Vücut kitle indeksi, ingilizce kısaltmasıyla “BMI” olarak da bilinir. İnsanların bulundukları kilonun boylarına göre hangi aşamada olduğunu öğrenmek için hesaplanır. Kadın ve erkek için de 18 ile 65 yaş arasında geçerlidir. Hesaplamada kişinin boyu ve kilosu kullanılır. Çıkan sonuç; vücut kitle indeksi, kişinin zayıf, ideal, kilolu veya obez olup olmadığını tespit etmek için kullanılır.  

bmi açılımı vücut kitle indeksi

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? 

Vücut kitle indeksi hesabı oldukça kolay. Formül “Kişinin kilogram olarak kilosunun, metre olarak boyunun karesine bölümü”dür. Vücut kitle indeksinizi aşağıdaki hesaplamadan oldukça kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Vücut kitle indeksinize göre kilonuzun sağlık durumunu öğrenebilirsiniz. 

Zayıf18,5'den az
İdeal18,5-24,9
Kilolu25-29,9
Obez30+

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam’da her şeyi ücretsiz olarak kullanabileceğin şekilde hazırladık. Ancak yardıma ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, bizi koç olarak tutabilirsin!

Koçluk Hizmeti Al!

vücut kitle indeksi bmi formül

Vücut Kitle İndeksi Faydalı Bir Yol Gösterici Midir? 

Genel popülasyon için vücut kitle indeksi

Çoğu sedanter birey için vücut kitle indeksi işe yarayabilecek bir gösterge olabilir. Birçok diyetisyen de hali hazırda vücut kitle indeksini (bmi) kullanıyor. Fakat vücut kitle indeksi değeri sporcularda iyi bir yol gösterici olmaktan uzak kalabilir. Bunun sebebi hesaplamanın kiloyu direkt olarak kullanması ve yağ oranı ile kas kütlesini hesaba katmaması diyebiliriz. 

Sporcular için vücut kitle indeksi

Sporcular için vücut kitle indeksi

Çoğu sporcunun kas kütlesi, genel popülasyondan fazladır. Aynı şekilde çoğu sporcunun yağ oranı da genel popülasyondan az olacaktır. Özellikle vücut geliştirme, halter, powerlifting, güreş gibi sporları uygulayan sporcuların kas kütlesi yüksek olacaktır. Vücut kitle indeksi 26-27 olan sporcularda yukarıdaki vücut kitle indeksi grafiğine göre kilolu bandında olacaklardır. Fakat yağ oranları az, kas kütleleri çok olduğu için sporcular, tartıda daha ağır çıkmalarına rağmen sağlıksız olmayacaklardır.

Dolayısıyla yoğun spor yapan bir bireyseniz vücut kitle indeksi yanında yağ oranınızı da hesaplayın. Bu sayede yağ kütlenizi ve yağsız kas kütlenizi bulabilirsiniz. Durumunuzu bu bilgilerle birlikte değerlendirmeniz tek başına vücut kitle indeksi rehberliğinde ilerlemekten daha faydalı olacaktır.

Vücut Kitle İndeksine Göre Neler Yapmalıyız? 

bmi, vücut kitle indeksini bil

Vücut kitle indeksi aracılığıyla çıkan farklı sonuçlara göre tavsiyeler vermeden önce genel geçer bilgilerin üzerinden geçelim. Eğer hala okumadıysanız “Antrenman Rehberi” ve “Beslenme Rehberi”ni okumanızı öneriyoruz. Bu rehberler, genel olarak antrenman ve beslenme ile ilgili bilgi sahibi olmanız, doğru antrenman yapmayı ve doğru beslenmeyi öğrenmeniz için oldukça önemli. Bu sayede aşağıda önereceğim diğer rehberleri ve yazıları da daha iyi anlayabilir ve analiz edebilirsiniz.

Zayıf bireyler

Vücut kitle indeksiniz 18’in altında çıktıysa zayıf kategorisine giriyorsunuz demektir. Bu durum yağ oranınızın, kas kütlenizin azlığı ve çokluğu ile pek alakalı değil. Boyunuza göre kilonuz fazla düşük demektir. Kilo almak için yapılması gereken, kabaca yakılandan daha fazla kalori almak olacaktır. Bunun için hazırladığımız “Bulk Dönemi Rehberi”ne geçiş yapabilirsiniz. Kilo alırken antrenman ve beslenmenizi nasıl düzenlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bunun yanında kalori ihtiyacınızı hesaplamak için “Günlük Kalori Hesaplama Nasıl Yapılır?” yazımıza geçebilirsiniz.

İdeal kilosunda olan bireyler

Vücut kitle indeksiniz boyunuza göre kilonuz gayet iyi durumda. Harika! Buradan sonrası sizin isteğinize kalmış, bulunduğunuz kiloyu koruyarak sağlıklı bir hayat süredürmeye devam edebilirsiniz. Ya da daha fazlasını isteyebilirsiniz. Daha iyi bir sporcu, daha düşük bir yağ oranı ya da daha fazla kas kütlesi isteyebilirsiniz. Bu konumda spor performansınızı artırmak istiyorsanız, tecrübeli sporcular için vücut geliştirme makalemizi ziyaret etmenizi öneriyoruz. Sizi geliştirecek ve zorlayacak programlara ulaşabilirsiniz. Bunun yanında aynı yazıda beslenme ile ilgili de birçok bilgi mevcut. Unutmayın, her zaman kendinizin daha güçlü, daha iyi bir versiyonu olabilirsiniz.

Kilolu olan bireyler

Vücut kitle indeksiniz 25’in üstünde çıktıysa bu hesaplamaya göre kilolusunuz demektir. Fakat bu noktada yağ oranınızı hesaplamanızı öneriyoruz. Özellikle sporcuysanız kas kütleniz fazla ve yağ kütleniz az olacağından kilolu çıkma ihtimaliniz yüksek. Fakat kilonuz kas kütlenizden dolayı fazla ise, sağlıksız olduğunuz anlamına gelmez. Bu noktada iyi bir fiziksel analiz için vücut kitle indeksi tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun için yağ oranı hesaplayıcımıza gidebilirsiniz. Yağ oranınızı kullanarak toplam yağ ve kas kütlenizi bulabilirsiniz.

Bunun yanında genel olarak sağlıklı erkeklerde yağ oranı %15-20 arasında olacaktır. Kadınların gebelik ihtimalinden dolayı yağ oranları genelde erkeklerden daha fazla olur. Dolayısıyla sağlıklı bir kadının yağ oranı da %20-25 arasında olacaktır. Bunun dışında yağ oranınız yüksek olsa dahi kilolu sınıfta sağlığınız büyük bir riskte değil. Düzeltmesi kolay olacaktır. “Definasyon Dönemi” yazımızı okumanızı öneriyoruz. Bu sayede beslenmenizi ayarlayarak nasıl zayıflayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Obez olan bireyler

Vücut kitle indeksiniz 30’un üstünde çıktıysa obez kategorisindesiniz demektir. Bu nokta da profesyonel vücut geliştirme, güreş gibi bir spor yapmıyorsanız sağlığınız neredeyse kesin olarak tehdit altında demektir. Size önerimiz yine “Definasyon Dönemi” yazımızı okumanız olacaktır. Bunun yanında Ketojenik Diyet, Low Carb Diyeti, Intermittent Fasting gibi diyet sistemlerini daha hızlı ve daha kolay kilo vermek için inceleyebilirsiniz. Bunların yanında “Yeni Başlayanlar İçin Fitness” yazımızı okumanızı öneriyoruz. Bu yazıdan yeni başlayan sporcular için ücretsiz antrenman programlarına ulaşabilir ve fiziğinizi değiştirebilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!