Vücut kitle indeksi hesaplama (İngilizce BMİ), boyumuza göre kilomuzun zayıf mı, şişman mı olduğunu belirlemek için kullanılır. Bu makalede ayrıca ideal vücut ölçülerinize ulaşmanız için ücretsiz antrenman ve beslenme programlarına da ulaşabileceksiniz!

Zayıf18,5'den az
İdeal18,5-24,9
Kilolu25-29,9
Obez30+

ideal kilo bmi hesaplama uygulaması

Ağırsağlam Hesaplayıcı uygulaması ile kolayca ideal kilonuzu ve antrenman performansınızı hesaplayın!

iPhone için App Store’dan ücretsiz indir!

Google Play üzerinden ücretsiz indir!

Vücut Kitle İndeksi, BMİ Nedir? Kaç Olmalı?

Vucut kitle indeksi veya beden kitle indeksi, yetişkin erkek veya kadınlar için boyun taşıyabileceği ideal kiloyu gösterir.

Çıkan sonucu, aşağıdaki tablomuzla kıyaslayarak zayıf mısınız, şişman mısınız, ideal kilonuzdan ne kadar uzaksınız bunu öğrenebilirsiniz.

Bu ideale yaklaştırılmış bir sonuçtur, elbette kişisel farklılıklar olabilir. Araştırmacılar çok fazla insanın verisinden böyle bir anlam çıkarmaya çalışırlar ama her istatistikte “outlier” denilen farklılıklar mevcut olabilir.

Bunun yanında vücut kitle endeksi hesaplama yaparken yetişkin bireyler için olduğunu unutmayalım. Örneğin 16 yaşlarımda BMİ 17 olduğum için kendimi zayıf olarak değerlendirirdim, fakat bu gelişme döneminde bir çocuk için oldukça normal bir sonuç. Şu an vücut kitle indeksim 24, merak ediyorsanız bu satırları yazarken 24 yaşındayım 🙂

Vucut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? Formülü Nedir?

Vücut kitle indeksi hesabı oldukça kolay. Formül “Kişinin kilogram olarak kilosunun, metre olarak boyunun karesine bölümü”dür.

vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır formülü

Yani birim hacme düşen kütledir. Şimdi gelelim bu veriyi alıp ne yapacağız, sizi bu halde bırakacak değiliz ya?

Hedefiniz kilo almak da olsa, kilo vermek de olsa, ideal kiloya ulaşmak için spor yapmalısınız.

Spor yapıyorsanız da Ağırsağlam’ı takip etmelisiniz, çünkü sizin için en iyi bilgiler bizde ücretsiz!

Vücut Kitle İndeksi İşe Yarar Mı? 

Genel popülasyon için vücut kitle indeksi

Çoğu sedanter birey için vücut kitle indeksi işe yarayabilecek bir gösterge olabilir. Birçok diyetisyen de hali hazırda vücut kitle indeksini (bmi) kullanıyor.

Fakat vücut kitle indeksi değeri sporcularda iyi bir yol gösterici olmaktan uzak kalabilir. Bunun sebebi hesaplamanın kiloyu direkt olarak kullanması ve yağ oranı ile kas kütlesini hesaba katmaması diyebiliriz. 

Sporcular için vücut kitle indeksi

Sporcular için BMI

Çoğu sporcunun kas kütlesi, genel popülasyondan fazladır. Aynı şekilde çoğu sporcunun yağ oranı da genel popülasyondan az olacaktır.

Özellikle vücut geliştirme, halter, powerlifting, güreş gibi sporları uygulayan sporcuların kas kütlesi yüksek olacaktır. Vücut kitle indeksi 26-27 olan sporcularda yukarıdaki vücut kitle indeksi grafiğine göre kilolu bandında olacaklardır. Fakat yağ oranları az, kas kütleleri çok olduğu için sporcular, tartıda daha ağır çıkmalarına rağmen sağlıksız olmayacaklardır.

Dolayısıyla yoğun spor yapan bir bireyseniz vücut kitle indeksi yanında yağ oranınızı da hesaplayın. Bu sayede yağ kütlenizi ve yağsız kas kütlenizi bulabilirsiniz. Durumunuzu bu bilgilerle birlikte değerlendirmeniz tek başına vücut kitle indeksi rehberliğinde ilerlemekten daha faydalı olacaktır.

Vücut yağ oranı hesaplama için tıklayın.

Vücut Kitle İndeksine Göre Neler Yapmalıyız? 

Vücut kitle indeksi aracılığıyla çıkan farklı sonuçlara göre tavsiyeler vermeden önce size ücretsiz egzersiz programı ve beslenme programını paylaşalım:

Fitness Antrenman Programı

Fitness Beslenme Programı

Bu rehberler, genel olarak antrenman ve beslenme ile ilgili bilgi sahibi olmanız, doğru antrenman yapmayı ve doğru beslenmeyi öğrenmeniz ve ücretsiz videolarla bugün harekete geçebilmeniz için oldukça önemli.

Bu sayede aşağıda önereceğim diğer rehberleri ve yazıları da daha iyi anlayabilir ve analiz edebilirsiniz.

BMİ Sonucunuz Zayıf ise Ne Yapmalısınız?

Vücut kitle indeksiniz 18’in altında çıktıysa zayıf kategorisine giriyorsunuz demektir. Bu durum yağ oranınızın, kas kütlenizin azlığı ve çokluğu ile pek alakalı değil. Boyunuza göre kilonuz fazla düşük demektir.

Anoreksiya vücut kitle indeksi düşük olan bireyler için bir tehlike olabilir, yeme alışkanlığınızı kontrol etmelisiniz.

Kilo almak için yapılması gereken, kabaca yakılandan daha fazla kalori almak olacaktır. Bunun için hazırladığımız Bulk Dönemi Rehberine geçiş yapabilirsiniz. Kilo alırken antrenman ve beslenmenizi nasıl düzenlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında kalori ihtiyacınızı hesaplamak için günlük kalori hesaplama yazımıza geçebilirsiniz.

kas kütlesiİdeal Kilosunda Olan Bireyler

BMI boyunuza göre kilonuzun gayet iyi durumda olduğunu söylüyor. Harika!

Buradan sonrası sizin isteğinize kalmış, bulunduğunuz kiloyu koruyarak sağlıklı bir hayat sürdürmeye devam edebilirsiniz. Ya da daha fazlasını isteyebilirsiniz. Daha iyi bir sporcu, daha düşük bir yağ oranı ya da daha fazla kas kütlesi isteyebilirsiniz.

Bu konumda spor performansınızı artırmak istiyorsanız, paylaştığımız antrenman planını uygulayabilirsiniz.

Bunun yanında aynı yazıda beslenme ile ilgili de birçok bilgi mevcut.

Unutmayın, her zaman kendinizin daha güçlü, daha iyi bir versiyonu olabilirsiniz.

Kilolu Olan Bireyler

Vücut kitle indeksiniz 25’in üstünde çıktıysa bu hesaplamaya göre kilolusunuz demektir. Fakat bu noktada yağ oranınızı hesaplamanızı öneriyoruz.

Özellikle sporcuysanız kas kütleniz fazla ve yağ kütleniz az olacağından kilolu çıkma ihtimaliniz yüksek. Fakat kilonuz kas kütlenizden dolayı fazla ise, sağlıksız olduğunuz anlamına gelmez.

Bu noktada iyi bir fiziksel analiz için BMI tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun için yağ oranı hesaplayıcımıza gidebilirsiniz. Yağ oranınızı kullanarak toplam yağ ve kas kütlenizi bulabilirsiniz.

Bunun yanında genel olarak sağlıklı erkeklerde yağ oranı %15-20 arasında olacaktır. Kadınların gebelik ihtimalinden dolayı yağ oranları genelde erkeklerden daha fazla olur. Dolayısıyla sağlıklı bir kadının yağ oranı da %20-25 arasında olacaktır.

Bunun dışında yağ oranınız yüksek olsa dahi kilolu sınıfta sağlığınız büyük bir riskte değil. Düzeltmesi kolay olacaktır. Definasyon Dönemi yazımızı okumanızı öneriyoruz. Bu sayede beslenmenizi ayarlayarak nasıl zayıflayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Obez Olan Bireyler

Vücut kitle indeksiniz 30’un üstünde çıktıysa obez kategorisindesiniz demektir. Bu noktada profesyonel vücut geliştirme, güreş gibi bir spor yapmıyorsanız sağlığınız neredeyse kesin olarak tehdit altında demektir.

Size önerimiz yine Definasyon Dönemi yazımızı okumanız olacaktır. Bunun yanında Ketojenik Diyet, Low Carb Diyeti, Intermittent Fasting gibi diyet sistemlerini daha hızlı ve daha kolay kilo vermek için inceleyebilirsiniz.

Özellikle Intermittent fasting ile hızlı şekilde kilo verebilirsiniz, ben de bu diyeti uyguluyorum!

Bunların yanında Yeni Başlayanlar İçin Fitness yazımızı okumanızı öneriyoruz. Bu yazıdan yeni başlayan sporcular için ücretsiz antrenman programlarına ulaşabilir ve fiziğinizi değiştirebilirsiniz.

https://www.nhs.uk/ ‘dan yararlanılmıştır.

Profesyonel koçlarımızla sana özel antrenman, beslenme programı ve günlük iletişim için bize katıl!Yerimi Ayır!
+