ZMA NEDİR, ZMA TESTOSTERON ARTIŞINA YARDIMCI OLUR MU?

ZMA; çinko, magnezyum mineralleri ve b6 vitamini içeren bir besin takviyesidir.

Testosteronu arttırdığı söylenir fakat kesin bir kanıtı yoktur. Çinko eksikliği testosteronda düşüş yaratabilir. Bu yüzden çinko eksikliği olan erkeklerde eksikliği giderdiği için işe yaradığı görülmüştür. Fakat çinko eksikliği olmayan erkeklerde testosteron seviyelerini artırdığıyla ilgili bir kanıt yoktur.

Testosteron seviyelerini yükseltmek dışında ZMA, çinko ve magnezyum eksikliği olan bireyler ve sporcularda işe yarayabilir. Sporcuların vitamin ve mineral ihtiyaçları sedanter bireylerden daha fazla olur. Özellikle ter ile çok fazla mineral kaybedilir. Bu yüzden ZMA fiyat performans olarak iyi bir ürün mü ve faydalı mı bunu inceleyeceğiz.

ZMA almaya karar verirseniz bizim önerimiz Proteinocean ZMA! Ağırsağlam kupon koduyla ekstra indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Çinko Faydaları ve Çinko Eksikliği

Çinko birçok enzimin düzenlenmesinde rol alan esansiyel, yani alınması gerekli bir mineraldir. Antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Optimal testosteron seviyesini destekler. Çinko eksikliği testosteronda düşüş yapabilir. Bununla beraber modunuzu yükseltebilir, eksikliği giderildiğinde mental olarak da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Çinko aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve prostat problemleri için yardımcı olabilir. Yüksek dozlarda alındığında da bağırsak mukozasının yenilenmesinde rol alır.

Çinko Nelerde Bulunur? Çinko İçeren Besinler

Balık, karides, istiridye, et, karaciğer, kabak çekirdeği, ayçiçek çekirdeği, ceviz iyi çinko kaynaklarıdır.

Çinko terle kaybedildiği için sporcuların çinko kaynağı besinleri tüketmeleri önemlidir. Bu yüzden beslenmeyle karşılanamıyorsa takviye olarak alınmalıdır.

Çinko Ne Kadar Kullanılmalı? ZMA Çinko İçeriği

Çinkonun iki standart dozu vardır. Düşük doz 5-10 mg kadardır. Yüksek doz ise 25-45 mg kadardır. Düşük doz günlük alımı karşılamak için işe yararken, yüksek doz çinko eksikliği riski olan bireylerde kullanılır.

Çinko, fazla kullanımda zehirlenmeye yol açabildiği için fazla alınması önerilmez. Bu nedenle önerilen dozları geçmeyin.

Magnezyum Nedir? Magnezyum Eksikliği

Eksikliği çoğu ülkede en sık görülen mineraller arasındadır. En sık görülen vitamin eksikliği D vitaminidir, magnezyum eksikliği de bunu takip eder.

Magnezyum eksikliği kan basıncını yükseltebilir ve insülin hassasiyetini azaltabilir. Bu nedenle dolaylı yoldan yağ depolanmasının artmasına sebep olabilir.

Magnezyum vücutta yüzlerce reaksiyonun enzimlerinde görev alırken bizim performans bazlı bakabileceğimiz en önemli etkisi ATP sentezi. Hücrede meydana gelen faaliyetlerde enerji olarak ATP gereklidir. Antrenmanlarımızdaki enerjimizi de ATP sağlar. Dolayısıyla ATP sentezi son derece önemlidir ve magnezyum direkt ATP sentezinde görev alan enzimler için gereklidir ve uyku kalitesini artırır.

Magnezyum Nelerde Bulunur? Magnezyum İçeren Besinler

Tahıllar iyi magnezyum kaynakları olmadıkları için tahıl temelli diyetlerde eksikliği sık görülür. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık, kaju, ceviz, kuru baklagiller, tam tahıllar, yoğurt veya kefir, muz, avokado iyi miktarda magnezyum içeren besinlerdir.

Magnezyum seviyelerinin sağlıklı olması depresyondan, odak bozukluğu ve hiperaktiviteden korunmak için önemlidir.

Fakat magnezyum takviyesi almak direkt olarak krampları geçirmek ve yağ kütlesini azaltmak için tek başına etkili değildir. Aynı zamanda spor performansını da yükselttiğine dair yeterli kanıt yoktur.

Fakat bununla beraber magnezyum eksikliği vücut için oldukça zararlıdır. Spor yaparken çok elektrolit kaybederiz, magnezyum bunlardan biri. Bu yüzden spor performansımızı optimal tutmak için magnezyum gereksinimimizi karşıladığımızdan emin olmalıyız.

Ne Kadar Magnezyum Kullanılmalı? ZMA Magnezyum İçeriği

Takviye olarak kullanıldığında standart magnezyum dozu 200-400 mg kadardır. Fakat eksiklik durumunda doktor kontrolünde magnezyum yüklemesi yapılabilir. Bunun dışında çok fazla magnezyum almak bir işe yaramaz çünkü vücut ihtiyacı olan kadarını kullanır. Fazla dozlar ishal yapabilir ve mide-bağırsak rahatsızlığı yaratabilir.

ZMA Fiyat Performans Ürünü müdür?

Magnezyum ve çinko eksikliği takdirinde takviye olarak ZMA alınması işe yarayacaktır. ZMA fiyat konusunda uygun bir supplement olduğu için bir fiyat performans ürünü diyebiliriz, en iyi supplementler listemizde de yer alır. Aynı zamanda yoğun antrenman yapan sporcular terleyerek magnezyum ve çinko kaybedecekleri için ihtiyaçları daha fazla olacaktır. Bunun gibi durumlarda ZMA takviyesi işe yarayabilir.

Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9794094

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21205110

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19597720

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7271365

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23602205

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24621065

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19278731

Profesyonel koçlarımızla sana özel antrenman, beslenme programı ve günlük iletişim için bize katıl!Yerimi Ayır!
+