Boy Uzatma Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Boy uzatma egzersizleri ne yazık ki işe yaramıyor.

Peki boy nasıl uzar? Hareketleri, teknikleri var mıdır?

Fitness boy uzatır mı? Ağırlık çalışmak boy kısaltır mı?

Yalnızca tek bir şartla boy uzatma egzersizleri işe yarar, o şart nedir?

Bu yazı 2 kişi için:

  1. Boyunun kısa olduğunu düşünen ve uzatmak için ne gerekirse yaparım diyenler,
  2. Ağırlık çalışmaya başlayacak ve bunun boy uzamasını engelleyeceğini düşünenler.

Biz de bilimsel kaynaklar ve uzman görüşleriyle, boy uzatma ve boy uzatma egzersizleri konusunu çözümleyelim.

Hassas bir konu ve insanların kalbi kırılabiliyor, bu yüzden lütfen istediğiniz yanıtı alamazsanız bize kızmayın. Biz bilimsel araştırmaların ve kaynakların yalancısıyız.

Eğer buradaki koşula uygunsanız ve boyunuzu uzatabileceksek ne mutlu bize.

Ağırsağlam takipçileri için şunu da vurgulamak istiyorum, benim de boyum kısaydı. Uzun zaman boyum nasıl uzar diye araştırmıştım. Ancak bu yazıdaki şeyleri öğrendiğimde stres yapmayı bıraktım ve rahatladım. Boşa çaba da göstermedim. Anında boyumla daha mutlu oldum.

Önce boy uzatma efsaneleri, sonra da boyunuzu nasıl uzatabilirsiniz, hangi teknikler ve hareketler işe yarar.

Boy Uzatma Efsaneleri

Birkaç maddede boy uzatma efsanelerini inceleyelim.

Ağırlık Çalışmak Boyunuzu Kısaltmaz!

Aslında bu “Ağırlık çalışmak boy kısaltır mı?” sorusuna takılmamızın birkaç sebebi var. İnsanların aklına takılan halter ve powerlifting gibi yoğun ağırlık çalışması gerektiren sporlar ile uğraşan sporcuların boylarının genellikle kısa olduklarını görmeleri, buna benzer spor yapan kişilerin de boylarının kısalacağını veya boylarının uzamasını engelleyeceğini düşünmelerine yol açabilmektedir. 

Boy uzatma egzersizleri
Ağırlık çalışmak boy uzamasını engellemez, boyu kısaltmaz.

Fakat böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylememiz gerekmektedir.

Halter sporuyla uğraşan birinin boyunun kısa olmasının sebebi, avantajlı olduğu içindir. Boy kısa olduğunda uygulanan hareketin mesafesi uzun boylu birinin uygulayacağından daha kısa olacağı için bu sporcuya avantaj sağlamaktadır.

Uzun boylu olan bir insan, kısa boylu olana göre halter veya powerlifiting sporundaki hareketleri daha zor uygular. Uzun olan birey hareketleri yaparken, kasları da daha uzun olduğundan hareket mesafesi uzar ve daha fazla enerji harcamak zorunda kalır.

Yani buradan çıkaracağımız nokta o kişiler ağırlık çalıştıkları için kısa boylu değil, kısa boylu oldukları için halter veya powerlifting gibi sporları tercih ettikleridir. Veya antrenörlerin bu genetik yapıda sporcular aramasıdır.

Ayrıca bu sporları tercih eden uzun boylu insanlar da bulunmaktadır. 

Fakat eğer bir duruş bozukluğunuz var ise (kifoz, skolyoz vb.) overhead press, squat gibi egzersizler omurganızı aşağı doğru bastıran egzersizler olduğundan dolayı uzun vadede boy uzamasını kısıtlayan etkenler olabilir.

Duruş bozukluğundan dolayı problemler yaşıyorsanız ve üstüne bu tarz yüksek yoğunlukta egzersizler uygulamak çok da faydalı olmayabilir.

Özellikle sakatlık yaşama ihtimaliniz artar ve sakatlık durumunda boy uzaması engellenebilir. Öncelikle bunları belirlemeli ve tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.   

Özetle, ağırlık çalışmanın boy uzunluğunu etkilediğine dair bir araştırma, bir bulgu, bir kanıt yoktur. Amcanızın oğlunun söylediği bilimsel bir kanıt değildir. Ağırlık çalışmasının postüre etkisi bile, egzersizin değil, postürün problemidir. Yazıyı okumaya devam edin.

Basketbol, Yüzme, Egzersiz Boy Uzatmaz!

Yukarda saydığımız sebebe benzer, uzun boy bir sporda avantaj diye, bu o sporu yaptığımız zaman uzayacağız anlamına gelmiyor.

Uzamanın mekanizmasında %80 genetik, %20 de beslenme bulunuyor.

Eğer siz dışardan hormon almazsanız, boy uzatma ameliyatı yapmazsanız, boyunuzun uzaması genetiğiniz ve kendinize ne kadar sağlıklı baktığınıza bağlıdır.

Anneniz babanız ne kadar uzun olursa olsun, siz özellikle uzun veya özellikle kısa kalabilirsiniz. Aynı şekilde beslenseniz, aynı sporları yapsanız bile kardeşinizle aranızda ciddi boy farkı olabilir. Bu genetiktir. Kimimiz sarı saçlı, kimimiz kahverengi gözlü…

Ve hepsi güzel!

Egzersiz yaptım boyum uzadı diyenler için bu kısmı açmak istiyorum, evet boyunuz birazcık uzar da. Çünkü egzersiz sizin postürünüzü düzeltir. Daha dik durursunuz. Mekanistik olarak boyunuz uzamaz, ama uzun görünürsünüz. Bir illüzyondur bu.

Egzersizlerin açığa çıkardığı hormonlar da boyunuzu uzatmaz. Antrenman sonrası açığa çıkan hormon miktarı, kemiklerinizi etkileyecek yoğunlukta ve sürede yükselmezler. Anlık yükselir ve alçalırlar.

Bu aç kaldığınızda bile veya vücudunuzda herhangi bir olağan tepkime olduğunda da değişebilir. Aç kaldığınızda büyüme hormonu artıyor, intermittent fasting araştırmalarında gördüğümüz bir şey bu. Yani aç kaldık diye boyumuz mu uzayacak?

Tabii ki hayır, bu yüzden egzersizin açığa çıkardığı hormon da boyumuzu uzatmaz.

Yine, postürün önemi büyük. Biraz daha okumaya devam edin bu kısımda önemli şeyler göreceksiniz.

Hayır, Bir Yerden Asılmak Boy Uzatmaz!

Boy uzatma egzersizleri denince her listeye bir yerden, barfiks barından asılmak ekleniyor.

Arkadaşlar, omurlarınızın arasını açmanız, zaten uykunuzda gerçekleşen bir durum (dekompresyon).

Bir yerden asılırsanız belki rahatlayabilirsiniz, ama ciddi manada bir boy uzaması söz konusu olmaz.

Bu arkadaşı izleyelim mesela, kendi bile ne dediğinin farkında. Broscience diyor, haklı. Bilimsel değil. Uydurma. Bara asıldığınız zaman olan şey, uykuda zaten oluyor. O zaman uyku boy mu uzatıyor? Tüm gün uyumalı mıyız?

YouTube player

(videodaki egzersizin faydalı olmadığından eminiz, yanlış olduğunu göstermek için koyduk)

Süt İçmek Boy Uzatır Mı?

Boy uzatma için veya sağlıklı bir şekilde genetiğimizin izin verdiği kadar boyumuzun uzayacağından emin olmak için en önemli etken beslenme diyebiliriz.

Ama süt içtiniz diye boyunuz uzayacak değil, eğer eksik değilseniz!

Yanlış anlamayın beslenme bu listedeki efsanelerin her birinden daha doğru, daha faydalı olan bir şey. Arkasında gerçekten bilimsel faydalar da var hatta belki süt içtiniz diye boyunuz bile uzayabilir, okumaya devam.

fitness beslenme rehberi sporcu beslenmesi

Malnütrisyon (beslenme eksikliği) durumunda birçok hastalık yaşayabileceğimiz gibi gelişme döneminde olan bireylerin uzamaları yavaşlayabilir hatta bazı durumlarda durabilir. Bu yüzden genç sporcular için kalori kesmelerini, çok zayıflamak için az beslenmelerini önermiyoruz. 

İnsan iskeletinin gelişimi için birçok mikro besin görev alıyor. Tabii ki de öncelikle yeterince kalori alınmalı ve genç bireylerin uzun süre kalori açığında kalmadıklarından emin olunmalı. Bu yüzden kilo vermek isteyen genç sporculara az kalori almalarını ve yemeklerini kısmalarını önermiyoruz. Daha çok spor yapmalarını ve daha aktif olmalarını tavsiye ediyoruz. Bu sayede yeterince beslendiklerinden ve boylarının uzamasının zarar görmeyeceğinden emin olabiliriz. 

Boy uzatmak isteyenler için beslenme önerileri:

  • Yeterince vitamin D aldığınızdan emin olun. D vitamini sağlıklı kemikler ve bütün iskelet sistemi için oldukça önemli. Boy uzatma için vitamin D bulunan besinler tüketilebilir, balık, yumurta gibi. Fakat en iyi D vitamini almanın yolu güneş ışığına maruz kalmaktır. Güneşli bir havada yarım saatlik bir yürüyüş hem D vitamini ihtiyacınız için faydalı olacağı gibi, hem de daha az oturmanızı sağlar, dolayısıyla duruş bozukluklarını önleyebilirsiniz.
  • Kemik gelişimi için kalsiyum alımının önemini neredeyse hepimiz biliyoruz. Daha çok süt ürünleri tüketerek kalsiyum alımınızı arttırabilirsiniz. Çoğu insanın bilmediği bir kalsiyum kaynağı koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Maydanoz, ıspanak, brokoli gibi sebzeleri tüketmeniz boyunuzun uzamasını destekleyecektir.
  • Kalori kısmamak ve yeterince beslendiğinizden emin olmanız önemli. Kalori alımınızı öğrenmek ve boy uzatmak için beslenme hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Beslenme Rehberi‘ni okumanızı öneriyoruz.

Esnetmek Boyunuzu Uzatmaz, AMA!

Birçok boy uzatma egzersizi videosu altında esnetme egzersizleri var.

Birazcık mantıklı olalım, bilimsel bir araştırma yapmaya dahi gerek yok.

Kaslarınızın daha relax olması, boyunuzu nasıl uzatsın? Tıpkı asılmak boy uzatmaz kısmında yazdığımız sebeplerden, esnetmek de boyunuzu uzatmayacaktır.

Ama, esnetmek postürünüzü düzeltirse, işte o zaman işe yarar. Yani bir postür bozukluğunuz vardı ve artık bunu düzelttiyseniz, işe yarar.

kamburluk

Çağımızın en büyük hastalığının oturmak olduğunu söyleyebiliriz. Hepimiz her gün saatlerce sınıflarda, evde, iş yerlerinde oturuyoruz.

Bu durum kamburlaşmamıza, kaslarımızın daha kısa olmasına sebep oluyor.

Dolayısıyla kısa görünebiliyoruz. Tıpkı kilo verdiğinizde, üzerinize dikey çizgili kıyafetler giydiğinizde olduğunuz gibi, postürünüzü düzelttiğinizde de kalıcı olarak boyunuzu uzun gösterebilirsiniz.

Yoga ve pilates yapmak da işimize yarayabilir. Yanlış anlamayın, yoga ve pilates yaparsanız direkt olarak boyunuz uzamayacaktır. Boyumuzu, eklemlerimizi ve kemiklerimizi kaslarımızı esneterek uzatamayız.

Fakat yoga ve pilates doğru nefesi, vücutta denge sağlamayı öğretir ve kaslarınızı esnek ve uzun tutar. Bu sayede vücudunuzu daha iyi taşırsınız. Yoga ve pilates direkt olarak boy uzatmasa da hem daha uzun gözükmenizi sağlayabilir, hem de boyunuzun sağlıklı bir şekilde uzaması için destek olur. 

Boy Nasıl Uzar? 

E o olmaz bu olmaz, boy nasıl uzar?

Boy uzaması birçok faktöre ve nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Fakat büyük bir oranla boy uzunluğunun seviyesini genetik faktörlerimiz belirlemektedir. Ailenizden size gelen genetik durumlar sizin boyunuzu da etkileyebilmektedir.

Örneğin bir anne ve baba uzun boylu ise doğacak olan çocuk da yüksek ihtimal uzun boylu olabilmektedir. Ayrıca sadece anne ve baba değil amca, dayı, teyze gibi akrabalarınızdan da etkilenebilmektedir. 

Ve yine belirtelim, çekinik bir genetik olabilir. Yani 7 sülaleniz uzunken yine kısa kalabilirsiniz. Her şeyi yapsanız bile. Genetik böyle çalışır.

Sağlıklı beslenin, spor yapın, vücudunuza bakın. Düzenli uyuyun, hastalıklarınızı gidermeye çalışın.

Kötü alışkanlıklardan (alkol, sigara) gibi uzak durmaya çalışın. 

Eğer gençseniz, 20 yaşından küçükseniz bir problem etmeyin, kendinizi geliştirin. Genellikle boy uzaması erkeklerde 18-20 yaşına kadar devam etmektedir. Kadınlarda ise bu 16-18 yaşına kadar devam edebilmektedir. 

Eğer yaşınız 20’yi geçtiyse ve büyümeniz durduysa tek bir şey, sizin en hızlı boy uzatma isteğinizi karşılayabilir: doğru postür.

Bunun için de bilinçli şekilde ağırlık çalışın, spor yapın. Postür ve duruş bozukluklarına özen gösterin.

Kamburluğunuz veya skolyozunuz varsa bunu çözdüğünüzde, biraz kas geliştirip fazla kilolarınızı verdiğinizde daha diri, sıkı, uzun ve güçlü görüneceksiniz.

Beğenebileceğiniz Diğer Makaleler
Profesyonel koçlarımızla sana özel antrenman, beslenme programı ve günlük iletişim için bize katıl!Yerimi Ayır!
+