GLUKOZAMİN EKLEM AĞRILARI İÇİN İYİ GELİR Mİ?

Glukozamin, eklem ağrıları için işe yarayabilecek bir supplementtir. Bu yazıda glucosamine chondroitin msm ne işe yarar, zararları var mı inceleyeceğiz.

İyi bir glukozamin takviyesi arıyorsanız, Bigjoy’un ürününe göz atabilirsiniz!

bigjoy glukozaminGlukozamin Nedir?

Glukozamin, kabuklu deniz hayvanlarından üretilen bir supplementtir. Sıkça beraber alınan glukozamin kondroitin ikilisi, eklem ağrılarını önlemek ve eklem sağlığını geliştirmek için kullanılır. Araştırmalar gösteriyor ki glucosamine chondroitin, kolajen bozulmasını azaltarak osteoartrit riskini azaltır, eklem bozulmalarını yavaşlatır, eklem ağrısı da dolaylı olarak yaşanmaz.

Araştırmaların gösterdiği üzere 3 g kadar kullanımlar eklem bozulmasını yavaşlatabiliyor. Bu etki, koşu gibi eklemlerin yüksek etki altında kaldığı sporlarda daha iyi gözlemlenebilir. Dolayısıyla bu sporlarda tavsiye edilir.

Kireçlenme için ilaç mıdır? Hayır. Başta bu bir gıda takviyesi olarak geçer, ilaç değildir. Kullanımı kireçlenmeyi düzeltmez, oluşmasını geciktirebilir. Dolayısıyla osteoartrit veya başka bir sakatlık tedavisinde iyileşme sağlamaz, fakat oluşmasını ve ilerlemesini yavaşlatır.

Yapılan bir araştırmada osteoartrit problemi olan 200 insana 3 yıl boyunca her gün 1.5 g glukozamin sülfat veriliyor. Plasebo verilen grupla karşılaştırıldıklarında genel semptomlarda iyileşme gözlenmiştir. Fakat bu araştırmalar ilaç endüstrisinde bulunan markalar tarafından finanse edildiği için yeterince güvenilirdir diyemeyiz. Daha fazla bağımsız araştırma sonuç verecektir.

Bunun yanında glukozamin hakkında yapılan araştırmalar, bel fıtığına faydalı olmadığını söylüyor. Bel ağrısı yazımızı okuyarak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

sakatlık glukozamin

Glucosamine Chondroitin Msm Zararları

Oldukça sağlıklıdır. Eski araştırmalar doğrultusunda kullanımının insülin direncine yol açabileceğini söylenmektedir. Fakat yeni araştırmalar bu supplementin glukoz metabolizmasını etkilemediğini göstermiştir. Oldukça sağlıklıdır.

Görülen bir yan etkisi midede gaz toplanmasıdır. Bu sporcuyu rahatsız edebilir, bu yüzden çok yüksek dozlarda kullanmayın.

Glukozamin kilo aldırır mı, birbaşka endişe olarak sorulabiliyor; fakat bununla alakalı bir bulgu yok. Ne iştahınızın açılmasına neden olduğu ne de kalori içermediği için bizce böyle bir etkisi olmayacaktır.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Genelde tabletler, kapsüller veya balık yağı gibi jelatin kaplı yumuşak kapsüllerde satılır. Yemeklerle beraber, günde 3 doz 500 mg alınması önerilir, dozun artması faydasını da artıracaktır. 3 g’a kadar kullanabilirsiniz. Günde 3-5 doz halinde yüksek dozlar da alabilirsiniz.

Midede gaz toplanması yaşıyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa, dozu gün içine bölmeye çalışın. 5 kerede toplam 1.500 mg almak gibi…

Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17265490

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17578751

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17599746

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23358550