Besyo (Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu) gün geçtikçe öğrencilerin dikkatin çekmekte ve bu bölüm hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Ülkemizin kötü eğitim şartları ve bilgi eksikliğinden dolayı öğrenciler bu bölüm hakkında bilgi sahibi olamamakta ve aynı zaman da da yanlış bilgi edinmektedirler.

Bu yazımızda besyo ile alakalı bilinmesi gerekenlere değinecek ve insanların sık olarak sorduğu sorulara da cevap vereceğiz.

besyo

Besyo Nedir? Hangi Bölümler Vardır?

Besyo (Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu) bir spor bilimidir. Çoğu insanın çok hafife aldığı bu bölüm tamamen bilimdir ve sandığınızdan çok fazla alanları vardır, Sanıldığı gibi sadece antrenör olmak değil bundan çok daha fazlasını yapabileceğiniz bir bölümdür. Ne yazık ki ülkemizin bulunduğu eğitim şartlarından dolayı okullarda yeteri kadar iyi eğitim alınamamaktadır. Bu noktada iş tamamiyle kişinin kendisinde bitmekte ve kendini hedeflediği alanda her zaman geliştirecek çalışmalar yapması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki besyo bir ‘bilim’dir ve kesinlikle hafife alınmamalıdır.

Okuldan okula değişmekle beraber besyo da dört bölüm bulunmaktadır. Bunlar;

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği

  • Antrenörlük

  • Rekreasyon ve

  • Spor Yönetimi

Olarak belirlenmiştir.

Bazı temel derslerin haricinde her bölümün kendine özgü dersleri bulunmaktadır ve ona görede size yol göstermektedir. Burada önemli nokta hangi bölümde ilerleyeceğinizi iyi şekilde belirleyip ona göre hareket etmenizdir.

Beden Eğitimi Öğretmenliği

Besyo okumak isteyen bir çok öğrenciğin ilk tercihlerinden biri olan bölümdür fakat hafife alınmaktadır ve ne kadar önemli bir bölüm olduğu unutulmaktadır. Bu bölümde kendinizi en iyi şekilde geliştirerek öğrenmen olacağınız okullarda ki öğrencilerinize gelişimleri için her açıdan fayda sağlayabilirsiniz.

İlk okulda ki beden eğitimi öğrenmenlerinizi hatırlayın elinize bir top verip bütün dersi böyle geçirilmesini sağlarlardı ve bu çok büyük bir yanlıştır. Siz bu bölümü seçmek istiyorsanız bölümün öneminin farkında olun ve kendinizi ona göre geliştirin.

beden eğitimi

Antrenörlük

Seçeçeğiniz spor dalına (basketbol, futbol, voleybol, fitness vb.) yönelik bilgi ve eğitimlerin verildiği bölümdür.

Bu bölümden uzmanlık alacağınız spor dalından mezun olduğunuzda o spor dalında 3.Kademe antrenörlük belgesine sahip olursunuz.

antrenörlük

Rekreasyon

Aklınıza gelebilecek her alanda, her mekanda olan tüm spor etkinlikleri, organizasyonları ve yönetiminden sorumlu olabileceğiniz harika bir bölüm.

rekreasyon

Spor Yönetimi

Bu bölüm de diğer bölümlerden farklı olarak sizi daha çok spor yönetimi konusunda eğitmektedir.

Daha çok yönetim ve liderlik üzerinde durulan bölümdür. Örnek vermek gerekirse bir spor merkezinin yöneticisi, takımın, federasyonun vb.

spor yönetimi

Aklınız da ufak da olsa fikir oluşması için Besyo bölümlerinden kısaca bahsettik.

Besyo Bölümünü Kimler Tercih Etmeli

Malesef ki ülkemiz de bu bölümlerin amacını bilmeden okuyan ve kendini geliştiremeyen öğrenciler ile dolu ve bu yüzden iyi antrenörler, spor yöneticileri, öğretmenler az sayıda çıkmaktadır.

Burada önemli olan nokta bu bölümün bir ‘bilim’ olduğunu unutmamaktır ve bu bölümü tercih etmeden önce hedeflerinizi ve ileride kendinizi nerede görmek istediğinizi doğru bir şekilde belirlemeniz gerekli. Daha öncesinde hedefler belirlenmez ise okul kazanıldığında ve devamında çok geç olabilmekte ve yeteri kadar gelişim sağlanamamaktadır.

Örneğin antrenör olmak istiyorsanız, hangi spor dalında antrenör olmak kendinizi geliştirmek istiyorsunuz, hedefleriniz neler, bu alanda nerelere gelmek istiyorsunuz, amacınız ne, bunların hepsini düşünerek bilinçli şekilde hareket etmek hedefinize ulaşmak konusunda size yol gösterecektir.

Son olarak kendini bu alanda ciddi şekilde geliştirmek isteyen ve hayatını buna adamak isteyen insanların tercih etmesi gerektiğini unutmayalım!

Besyo Bölümüne Girebilmek için Neler Gereklidir?

Besyo bölümünü tercih edebilmeniz için zorunluluklar yoktur fakat orta öğretim başarı puanınız, üniversite sınavlardan alacağınız ve yetenek sınavından alacağınız puanlar okullara girebilmeniz için önemlidir.

Besyo Kazanabilmek için Sınavlardan Ne Kadar Puan Almak Gerekir?

Her okul öğrencilerin yetenek sınavlarına katılabilmeleri için puan barajları belirler. Bu barajlar genellikle düşük puanlardır fakat siz üniversite sınavından ne kadar yüksek puanlar ile geçerseniz üniversiteye girme şansınız bir o kadar da artacaktır.

Örneğin bir üniversitenin baraj puanı 180 ise siz üniversite sınavından 300-350 ve daha fazlası arasın da bir puan sahibi olursanız avantajınız yüksek olacaktır. Fakat bu değildir ki 200-250 puanlarda okula girmek zordur.

Besyo Kazanabilmek için Spor Lisansı Gerekli mi?

Lisans durumu okuldan okula değişmektedir fakat zorunlu değildir. Bazı okullar her hangi bir klüp den veya bireysel sporlardan lisans’ı olan sporculara avantajlar sağlamaktadır.

Yani besyo sınavlarına girebilmek için lisans olması zorunlu değildir!

Besyo Sınavları Nasıl Olur?

Her okulun kendine özel sınav sistemi vardır. Her okulun parkurları ve sınav şekilleri farklıdır. Bazı okullar yetenek sınavına almaksızın direkt puan ilede almaktadır. (saçma olsada) Parkurlar da her sene aynı olmamaktadır ufak değişiklikler yapılabilmektedir ve bunları okullar internet sitelerinde açıklamaktadır.

Sınavların her sene değişmesi ihtimalinden dolayı bir önce ki sene olan parkuru çalışmak riskli olabilmektedir.

Bazı okullar çeviklik, çabukluk içeren parkurlar hazırlarken bazısı, atletizm, spor branşlarını içeren karışık parkurlar da hazırlamaktadır.

Kazanılmak istenen okulun internet sitesine güncel duyurulara bakılarak sınav programları takip edilmelidir.

Besyo Hazırlanmak için Neler Yapmalıyız?

Hazırlık için bu tarz sınavlara hazırlayan kurslar bulunmaktadır fakat bu kursların güvenilir ve iyi bir hazırlık süreci sağladığına emin olmak gereklidir. Eğer kursa gidilecek ise bu konuda iyi bir araştırma yapıp o şekilde tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Peki bu kurslara gitmek zorundamıyız. Hayır değiliz fakat bazı durumlarda gitmek mecburiyetinde kalınabilmektedir çünkü sınavına girmek istediğiniz okulun parkuru karışık ve bir çok karmaşık sistemden oluşuyorsa çalışabilmek için malzemeler gerekecektir. Bunların hepsini tek başınıza sağlamak ve çalışlabilecek bir alan bulmak çok zor olmaktadır.

Fakat bazı okullar sadece sürat, dayanlıklık ve atletizm den sınavlara almaktadır. Bu tarz sınavları olan okullara kendiniz de belli antrenman ve çalışma sistemlerini biliyor iseniz hazırlanabilirsiniz.

Besyo için En iyi Okullar Hangileridir?

Bir okulun en iyi okul olduğunu belirleyebilmek için bir çok faktör bulunmaktadır. Okulun eğitim sistemi araştırılmalı, öğretmen kadrosu, yerleşkesi ve tesisi, size sunulan imkanlar vb gibi faktörler etkili olmaktadır. Bunların arasında en önemlisi de iyi bir eğitim alabilmeniz ve öğretmen kadrosudur.

En iyi olabilecek okullara bir tane örnek vermek gerekirse Marmara Üniversitesi örnek gösterilebilir.

Orta Öğretim Başarı Puanı Okulu Kazanmayı Etkiler mi?

Orta öğretim başarı puanınız okulların değerlendirdiği ve etkili olan kriterler arasındandır. Ne kadar yüksek olursa okula girme şansınız da o derece olumlu ölçüde artacaktır.

Kazanmak istediğiniz üniversiteden önce başka bir okula kayıt yaptırma durumunuz var ise orta öğretim başarı puanınızın bir kısmı kırılmaktadır.

Besyo dan Mezun Olduktan Sonra Hangi Belgeleri Alırız?

Okuduğunuz bölümün uzmanlık belgelerine direkt olarak ulaşmaktasınız. Örneğin Antrenörlük bölümünden fitness uzmanlık veya futbol da uzmanlık aldınız, mezun olduğunuz da bu bölümlerden direkt olarak 3 kademe belge ile mezun olmaktasınız ve daha bir çok faktör buna dahil.

Milli Sporcu Olmak Okulu Kazanmayı Etkiler mi?

Milli sporcu iseniz ve başarılarınız var ise okulu kazanmanızı olumlu ölçüde etkilemektedir.

Besyo da Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Okulda aldığınız eğişitim sizi sadece bir yere kadar getirecektir. Bu alanda sizlerde kendinizi geliştirmeye çalışıp sürekli araştırarak, okuyarak, bilgi ve gelişiminizi en iyi şekilde sağlayarak kendinizi diğer insanlardan farklı konumlara getirerek başarılı olmanız gerekmektedir. Bu bölümlerin ne kadar önemli ve bilim ile ilerlediğinden bahsetmiştik, bu yüzden ben bu işi biliyorum dediğiniz anda aslında o işi bilmiyorsunuz ve her zaman kendinize bir şeyler katarak gelişiminizi sürdürmek zorundasınız.

Bu sadece besyo da değil okuduğunuz her alanda bu şekilde ilerlemektedir. Başarılı olmak istiyorsanız sadece okumak yeterli değildir her zaman kendinizi geliştirmeli, çok okuyup, çok çalışmalısınız.

Mezun Olduktan Sonra İş İmkanları Nasıl?

Bu sorunun cevabını aslında diğer bir çok madde de dolaylı yoldan verdik. Şunu belirtmek gerekirse bu bölümlerden mezun olunduğunda spor ile ilgili olarak aklınıza gelebilecek her alanda iş imkanı bulabilirsiniz hatta mezun olmadan dahi çalışmaya başlayabilirsiniz fakat burada önemli olan nokta sadece okulu bitirdim, kendimi geliştiremedim olursa iş imkanı bulmanız çok zor olmaktadır.

Burada yine sonuç şuna çıkmaktadır. Her zaman kendinizi en iyi şekilde geliştirmeniz gerekiyor ve çok çalışmanız gerekiyor. Sadece bu okulu bu bölümü okudum demek malesef bir şey ifade etmiyor!

Çift Anadal Nasıl Yapılır?

Okulda okuduğunuz bölüm de devam ederken aynı zamanda ikinci bir bölüm daha okuma gibi bir avantajınız bulunmaktadır. Örneğin rekreasyon bölümü okurken çift anadal yaparak aynı zamanda antrenörlük bölümünü de okuyabilirsiniz.

Fakat bu şekilde okumanın da şartları bulunmaktadır. Bu şartlar okuldan okula değişmesiyle birlikte çift anadala başvurabilmek için ortalamanızın okulun belirlediği ders ortalamasının üzerinde olması gerekmekte ve çift anadala girecek öğrenciler için kontenjan sınırı bulunmaktadır. Yani sizin ortalamanız istenilen ortalamadan yüksek olsa bile eğer kontenjanda yer alan diğer kişiler sizden yüksek not ortalaması var ise onlar öne çıkmaktadır.

Çift anadal kazandıktan sonra ders yoğunluğunuz mutlaka artacak ve hatta yarım dönem kadar da okulunuz uzayabilmektedir.

Çift anadal okumanın avantajları büyük olmaktadır ve iki ana bölümden uzmanlık alarak mezun olmaktasınız bu da gelişiminizi ciddi şekilde etkileyecektir.

Okula Kayıt Yaptırdım Fakat Başka Okula Geçiş İstiyorum

Dönem içerisinde kayıt yaptırdığınız okuldan memnun değilseniz veya başka bir okula geçiş yapmak istiyorsanız yine burada okulların belirlediği şartlardan altında, ortalamanızında yüksek olması ile ilk sene sonunda başvuru yaparak başka bir okula geçiş hakkınız olabilmektedir.

Besyo da Torpil Var mı ?

Ülkemizde malesef ki bir çok alanda da olduğu gibi besyo bölümlerinde de bazı okullarda torpil olayları vardır. Doğru bir şey olup olmadığını tartışmamıza bile gerek yok fakat bu gibi durumlar malesef vardır ve bunlarıda bilmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Okul Boyunca Ortalamanın Yüksek Olması

Okuduğunuz yıllarda ortalamanızın sürekli 3.00+ olmasına özen gösterin, sonralarda farklı alanlara yönelip yüksek lisans veya kendinizi daha fazla geliştirmek istediğiniz zaman okul ortalamanız çok önemli olmaktadır. Ayrıca yüksek lisans gibi durumları düşünüyor iseniz ingilizce dilini bilmek çok önemlidir!

Ayrıca okuduğunuz okulda yüksek ortalama ile mezun olmanız iş hayatınızda da size olumlu dönüşler sağlayacaktır.

 

Emre Cem Dilekoğlu

Rekreasyon & Antrenörlük

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!