BCAA NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

BCAA Nedir? BCAA fiyat performans olarak iyi bir supplement midir? Nasıl Kullanılır? Bu yazıda özellikle Intermittent Fasting diyetini takip edenlerin favori supplementini bilimsel gerçeklerle inceledik.

İyi bir BCAA supplementi arıyorsanız, Bigjoy BCAA grubuna göz atın! Özellikle kola aromalı BCAA Pro bizim favorimiz! 

bigjoy bcaa BCAA Nedir?

BCAA (Branch Chain Amino Acid) protein türlerinde bulunan, en yaygın amino asitleri içerir. Protein ihtiyacını düzenli zamanda ve miktarda alanlar için supplement edilmesi zorunlu olmamakla beraber, alınma zamanından dolayı fark katabilir. Besin zamanlaması fitness beslenme rehberimizde olduğu gibi fark yaratabilir.

BCAA Kullanımı Amacı ve Faydaları

Özellikle spesifik zamanlama sonucu kas yapılanmasına ve yenilenmesine yardımcı olur, kısacası kas gelişimini destekler.

BCAA 3 değişik aminoasidin bir araya gelerek oluşturduğu aminoasit zinciridir. Bu amino asitler; lösin, izolösin ve valin diye adlandırılırlar. Ürünlerin içeriğinde İngilizce leucine, isoleucine ve valine diye yazılabilir.

Birlikte kollara ayrılmış zincir bağı oluşturan amino asitlerdir. Esansiyel amino asitlerdir. Yani vücudumuz bu amino asitleri üretemez. Diyetimizde bu aminoasitlere yer vererek dışarıdan almamız gerekir.

Araştırmalar sonucunda hali hazırda protein ihtiyacını karşılayan insanlar için, bu supplementin kas gelişimi ve fiziksel performans konusunda çok büyük farklar oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Ancak BCAA’nın etkileri, günlük protein alımı ve sporcunun tecrübesi azaldıkça artmıştır.

Fakat BCAA’nın faydası antrenman esnasında azalan aminoasitleri hızlıca desteklemesinden dolayı olduğu için, özellikle Intermittent Fasting ile aç antrenman yapanlara, hızlıca aminoasit sağlayarak, aç antrenman yapmanın faydalarını maksimize etmelerini sağlar.

Uzun süreli çalışan sporcularda da performans artırma için faydalı olacaktır.

Bcaa antrenman performansını artırır

Lösin (Leucine)

Protein sentezini tetikleyen bir amino asittir. Miyofibril kas sentezini uyarır. Aynı zamanda hücre büyümesinde de rol alır. Yani anabolik süreci hızlandırır diyebiliriz. BCAA aminoasitleri arasında kas gelişimi için en önemli olanıdır.

İzolösin (Isoleucine)

Proteinlerin biyosentezinde rol alan bir amino asittir. Lösinin izomeridir. İçerdikleri atom tipleri ve sayıları aynıdır fakat kimyasal bağların organizasyonu farklıdır.

Valine (Valine)

Diğer iki amino asit gibi kas gelişimi ve doku iyileşmesinde görev alır. Kas koordinasyonu ve sakinlik için önemli bir glikojenik amino asittir.

BCAA Nasıl Çalışır?

Bcaa, yani lösin, izolösin ve valin, vücuttaki toplam amino asitlerin büyük bir bölümünü oluşturur. Hatta vücudumuzda bulunan esansiyel amino asitlerin %35 kadarı BCAA diyebiliriz.

Bcaa karaciğerden çok kasta yıkılır. Diğer amino asitlerdeki yıkım reaksiyonları bu şekilde gerçekleşmez. Dolayısıyla antrenmanda enerji üretiminde rol alabilir.

Kas protein sentezinde görev alırken aynı zamanda kan şekerini de düzenleyebilir. Karaciğer ve kastaki şekeri koruyarak hücrelerin kandan şeker almasını sağlayabilir.

Kas kütlesini artırmak için fayda sağlayabilir!

Kas proteini sentezini arttırır. Kas protein sentezinde amino asitler bir araya gelerek kas dokusunu oluştururlar. Bu onları hem anabolik, hemde anti-katabolik yapar.

Araştırmalar özellikle BCAA’daki lösin içeriği daha fazla ise kas gelişimine faydası olabileceğini gösteriyor. 

Kan şekerini dengeleyebilir!

Lösin ve izolösinin insülin salgısını artırdığı düşünülüyor. Bu sayede kaslarımız kandaki serbest şekeri daha fazla kullanabiliyor ve kan şekeri düşüyor.

Ne yazık ki bu bulgular kesinlikle doğru diyemeyiz. Destekleyen araştırmalar olduğu gibi karşıt araştırmalar da mevcut. Teoride mantıklı olan durum pratikte işe yaramayabilir veya işe yarama yüzdesi düşük kalabilir.

Kas yorgunluğunu azaltabilir!

BCAA kas hasarıyla alakalı enzimlerin seviyelerini azaltabilir. Bu sayede kas iyileşmesi artarken, yeniden kas hasarına karşı koruma mekanizması oluşabilir.

BCAA takviyesi kullanan sporcular plasebo verilen sporculara göre daha az kas yorgunluğu hissettiklerini söylemişlerdir. Fakat bu etkiler bireyin diyetine göre değişebilir.

BCAA, hali hazırda yüksek protein alan bireylerde çok bir etki göstermemektedir. Çünkü zaten protein içeriği yeterli diyetlerde gerekli kadarı alınmış olur.

Kas kaybını azaltabilir!

Protein yıkımını ve kas kaybını engelleyebilir. Anti-katabolik etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Ağır diyet dönemlerinde, yoğun antrenman zamanlarında kullanımı kas kaybını engellemek adına işe yarayabilir. Fakat şunu anlamak lazım ki kas kaybı düşünüldüğü kadar kolay gerçekleşen bir şey değildir. Halihazırda protein içeriği yüksek bir diyet uyguluyorsanız kolay kolay kas kaybetmezsiniz.

Yine de takviyesi yarışma öncesi yoğunluğu çok yüksek antrenman dönemlerinde ve hızlı kilo vermek için uygulanan düşük kalorili diyetlerde iş yarayabilir.

BCAA Zararları Var Mı?

Günlük 35 gramdan daha fazla alınması durumunda kandaki toksik oranını artırdığı görülmüş, ayrıca ALS hastaları üzerinde de negatif etki gösterebileceği bulgular arasında. Doz aşımı yapılmadığı taktirde güvenilir bir supplement.

Bunların yanında BCAA’yı diyetten almak ile ekstra takviye etmek arasında kas gelişimi ve enerji açısından bir fark bulunamamıştır.

Hangi BCAA Daha Çok İşe Yarar?

BCAA 3 amino asitten oluşan bir yapı olduğu için, bu amino asitlerin oranlarına göre satılır. 2:1:1 veya 4:1:1 gibi…

BCAA alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta lösinin fazla olan amino asit olmasıdır. Önerimiz 2:1:1 ya da 4:1:1, lösinin diğer amino asitlerin en az 2 katı olduğu oranı kullanmanızdır. Lösin kas protein sentezi konusunda valin ve izolösinden daha etkilidir. Fakat bu valin ve izolösini denklemden çıkaracağımız ve lösini arttırmaya devam edeceğimiz anlamına gelmez. BCAA amino asitleri birlikte kas iyileşmesi ve protein sentezi için çok daha iyi çalışırlar. Lösinin izolösin ve valinden yüksek olması önemlidir fakat çok arttığı durumlarda (10:1:1 oranı gibi) yeterince etkili olmadığı görülmüştür.

Valinde yorgunluğu ertelemekte önemli bir rol oynar. Valin sayesinde daha az triptofan beyinde serotonine dönüşür. Bu sayede kaslarımız daha uzun süre daha verimli şekilde kasılabilirler.

BCAA Nasıl Kullanılır?

Miktar olarak antrenman günlerinde ortalama 20 gram önerilir. Antrenman esnasında, sonrasında veya antrenmana yakın bir zamanda tüketimi faydalı olacaktır.

Diyetinizde yeterli sağlıklı besin tüketiyorsanız takviye kullanmanıza gerek yok. Fakat profesyonel sporcuların ihtiyaçları sedanter bireylere göre çok farklı olabiliyor. Kuvvet antrenmanları veya yarışma öncesi antrenman dönemlerinde BCAA takviyesi işe yarayabilir.

bcaa kaynakları

BCAA İçeren Besin Kaynakları

  • Kırmızı et – 100g’da 4-5g
  • Tavuk veya Hindi Eti – 100g’da 3-4g
  • Balık – 100g’da 3-4g
  • Süt – 1 su bardağında 2g
  • Peynir – 100g’da 4g
  • Yumurta – 1 yumurtada 1g
  • Baklagiller – 100g’da 1.5-2g
  • Kuruyemişler – 1 avuçta 1g’a kadar (Kuruyemiş türüne göre değişir.)

Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12730426

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16424141

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17299083

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14651987

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15544573

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11125767

https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/bi026722f

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11510866

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3313105/

Ağırsağlam Mağazayı Keşfet!

Tüm Ürünler!
 
Ağırsağlam sporcuların gelişmesine katkıda bulunduğunuz için teşekkürler!
Send this to a friend
Burda harika bir şey var: BCAA Nedir? Paranıza Değer Mi?! Link de burada: https://www.agirsaglam.com/bcaa-nedir-ne-ise-yarar/