BESYO HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER VE SIK SORULAN SORULAR

BESYO hazırlığında mısın? Bu yazımızda BESYO kazanmak ve okumak hakkında bilmen gerekenleri aktaracak, sorularına yanıt vereceğiz!

Gün geçtikçe öğrencilerin dikkatini çeken bu bölüm hakkında doğru şekilde bilgilenmek adına Ağırsağlam antrenörlerinden Emre Cem Dilekoğlu’nun kaleminden: BESYO!

Öncelikle BESYO bir kısaltmadır, kısaltmanın açılımı ”Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu” olarak geçer.

Spor bilimleri gün geçtikçe yeni araştırmaların çıkmasıyla birlikte sürekli gelişen, kendini yenileyen bir alandır. Bu alanda okuyan, kendini geliştiren öğrencilerin de bu yenilikleri takip ederek güncel kalmaları, sürekli gelişmeleri gerekmektedir.

BESYO’da Hangi Bölümler Var?

Okuldan okula değişmekle beraber BESYO’da dört bölüm bulunmaktadır, bunlar:

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği,
  • Antrenörlük,
  • Rekreasyon,
  • Spor Yönetimi’dir.

Bazı temel derslerin haricinde her bölümün kendine özgü dersleri bulunmaktadır. Her bölümün yöneldiği özel alanlar mevcuttur, dolayısıyla önemli nokta öğrencinin kendisine en uygun alanı bulmasıdır.

Beden Eğitimi Öğretmenliği

Beden eğitimi öğretmenliği BESYO bölümlerinden biridir.

BESYO okumak isteyen birçok öğrencinin ilk tercihlerinden biri olan bölümdür, fakat hafife alınmaktadır.

Okuldan önce öğretmen gelmektedir. Doğru bir eğitimci sizin için gideceğiniz yolu yürüyemez fakat o yola ışık tutar.

Bu ışığı gösterebilmek doğru eğitimci olmaktan geçer. Doğru eğitimci olmanın yolu da kendini sürekli geliştirmekten geçer.

İlkokuldaki bazı beden eğitimi öğretmenlerimizi hatırlayalım, elimize bir top verip bütün ders boyunca bizi boş bırakırdı ve ekstra bir şey öğretmeye çalışmazdı. Tüm eğitmenler böyle olmasa da, bu anektodun yaygın olması üzücüdür.

Beden eğitimcisi bundan daha fazlası olmalıdır. İlkokul yaşları çocuğun hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok büyük yol katettiği dönemlerdir. O yaşlardaki bir çocuğu doğru yaklaşımlarla eğitebilmek birçok konuda yol gösterici olabilir ve yeni şeyler keşfetmesine destek olabilir.

Antrenörlük

antrenörlük

Seçeceğiniz spor dalına veya alana (basketbol, futbol, voleybol, fitness vb.) yönelik bilgi ve eğitimlerin verildiği bölümdür.

Bu bölümde uzmanlık alacağınız spor dalından belirli kademelerde antrenörlük belgesine sahip olabilirsiniz.

Kendinizi geliştirdiğiniz koşulda bir takımın baş antrenörü olabilir, kuvvet kondisyon koçu olabilir, birçok sporcuyu eğitebilir ve yetenekli bireyler olabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Bunu sağlayabilmek için bilimi takip ederek yeniliklere açık, öğrenmeyi seven, sürekli kendini ve bulunduğu alanı geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan, aynı zamanda öğrendiği bilgileri insanlara aktaran bir birey olmak önemlidir.

Eğer insanlarla ilgilenmeyi seviyorsanız bu bölüm size göre olabilir, bireysel koç olabilirsiniz.

Rekreasyon

rekreasyon bölümü spor etkinlikleri yönetmeyi öğretir

Rekreasyon anlam olarak “boş zaman aktivitesi” demektir. Boş zaman da isteğe bağlı olan zamanımızdır. Rekreasyonel olarak bir şeyler yapma ihtiyacı, insan biyolojisi ve psikolojisinin temel unsurudur.

Rekreasyon alanında kendini eğiten kişilere düşen görev: aklınıza gelebilecek her alanda, yapılabilecek tüm spor organizasyonlarından ve bunların yönetiminden sorumlu olmaktır.

Çok büyük bir alanın veya mekanın sorumluluğunun sizde olduğunu düşünün: Her popülasyondan insan o alana gelerek fiziksel olarak aktif kalmak, eğlenmek isteyecektir veya özel bir etkinlik için bir çalışma yapmanız da gerekebilir.

Elinizde bulunan bu alanı en verimli şekilde kullanabilmek, insanların mutlu olmasını ve egzersizle iç içe kalmalarını sağlamak sizin göreviniz. Bomboş bir alanı harika bir spor etkinliğine dönüştürebilirsiniz!

Spor Yönetimi

BESYO spor yönetimi bölümü size yöneticiliği öğretir

Bu bölüm diğer bölümlerden farklı olarak sizi daha çok spor yönetimi konusunda eğitmektedir.

İşin yönetim kısmında bulunmak da ayrı meziyetler gerektirecektir. Bir tesisin başında olduğunuzu düşünün: orayı yöneten siz olacaksınız.

Tabii ki bu bölümden mezun olduğunuzda direkt olarak bir yönetici seviyesinde başlamayabilirsiniz. Fakat kendinizi doğru adımlar ile geliştirerek çok iyi yerlere gelebileceğiniz, değerli bir bölümdür.

Örnek verecek olursak bir spor merkezinin, takımın, federasyonun vb. spor yöneteciliği yapabilirsiniz.

BESYO Hazırlığı

Kimler Tercih Etmeli?

Öncelikle bu fakültenin bilimle ilerleyen bir bölüm olduğunu unutmamak gerekir. Bilimle ilerleyen bir bölüm her zaman kendini geliştirmeyi gerektirir.

Birçok meslekte olduğu gibi bu bölümü tercih etmeden önce hedeflerinizi ve ileride kendinizi nerede görmek istediğinizi doğru bir şekilde belirlemeniz gerekli. Bazı düşünceleriniz ve kararlarınız süreç boyunca değişebilir fakat ana hedefin her zaman orada olması sizin için önemli olacaktır.

Örneğin antrenör olmak istiyorsanız hangi spor dalında antrenör olmak istiyorsunuz, hedefleriniz neler, bu alanda hangi noktaya gelmek istiyorsunuz, idealiniz nedir? Bunların hepsini düşünerek bilinçli şekilde hareket etmek hedefinize ulaşmak konusunda size yol gösterici olacaktır.

Elbette bunun yanında muhakkak sporu sevmeniz, sporu paylaşmayı sevmeniz olmazsa olmazdır. Aksi halde hiç ilgilenmediğiniz bir alanda vakit kaybedebilirsiniz. Spor yapmayı sevmeniz yetmez, çünkü bu durumda sporcu olmanız gerekir.

Bu bölümler sporu paylaşmayı gerektirir.

Sınav Süreci

BESYO bölümünü tercih edebilmeniz için özel bir zorunluluk yoktur fakat ortaöğretim başarı puanınız, üniversite sınavlarından ve yetenek sınavından alacağınız puanlar okula girebilmeniz için önemlidir.

BESYO Kazanabilmek İçin Sınavlardan Kaç Puan Almak Gerekir?

Her okul öğrencilerin yetenek sınavlarına katılabilmeleri için puan barajları belirler. Bu barajlar genellikle düşük puanlardır fakat siz üniversite sınavından ne kadar yüksek puan ile geçerseniz üniversiteye girme şansınız bir o kadar artacaktır.

Örneğin bir üniversitenin baraj puanı 180 ise siz üniversite sınavından 300-350 puan sahibi olursanız avantajınız yüksek olacaktır.

Fakat bu demek değildir ki 200-250 puanlarda okula giremezsiniz…

Ortaöğretim Başarı Puanı Okulu Kazanmayı Etkiler mi?

Ortaöğretim başarı puanınız okulların değerlendirdiği ve önemli olan kriterler arasındandır. Ne kadar yüksek olursa okula girme şansınız da o derece artacaktır.

BESYO Kazanabilmek İçin Spor Lisansı Gerekli mi?

Lisans durumu okuldan okula değişmektedir fakat zorunlu değildir. Bazı okullar herhangi bir kulüpten veya bireysel sporlardan lisansı olan sporculara öncelik sağlamaktadır.

Milli sporcuysanız ve başarılarınız varsa okulu kazanma şansınız olumlu ölçüde artabilir.

Fakat BESYO sınavlarına girebilmek için lisans olması zorunlu değildir!

BESYO Sınavları Nasıl Olur?

Her okulun kendine özel bir sınav sistemi vardır, parkurları ve sınav şekilleri farklıdır. Bazı okullar yetenek sınavına almaksızın doğrudan puan ile almaktadır.

Sınav parkurları her sene aynı olmayabilir. Bunları okullar internet sitelerinde açıklamaktadır.

Sınavların her sene değişmesi ihtimalinden dolayı yalnızca bir önceki senenin parkurunu çalışmak riskli olabilmektedir.

Bazı okullar çeviklik, çabukluk içeren parkurlar hazırlarken bazısı da atletizm, spor branşlarını içeren karışık parkurlar hazırlayabilir.

Kazanılmak istenen okulun internet sitesinde güncel duyurulara bakılarak sınav programları takip edilmelidir.

BESYO’ya Nasıl Hazırlanılır?

Bu tarz sınavlara hazırlayan kurslar bulunmaktadır fakat bu kursların güvenilir ve iyi bir hazırlık süreci sağladığına emin olmak gereklidir.

Eğer kursa gidilecekse bu konuda iyi bir araştırma yapılarak gidilmesi sağlıklı olacaktır.

Aynı zamanda bazı yerlerde devlet destekli ücretsiz kurslar da bulunmaktadır. Bu konuda mutlaka araştırma yaparak ilerleyin.

Peki bu kurslara gitmek zorunda mıyız?

Hayır değiliz, ancak bazı durumlarda gitmek mecburiyetinde kalabiliriz. Çünkü sınavına girmek istediğiniz okulun parkuru birçok karmaşık sistemden oluşuyorsa, çalışabilmek için malzemeler gerekecektir.

Bunların hepsini tek başınıza sağlamak ve çalışılabilecek bir alan bulmak çok zor olabilir, böyle durumda güvenilir bir kurs bulmak size avantaj sağlayabilir.

Fakat bazı okullar sadece sürat, dayanlıklık ve atletizmden sınavlara almaktadır. Bu tarz sınavları olan okullara hazırlanabilmek için mutlaka bir kursa gitmek zorunda değilsiniz ancak yine de bu konuda bilgi ve beceri sahibi değilseniz, güvenilir olan bir kurs size yardımcı olabilir.

En İyi BESYO Okulları

Bir okulun en iyi okul olduğunu belirleyebilmek için birçok faktör bulunmaktadır. Okulun eğitim sistemi araştırılmalı, öğretmen kadrosu, yerleşkesi ve tesisi, size sunulan imkanlar vb. faktörler önemli olmaktadır.

Aynı zamanda okulun yönetiminin ve öğrenci işlerinin de önemli olduğunu unutmayın.

Bunların arasında en önemlisi, iyi bir eğitim alabilmeniz için profesyonel bir eğitimci kadrosudur.

Okulda bulunan her eğitimcinin o alanda uzman olduğu yanılgısına da kapılmamanızı öneririz.

BESYO Kazandıktan Sonra

Sınav dönemini geçip bir bölüme girdiğinizde dikkat etmeniz gerekenleri de paylaşalım.

Mezun Olduktan Sonra İş İmkanları Nasıl?

Bu sorunun cevabını aslında diğer birçok maddede dolaylı yoldan verdik.

Bu alanda bir bölümden mezun olunduğunda spor ile ilgili aklınıza gelebilecek her alanda iş imkanı bulabilirsiniz, hatta mezun olmadan dahi çalışmaya başlayabilirsiniz.

Mezun olunca okuduğunuz bölümün uzmanlık belgelerine direkt olarak ulaşmaktasınız, örneğin Antrenörlük bölümünden fitness uzmanlık veya futbolda uzmanlık aldınız, mezun olduğunuzda bu bölümlerden direkt olarak 3. kademe belge ile mezun olacaksınız.

Fakat burada önemli olan nokta sizin bireysel gelişiminizdir.

BESYO’da Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Okulda aldığınız eğitim sizi sadece bir yere kadar getirecektir. Bu alanda sürekli araştırarak, okuyarak, bilgi ve gelişiminizi en iyi şekilde sağlayarak kendinizi diğer insanlardan farklı konumlara getirmeniz gerekecektir.

Bu sadece BESYO’da değil, okuduğunuz her alanda önemlidir. Başarılı olmak istiyorsanız sadece derslere gidip gelmek yeterli değildir. Her zaman kendinizi geliştirmeli, çok okuyup, çok çalışmalısınız.

Okuduğunuz yıllarda ortalamanızın +3.00 olmasına özen göstermek işinize yarayabilir. İlerleyen süreçte farklı alanlara yönelip yüksek lisans yapmak isterseniz bu ortalama önem kazanıyor.

Ayrıca okuduğunuz okuldan yüksek ortalama ile mezun olmanız iş hayatınızda da size olumlu dönüşler sağlayabilir.

Dersleri takip ettiğiniz gibi,

  • Hocalarınızla yakın ilişkiler kurun ve ekstra ödevler yapın,
  • İlgilendiğiniz alanda akademik çalışmaları takip edin,
  • İngilizce’yi muhakkak öğrenin, en azından makaleleri takip edebilin,
  • Sporu izleyin, konuşun ve yapın. Kendinizi alanda canlı tutun.
  • Mümkünse ücretsiz stajlar yapın veya okurken çalışın.

Çift Anadal Nasıl Yapılır?

Okulda okuduğunuz bölümde devam ederken aynı zamanda ikinci bir bölüm daha okuma avantajınız bulunmaktadır. Örneğin rekreasyon bölümü okurken çift anadal yaparak aynı zamanda antrenörlük bölümünü de okuyabilirsiniz.

Fakat bu şekilde okumanın da şartları bulunmaktadır. Bu şartlar okuldan okula değişmekle birlikte çift anadala başvurabilmek için ortalamanızın okulun belirlediği ders ortalamasının üzerinde olması gerekmekte ve çift anadala girecek öğrenciler için kontenjan sınırı bulunmaktadır.

Yani sizin ortalamanız istenilen ortalamadan yüksek olsa bile, eğer kontenjanda yer alan diğer kişilerin sizden yüksek not ortalaması varsa onlar öne çıkmaktadır.

Çift anadal kazandıktan sonra ders yoğunluğunuz mutlaka artacaktır ve belki de okulunuz uzayacaktır.

Çift anadal okumanın avantajı ise iki bölüm birden okuyor olacaksınız ve bilgi birikiminiz tek bölüm okumaya göre daha fazla olacaktır. Bu hem kendinizi geliştirme hem de iş imkanı konusunda size ekstra katkı sağlayacaktır.

Okula Kayıt Yaptırdım Fakat Başka Okula Geçiş İstiyorum

Dönem içerisinde kayıt yaptırdığınız okuldan memnun değilseniz veya başka bir okula geçiş yapmak istiyorsanız yine burada okulların belirlediği şartlar altında, ortalamanızın da yeterli olmasıyla, ilk sene sonunda başvuru yaparak başka bir okula geçiş hakkınız olabilmektedir.

Merak ettiğiniz soruları yorumlarda bizlere sorabilirsiniz, 

Faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

Beğenebileceğiniz Diğer Makaleler
Profesyonel koçlarımızla sana özel antrenman, beslenme programı ve günlük iletişim için bize katıl!Yerimi Ayır!
+