KREATİN NEDİR, KREATİN KULLANIMI ZARARLI MI?

Kreatin nedir? Ağırlık çalışanların en çok tercih ettiği kreatin supplementi kas geliştirmek, güçlenmek ve antrenman performansı artırmak için ne işe yarar? Kreatin zararlı mı, zararları nelerdir ve en iyi kreatin monohidrat nasıl anlaşılır bu yazıda öğreneceksiniz!

Kreatin Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kreatin, ağırlık çalışanlar için antrenman performansını artıracak en önemli üründür. Üzerine en fazla araştırmanın yapıldığı supplementdir, buna karşın sağlıklı bireylerde bilinen hiçbir zararı yoktur; aksine birçok faydası bulunan, ucuz bir supplementtir.

İyi bir kreatin almak istiyorsanız, zengin formuyla bizim önerimiz Bigjoy Creamix 7000!

bigjoy kreatin

Kreatin et çeşitlerinde bulunan, vücutta da üretilen bir maddedir, fakat güç ve kas kütlesi artışı için supplement edilebilir. Yüksek enerjili fosfat gruplarını fosfokreatin formunda saklar, dolayısıyla hücrenin enerji işleyişinde rol oynar. Dışarıdan alındığında ağırlık çalışmasında güç artışına sebep olmanın yanı sıra; beyin, kemik, kas ve karaciğere de faydalıdır.

Kimler Kullanmalı?

kreatin kuvvet ve kas geliştirme egzersizleri için kullanılabilir

Ağırlık çalışması yapan, kas büyütmek isteyenler en çok kreatin tüketiminden faydalanacak sporculardır. Böylesine ucuz bir supplementten (bir kutu belki de 1 sene yeterli olur) steroid hormonu etkisi beklememek lazım ancak en faydalı supplement diyebileceğimiz bu ürünle kaslarınızda bir doluluk, şişkinlik ve kaldırdığınız ağırlıkları birkaç tekrar daha yapabilecek güç görebilirsiniz. Bu pratikte ileri sporcularda belki haftalar gerektiren bir çalışmadır!

Güç artışının yanında patlayıcı kuvvet ve hız artışı yaşamak isteyen sporcular için de kreatin oldukça faydalı olacaktır, çünkü bu hedefleri olanların aradığı enerji sisteminin depolarını doldurur.

Kreatin Zararları Nelerdir?

Üzerinde en çok araştırma yapılan, en iyi bilinen supplement kreatindir. Yapılan araştırmalarda sağlıklı insanlarda sağlığı bozabilecek herhangi bir yan etki bulunamamış, güvenilir bir supplementtir, fakat düzenli kullanıldığı taktirde vücudun suya olan ihtiyacı artacaktır.

Yeterince su tükettiğinize emin olun!

Vücutta Su Tutar Mı?

kreatin vücutta su tutar, saç dökülmesine sebep olur mu?Bu supplement genellikle vücutta su tutumuna neden olur (maksimum 2 kiloya kadar). Bu fazla su ne sizi pofuduk gösterir, ne de yağ dokusudur. Tartıda ağır çıktığınızı gördüğünüzde endişelenmeyin. Bu fazla kilo kas kütlesi de değildir, fakat düzenli kullanımı kas kütlesi artışına yardımcı olur.

Eğer vücudunuzun çok su tuttuğunu düşünüyorsanız, yağ dokusu olup olmadığını kontrol edin. Çoğu zaman insanlar sandığından daha yağlı olabiliyor. Eğer yağ yakmak ve definasyon yapmak istiyorsanız sitemizdeki ilgili makaleleri inceleyebilirsiniz, lütfen suçu kreatine atmayın 🙂

Çok fazla alındığında ishal yapabilir. Saç dökümü ve akne ile ilişkisi olabileceğine dair ciddi kanıtlar olmasa da, bulgular ve anekdotlar vardır.

Saç Döker Mi?

Creatine ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri “Kreatin saç döker mi?” sorusu. Bu supplementin saç dökümü ile doğrudan ilişkisi olmasa da, DHT (dihidrotestosteron) artışının saç dökümüne neden olması ve kreatinin de DHT artışına neden olması şüpheleri artırıyor.

Eğer supplementi kullandığınız süre boyunca saçlarınız dökülüyorsa, bir süre bırakıp test edin. Genetik olarak saçlarınız dökülmeyecekse, kreatin kullandığınız için dökülmez. Ancak saç dökülmesine genetik yatkınlığınız varsa ve bir artış gördüyseniz, burada zaten siz aradığınız yanıtı aldınız demektir. Deneyimleyin, ancak biz sizi kel ve kaslı da severiz 🙂

Kreatinin Yüksekliği (Kanda) Zararlı Mı?

Doktora gittiniz, kan testiniz yapıldı ve kreatinin değeri yüksek çıktı. Bu bir problem midir? Her zaman değil. Eğer sağlıklı böbrekleriniz varsa, bildiğiniz bir böbrek hastalığınız yoksa, araştırmalara göre kreatin kullanımının kısa ve uzun vade böbrek zararı yoktur.

Bununla beraber kreatin kullanımına – yüklemesine dayalı kreatinin seviyelerinizde yükselme varsa bu da başlı başına bir problem anlamına gelmez.

Bu durumda kreatin kullanımını kesin, sadece tedbir amaçlı, testi doktorunuzla beraber tekrarlayın. Eğer böbrek hasarınız zaten var ve bilmiyorsanız, kreatin kullanımı ile böbreklerinizi riske atmamanız daha mantıklı olabilir. Yine de bu korkmanız gereken bir faktör değil, araştırmalara ve doktor yorumlarına göre.(kaynak)

Kreatin Nasıl Kullanılır?

İhtiyacı kilo ile artmakla beraber günde ortalama 3 – 5 gram kadardır. Bunu bir çay kaşığı ile alabilirsiniz, fakat ilk aldığınızda bir yükleme dönemine girmeniz tavsiye edilir ve yanlış bir bilgi değildir. Aldığınız ürünün kutusundaki talimatları takip ederek devam edebilirsiniz.

Zamanlaması önemli değildir, sadece miktarı önemlidir. Spor öncesi alınan bir pre-workout ürün değildir. Size gereken miktarı her gün istediğiniz zamanda alabilirsiniz.

Bir başka soru ise “her gün kullanılmalı mı?” Eğer spor yapmayı bırakmıyorsanız, kreatini her gün kullanmalısınız. Spor yaptığınız veya yapmadığınız günler fark etmez, günde 3-5 gram almalısınız. Spor yapmayı birkaç haftadan fazla bırakacaksanız, bu dönemde kreatin almanıza gerek yoktur. Yani spor yaptığınız sürece kreatin faydaları görmek için, her gün kreatin almalısınız. Dönemsel olarak alınması ve bırakılması gereken bir ürün değildir. Ağırlık kaldırdığınız sürece, her gün ihtiyacınız kadar almalısınız; kür mantığı gütmeyin.

Kreatinin özel bir gıda veya içecek ile beraber alınması gerektiği doğru değildir, nasıl almak isterseniz öyle alabilirsiniz. Bu yüzden üzüm suyu, elma suyu gibi içeceklerle karıştırmanıza gerek yoktur. Bu doğru ve gerekli bir bilgi değildir.