayıflama ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Termojenik Yağ Yakıcı Supplementler

Termojenik yağ yakıcı supplementler metabolizmayı hızlandırma sebebiyle daha fazla kalori yakmamızı sağlar, bu sayede yağ yakma gerçekleşir. Bazal metabolizma, yani dinlenme durumunda yakılan kalorinin artmasını sağlarlar.

Metabolizma hızlandırıcı etki direkt olarak sizin oturduğunuz yerden çok fazla yağ yakacağınız anlamına gelmesin, sihirli değnek gibi düşünmeyin. Hayattan bir örnek vermek gerekirse, varsayalım 200 kalori fark bile çok büyük bir fark olarak değerlendirilir, ama bu küçük bir çikolata ile kapatılabilir.

Ancak zamanla termojenik yağ yakıcı, metabolizma hızlandırma ve düzenli antrenman size kuşkusuz katkı sağlar.

Kafein, En iyi Termojenik Yağ Yakıcı

Bildiğimiz kafein, metabolizma hızlandırma ve yağ yakımında en verimli olan, aslında en yaygın kullanılan bir termojenik yağ yakıcıdır. Kafein kahvede, çaylarda ve az miktarda kakaoda bulunur. Bir ergojenik destektir. Uyarıcı etkisi vardır.

ağırsağlam kahve
Dünyanın en yüksek kafeinli kahvesi Ağırsağlam Kahve’yi tadın!

Kafein bazal metabolizmayı hızlandırır. Dolayısıyla daha fazla kalori ve daha çok yağ yakmamızı sağlar. Yapılan araştırmalarda düzenli egzersiz ve kilo vermeye yönelik bir beslenme düzeniyle kullanıldığında kafein kilo verip yağ yakmakta ve kilo korumakta yardımcı olmuştur.

Kafein kandaki epinefrin (adrenalin) hormonu seviyesini arttırır. Adrenalin kandan yağ hücrelerine taşınır ve yağ hücrelerinin yıkılması için sinyal gönderir. Kafein bu sayede yağ yakmayı destekler.

Diğer termojenik yağ yakıcılara bakalım:

Synephrine de serbest yağ asitlerini artırarak yağ yakımına yardımcı bir diğer metabolizma hızlandırıcı bileşendir. Turunç özü olarak da geçer. Doğal bir uyarıcıdır. Yapısı efedrinle benzerdir. Fakat efedrinin gösterdiği kalp rahatsızlıklarına sebep olmadığı için takviye olarak kullanımına izin verilmiştir.

Kapsaisin, acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir. Adrenalin reseptörleri vasıtasıyla vücudunun iç ısısını arttırarak yağ yakımını destekler.

Yohimbe, Afrika yohimbe ağacının kabuğundan çıkarılır. Adrenalin, noradrenalin ve dopamin hormonlarının aktivitesini artırarak yağ yakımını artırır. Hakkında yeterince araştırma yapılmasa da, iyi sonuçlar alınan araştırmalar mevcut. Sporla birlikte takviye edildiğinde daha iyi sonuç alındığı görülmüş.

Evodiamine, evodiae fructus bitkisinden gelen bir alkaloittir. Vücut ısısını arttıran bir stimulanttır. Çinliler, uzun süreden beri bu bitkiyi kullanmaktadır.

İştah Azaltıcı Yağ Yakıcı Supplementler

İştahımız psikolojimiz ve fizyolojimizden etkilenir. Sürekli kendimizi aç hissetmek, yeterince lif ve besin alamadığımızın bir göstergesi olabilir. Aynı zamanda psikolojik bir bağımlılık dahi olabilir.

İştah bastırıcı yağ yakıcılar, bu noktada kilo kontrolü amacıyla işimize yarayabilir. İştah bastırıcı yağ yakıcılar grehlin ve leptin seviyelerini dengeleyerek çalışır. Grehlin ve leptin, açlık ve tokluk hissimizden sorumlu olan iki hormondur. Leptin hormonu doyma hissini veren, grehlin hormonu ise açlık hissini veren hormondur. Uzun süre uygulanan düşük karbonhidratlı beslenme leptin hormonu fazla düşebilir. Bu yüzden bireyler diyetlerini bozup yüksek kalori alabilirler.

İştah bastırıcılar bu hormonları dengelemekte yardımcı olurlar, dolayısıyla kendimizi çok aç hissetmeyiz. Bu sayede kendimizi tutup diyete uymamız daha kolay olabilir.

İştah bastırıcılar aynı zamanda kan şekerini dengeleyerek, termojenik yağ yakıcılar gibi çalışarak veya serotonin ve endorfin salgılatarak modumuzu yükseltme yoluyla yağ yakmamıza fayda edebilirler.

Yeşil Çay Ekstresi İştahınızı Bastırır

Yeşil çay ekstresi vücut için oldukça sağlıklıdır. Bununla birlikte metabolizmayı canlandırması ve yağ oksidasyonunu artırması nedeniyle kilo vermek ve yağ yakmak içinde faydalı olduğu görülmüştür.

Yeşil çayda kilo vermeye yarayan iki bileşen mevcut. Bunlardan biri kafein, diğeri ise kateşindir. Kafeinin yağ yakımını nasıl desteklediğini yukarıda öğrendik. Kateşini inceleyelim.

Kateşin antioksidan özelliği bulunan bir flavonoid grubudur. Oksidayon ile serbest radikallerin oluşumunu azaltır. Bu yüzden vücudumuz için oldukça faydalıdır.

Kateşin, kafein ile birlikte çalışarak vücudun daha etkili kalori yakmasını sağlar. Kafein oranı kahveden çok daha az olsa da bu sayede de yağ yakımını termojenik yağ yakıcı gibi destekler.

Kateşinin de iştah azaltıcı özelliği vardır. Kafein ile birlikte bulunduğu için yapılan araştırmalarda yeşil çayın, kahve kadar net olmasa da iştah bastırıcı özelliği görülmüştür.

Cayenne pepper, anti-kanser, anti bakteriyel, kalp sağlığını artırıcı, sindirime ve yağ yakmaya yardımcı bir üründür. Arnavut biberi olarak da geçer. İştah bastırıcı olarak da kullanılır.

CLA Nedir?

CLA, bir yağ asididir. CLA yağ yakıcı olarak sıkça kullanılır.  Metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltır.

CLA supplement olarak bağışıklığı güçlendiren, kalp sağlığına yardımcı bir üründür. Teoride yağ depolanmasını engeller ve yağ yıkımını uyarır. Fakat direkt olarak yağ yakımında çok etkili diyemeyiz, dolaylı olarak etkili olur. Cla’nın etkisi genç yaştaki bireylerde daha düşük, yaş ilerledikçe etkisi artmaktadır.bigjoy cla max

Cla satın almak istiyorsanız zengin içeriği ile Bigjoy CLA MAX tam size göre! 

Kortizol Blokeri Yağ Yakıcı Supplementler

Vücuttaki kortizolün yükselmesi genel stresin artması anlamına gelir. Bu diyet yapan bireyin isteyeceği bir durum değildir çünkü kortizol yağ depolanmasının artmasına sebep olabilir.

Kortizolün yükselmesinin sebebi fazla yoğun antrenman yapmak, stresli olmak, uykusuzluk gibi şeyler olabilir.

Yeterince dinlenemiyorsanız, kilo verme hazırlığınızda ekstra yardım almak için kortizol blokeri yağ yakıcıları kullanabilirsiniz. Kortizol seviyelerinde bozukluk olan bireyler için faydalı olabilecekken, sağlıklı bireylerde ekstra bir verim sağlamayabilir.

L-Carnitine veya Karnitin Nedir?

Carnitine kilo vermek için kullanılan bir amino asit türevidir. Üçlü bağlı yağ asitlerini mitokondriye taşıyarak yağ asitlerinin yıkılmasını ve enerjiye dönüşmesini sağlar. Karnitin aynı zamanda sinir sistemini ve beyni güçlendirir.

Vücudumuz kendi kendine yeterli C vitamini alınıyorsa L Carnitine üretebilir. Dışardan karnitin takviyesindeki amaç vücuttaki yoğunluğunu arttırarak daha çok yağ yakmaktır. Aynı zamanda et ve balık ürünleri tüketerek de takviyelerdeki kadar yoğun olmasa da L Carnitine alabilirsiniz. Veganlar gibi yeterli hayvansal protein alamayanlar veya genetik hastalıkları olanlar yeterince alamayabilir veya üretemeyebilir.

L Carnitine için yağ yakımına etkisi biraz tartışmalıdır. Kimi insanlar ve araştırmalar verimli bulurken, kimi araştırmalara göre yağ yakımına etkisizdir. Yeterli hayvansal protein alamayanlar için daha verimli diyebiliriz. Tamamen yağ yakmaya yönelik bir beslenme takip etmiyorsanız yüksek ihtimalle işe yaramayacaktır.

L-tyrosine, noradrenaline ve dopamine artışına yardımcı olarak stresi azaltır. Genel olarak vücudun daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve iştahı azaltır.

Alpha lipoik asit, ALA diye de yazılır. Bazı besinlerde çok düşük miktarlarda bulunan bir antioksidandır. ALA serbest radikal üretimini azaltarak sağlığımız için faydalı olurken aynı zamanda insülin hassasiyetini arttırabilir. Diyabet hastaları için faydalı olabilir.

Yağ Yakıcı Supplementler Sağlığa Zararlı mı?

Yağ yakıcı içerikleri gördüğünüz gibi. Yüksek dozlarda alınması baş dönmesi, kusma, karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Bunun dışında sağlıklı ve dengeli şekilde spor yaparak kullanıldığında incelediğimiz yağ yakıcılar için endişe edilecek pek bir durum yoktur.

Yine de biz herhangi bir takviye kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

yağ yakıcı supplementler ve antrenman

Yağ Yakıcı Supplementler Nasıl kullanılır?

Üründen ürüne kullanımı değişebilir. Bunun için ürüne göre kullanım belirlemek gerekir. Öncelikle denetimi yapılmış ve onaylı bir ürün aldığınızdan emin olun. Bilmediğiniz ürünleri yağ yakma amacıyla almayın. Sonra da aldığınız ürünün kullanım kısmını iyi okuduğunuzdan emin olun. Fazla almanın mantıklı olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Bunun yanında, yağ yakabilmeniz için kalori açığında olmanız gerekmektedir. Yani yaktığınız kalorinin aldığınız kaloriden fazla olması lazım. Bunun için beslenmenizi düzenlemeli ve kalorinizi takip etmelisiniz. Fitness beslenme makalemizi inceleyerek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Aksi takdirde yağ yakıcılar kilo vermenizi ve yağ yakmanızı kendi başlarına sağlamaz.

Yine unutmadan, en iyi yağ yakıcı antrenmandır, en iyi termojenik, en iyi iştah düzenleyici, en iyi metabolizma hızlandırı spor yapmaktır!

Göz atın: AĞIRSAĞLAM’ın önerdiği Top 5 Supplement

Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19757860

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21366839

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16582024

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22922604

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2861661/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18646596

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15590999

Ağırsağlam Mağazayı Keşfet!

Tüm Ürünler!
Send this to a friend
Burda harika bir şey var: Yağ Yakıcı Supplementler | L Carnitine, CLA, Termojenik Nedir?! Link de burada: https://www.agirsaglam.com/yag-yakici-carnitine-cla-nedir/