Vücut yağ oranı hesaplama en iyi nasıl yapılır? Yağ oranı ölçüm cihazları güvenilir mi? İdeal yağ oranı yüzde kaç olmalı ve buna nasıl ulaşılır? Tüm sorularınızın yanıtı ve hesaplayıcı burada!

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

Yağ oranı hesaplamak için birkaç farklı ölçüm yöntemi bulunuyor. En verimli yağ ölçümü, kemik yoğunluğu ölçümü yapan “DXA Scan” diye nitelendirilen bir araçla yapılıyor. Bu yöntemin maksimum %1 hata payı bulunuyor, fakat herkesin ulaşması mümkün değil. Yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında yağ oranı ölçen tartılar ve vücut ölçülerine dayanan matematiksel hesaplar bulunuyor.

yağ oranı tartıTartılar vücudunuza elektrik dalgası göndererek ne kadar yağ dokusu olduğunu ölçüyorlar. İşe yarıyor mu? Evet, bir referans olması açısından işe yarıyorlar, ancak %8’e kadar hata payları mevcut. Bu yüzden diyetisyen ofisinde veya üniversite araştırma merkezinde de olsanız bu tartılara çok fazla güvenmeyin, zira kişisel tecrübem üniversitede böyle bir tartı ile %3,7 yağ oranı gördüm; ki bu bilimsel olarak imkansızdır. %5’in altına indiğimde ciddi bir sağlık problemim olmalıydı. Gerçekte tabii ki yağ oranım %8 ile %10 arasında idi.

Matematiksel olarak vücudumuzun belli bölgelerini ölçerek hesaplama yapacaksak da birçok formül karşımıza çıkıyor. Bunlardan kimileri tutarlı, kimileri pek de tutarlı sayılmaz. En tutarlı olanı Navy BF Calculator denilen algoritma. Bu hem oldukça basit, hem de hata payı maksimum %4’e kadar. Yani %10 yağ oranınız varsa, en az %6, en fazla %14 gösterebilir. %3 gibi komik veriler almazsınız.

Mezuramla kolları kontrol etmeye geliyorum🤪💪 şaka şaka, hala insanların farkında olmadığı bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Yağ oranınızı hesaplamak düşündüğünüz kadar zor değil. Hatta bunu evde, sadece bir mezura ile yapabilirsiniz. Ve Tanita gibi yağ oranı ölçen tartılardan daha düşük bir hata payı ile. Amerikan donanmasının yağ oranı hesaplama formulünün hata payı %3. Formülle uğraşmanıza da gerek yok, yazımızda hesaplayıcı mevcut. 🙂 Tek gerekli ekipman bir mezura. Kadınlar da, erkekler de vücut yağ oranlarını kolayca hesaplayabilir ve takibini yapabilir. İlgili yazıya ulaşmak ve hesaplayıcıyı kullanmak için profilimde, “Öne Çıkanlar”da ki YAĞ ORANI hikayesine geçebilirsiniz. ▪️ ##yagorani #vücutgeliştirme #estetik #kiloverme #yağyakma #definasyon #agirsaglam #ağırsağlamatlet #fitness #motivasyon #makale #blog #crossfit #powerlifting #powerliftingturkey #beslenmevediyetetik

A post shared by Yuksel Murat Sener (@yukselmuratsener) on

 

Vücut Yağ Oranı Hesaplayıcı

Bu yüzden bu hesaplayıcıya güvenebilirsiniz. Düzenli olarak ölçümleri yapıp gelişiminizi takip edebilirsiniz. Ölçüm yaparken dikkat etmeniz gereken boynunuzu adem elması etrafından, belinizi en ince yerinden, kadınlar için kalçanızı en geniş yerinden; kendinizi kasmadan, rahat şekilde ölçmelisiniz. Çıkan değerleri düzenli olarak kaydedin. Yağ oranı hesaplayıcısını kullanarak ne kadar yağ yaktığınızı takip edebilir ve zamanla daha da çok yağ yakmak için beslenme planınızı düzenleyebilirsiniz.

İdeal Yağ Oranına Nasıl Ulaşılır?

Hepimizin istediği vücut hatlarımızı sergilememize yardımcı olacak, aynı zamanda sağlıklı bir yağ oranına sahip olmak. Bunun için şu anda yağ oranımız az veya fazla olabilir; zayıf, şişman ya da “skinny fat” denilen hem yağlı, hem de zayıf bir halde olabilirsiniz. Şu an olduğunuz konumdan daha güçlü ve daha estetik konuma gelebilmek için neler yapmanız gerektiğini aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

Bu videoyu izlerken aynı zamanda videodaki direktiflerle beraber uygulayacağınız vücut geliştirme beslenme programı ve vücut geliştirme antrenman programı seçenekleri Ağırsağlam’da ücretsiz olarak bulunuyor!

 

Vücut yağ oranı hesaplayıcısı ile yağ oranınızı hesaplayıp takip ederken, yağ yakmaya devam etmek için “Ağırsağlam Definasyon Rehberi”ni ziyaret edebilir, rehberdeki yönlendirmeleri izleyerek kendi beslenme planınızı oluşturabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!