Glukozamin, ağırlık sporcularının yanısıra, koşucuların ve calisthenics ile ilgilenenlerin aklında bulundurması gereken bir supplement. Eklem sağlığı için işe yarayabilecek bir supplementtir. Bu yazıda glukozaminin sporcular için yenilenmede nasıl faydaları olabileceğini inceleyeceğiz.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam’da her şeyi ücretsiz olarak kullanabileceğin şekilde hazırladık. Ancak yardıma ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, bizi koç olarak tutabilirsin!

Koçluk Hizmeti Al!

Glukozamin, kabuklu deniz hayvanlarından üretilen bir supplementtir. Glukozamin, kondritin ile beraber eklem sağlığı için kullanılır. Araştırmalar gösteriyor ki glukozamin supplementi, kolajen bozulmasını azaltarak osteoartrit riskini azaltır, eklem bozulmalarını yavaşlatır.

Araştırmaların gösterdiği üzere 3g kadar kullanımlar eklem bozulmasını yavaşlatabiliyor. Bu etki, koşu gibi eklemlerin yüksek etki altında kaldığı sporlarda daha iyi gözlemlenebilir. Dolayısıyla bu sporlarda tavsiye edilir.

sakatlık glukozamin

Kullanımı kireçlenmeyi düzeltmez. Oluşmasını geciktirebilir. Dolayısıyla glukozamin, osteoartrit veya başka bir sakatlık tedavisinde iyileşme sağlamaz, fakat oluşmasını ve ilerlemesini yavaşlatır.

Yapılan bir araştırmada osteoartrit problemi olan 200 insana 3 yıl boyunca her gün 1.5g glukozamin sülfat veriliyor. Plasebo verilen grupla karşılaştırıldıklarında genel semptomlarda iyileşme gözlenmiştir. Fakat bu araştırmalar ilaç endüstrisinde bulunan markalar tarafından finanse edildiği için yeterince güvenilirdir diyemeyiz. Daha fazla bağımsız araştırma sonuç verecektir.

Bunun yanında glukozamin hakkında yapılan araştırmalar, bel fıtığına faydalı olmadığını söylüyor. Bel ağrısı yazımızı okuyarak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Glukozamin Sağlığa Zararlı Mıdır?

Oldukça sağlıklıdır. Eski araştırmalar doğrultusunda glukozamin kullanımının insülin direncine yol açabileceğini söylenmektedir. Fakat yeni araştırmalar glukozaminin glukoz metabolizmasını etkilemediğini göstermiştir. Oldukça sağlıklıdır. Görülen bir yan etkisi midede gaz toplanmasıdır. Bu sporcuyu rahatsız edebilir, bu yüzden çok yüksek dozlarda kullanmayın.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Genelde tabletler, kapsüller veya balık yağı gibi jelatin kaplı yumuşak kapsüllerde satılır. Yemeklerle beraber, günde 3 doz 500 mg alınması önerilir, dozun artması faydasını da artıracaktır. 3g a kadar kullanabilirsiniz. Günde 3-5 doz haline yüksek dozları da alabilirsiniz.

Midede gaz toplanması yaşıyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa, dozu gün içine bölmeye çalışın. 5 kere de toplam 1.500mg almak gibi…