GAINER NEDIR? KİLO ALDIRICI KARBONHİDRAT TOZU KULLANIMI

Gainer nedir? Kilo aldırıcı toz ürünler ne işe yarar? Kas kütlesini artırarak, sağlıklı ve hızlı kilo almak için karbonhidrat tozu olarak bilinen kilo aldırıcı kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler bu makalede, iyi okumalar!

Kilo Aldırıcı Gainer (Mass Gainer) Nedir?

Mass gainer genel olarak bu kilo almaya yardımcı supplementlerin ismidir. Bu ürünler besindir, bir kilo aldırıcı ilaç veya iştah açıcı hap değildir. Aktardan aldığınız “şifa” ürünlerden de değillerdir. Matematiksel olarak daha fazla kalori almadığımız zaman ne ilaç, ne şifa otu kilo aldırır.

Gainer de içeriğindeki yoğun kalorili besinlerle kolay şekilde yiyebilmenizi sağlar. Kilo almanın haşmetli kapılarını oturduğunuz yerden size açmaz. Fakat yemenizi kolaylaştırır, kolay sindirilir ve dolayısıyla kilo almış olursunuz. Bir kolaylık sağlamaları açısından oldukça faydalı olduklarını söyleyebiliriz, zira sıvı olarak beslenmek katı onca besini yemekten daha kolaydır.

Mesela iştahınız o an yoksa yemek yiyemezsiniz, ama bir kilo aldırıcı shake içebilirsiniz. İştahsız veya aceleciyseniz öğün yerine kullanılabilir.

İyi bir gainer almanız için tavsiyemiz Protein Ocean Mass Gainer! Ağırsağlam koduyla ekstra indirimden yararlanın.

Gainer Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır?

Patates, yoğurt ve tavuk ızgara yemek yerine mass gainer kullanılmasının sebebi sporculara kolaylık sağlaması diyebiliriz. Yoğun spor yapan ve çok kalori harcayan sporcuların enerji ihtiyaçlarının üstüne sadece yemek yiyerek çıkmaları oldukça zor olabilir. Bu tarz durumlarda kilo aldırıcılar işe yarayabilir. En önemli özellikleri de iştahı iyi olmayan insanlara kolay ve hızlı şekilde likit besin sağlamalarıdır.

Kilo aldırıcı tozların amacı diyete fazladan besin ve kalori sağlamaktır. Kas geliştirmek ve hacimlenmek için vücuda ihtiyacı olan miktarın üzerinde besin sağlamak gerekir. Günlük kalori ihtiyacı hesaplandıktan sonra bunun %10 %15 kadar fazlasını mass gainer ile vücuda düzenli olarak sağlarsanız kilo alırsınız. Örneğin hesaplayalım:

Burada diyelim 3000 kalori çıktı. Siz 450 kalori daha alırsanız, kilo alırsınız ve bunu gainer kolaylıkla diyetinize ekleyebilir.

Kilo aldırıcı ürünlere çoğu zaman karbonhidrat tozu da denir. Bunun bir sebebi var. Çünkü gainer içinde:

mass gainer kilo aldırıcıAncak bazı ürünler direk karbonhidrat içerir ve onlara da karbonhidrat tozu denir. Yani bu ibare sadece karbonhidrat içerdiği için de deniyor olabilir, gelişigüzel isim konduğu için de. Bu durumda içeriğine bakmak önemlidir. Çünkü eğer öğün yerine geçsin diye kilo aldırıcı toz kullanmak istiyorsanız, içinde protein, vitamin hatta enzim olması bile önemlidir. Ancak sadece biraz daha fazla karbonhidrat lazımsa, bu durumda sadece karbonhidrat tozu almak işinizi görebilir. Farkı fark edin 🙂

Unutmayalım! Hiçbir besinin kendiliğinden kilo aldırma veya kilo verdirme gibi bir yeteneği yoktur. İçindeki kalori miktarlarının ne olduğu önemlidir. Bu yüzden kalori takibi önemlidir. Bu yüzden sadece gainer aldım, neden kilo alamıyorum diyorsanız, sebebini anlamalısınız.

Mass Gainer Nasıl Kullanılır?

Gainer kullanımı çok kompleks değil. Ancak kalori hesabı kompleks olabilir.

Kilo aldırıcıların kalori değerleri çok yüksektir. Bazı ürünler bir serviste 1200 kaloriye kadar çıkabilir. İyi bir öğünde ortalama bir erkek sporcu 1200 kalori yerse, hava atabilir.

Bu yüzden gainer kullanırken kalori takibi yapmak mantıklı olacaktır. Aksi takdirde yaktığınızdan 1000-1500 kalori daha fazla alarak hızlı bir şekilde yağ depolayabilirsiniz.

Kalori takibini nasıl yapacağınızı öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz. Bulk dönemi yazımızı da ziyaret ederek kilo almak için ne kadar kalori almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

YouTube player

Miktar olarak, kilo almak için günlük kalori ihtiyacınızı tamamlamak için gereken ne kadarsa, o kadar alabilirsiniz. Çok fazla alırsanız, çok fazla kas yapamazsınız. Yağlanırsınız. Akıllıca kullanın.

Zamanlama adına bir kuralı yoktur, zamanlama manipülasyonları size ekstra kas eklemeyecektir. Günün sonunda aldığınız kalori ve protein miktarı önemlidir. Yoğun kalori içeriği ve dengeli bileşenleri ile kilo aldırıcılar öğün yerine geçebilir. Fakat bütün beslenmenizi kilo aldırıcılarla oluşturmanızı önermiyoruz. Et, sebze, tahıl, baklagiller gibi tam besinleri tüketirseniz, gerekli kaloriye ulaşmak için yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Bunun yanında, kilo almak için toz veya tablet kullanmak zorunda değilsiniz. Evde kolayca yapabileceğiniz kilo aldırıcı shake veya kilo aldırıcı tarifler pekala mass gainer gibi kilo almanıza yardımcı olabilir. Bunların bir kısmı için protein tozu kullanılırken, tamamen evdeki malzemelerle de kendinize shake hazırlayabilirsiniz. Örneğin bu videomuzda 3 farklı kilo aldırıcı tarif bulunuyor:

YouTube player

Gainer Zararları Olan Bir Supplement Mi?

Kilo aldırıcılar besinlerden üretilir, sentetik değil, doğaldır. Üretildiği besinler ne kadar sağlıklıysa, tozu da o kadar sağlıklıdır. Ürünler arasında kaliteyi belirleyen faktör de budur. Pizza, ekmek, kola gibi gıdalardan daha zararlı şeyler değillerdir. Fakat içeriklerinde alerjen bileşenler olabilir, örneğin süt gibi. Tıpkı diğer tüm gıdalar gibi miktarını kontrol edip bilinçli şekilde tüketmezseniz, yağlanırsınız.

Kilo aldırıcılara çok fazla yaslanmak birtakım vitamin eksikliği problemleri de oluşturabilir. Bu yüzden dengeli bir diyetin içinde kullanılması önerilir.

Bu ürünlerle aldığınız kilonun kas mı yağ mı olacağı, ürüne değil kişiye bağlıdır. Ağırsağlam’ın önerdiği şekilde kilo alırsanız, antrenman yaparsanız, aldığınız kilolar kas kütlenizi ve performansınızı artırır. Hızlı kas yapma ümidi ile gerektiğinden fazla miktarda alırsanız vücut doğal olarak bu fazla enerjiyi yağ dokusuna dönüştürecektir.

Özetle mass gainer veya kilo aldırıcı supplementler ne dünyanın en sağlıklı gıdası, ne de sağlıksız bir gıda diyebiliriz. Kaliteleri tercih ettiğiniz ürüne göre değişir.

Toparlayacak olursak, gainer fiyat performans olarak iyi bir ürün mü? Bu tamamen sizin durumunuzla alakalı: sizin hayatınız için çok büyük bir verim de olabilir, sizin için gereksiz bir yatırım da. Bol gainzler!

Profesyonel koçlarımızla sana özel antrenman, beslenme programı ve günlük iletişim için bize katıl!Yerimi Ayır!
+