İnsanlar boy uzatma, boy uzaması gibi konulara gün geçtikçe daha çok takılmaktadır, Özellikle ağırlık sporlarına yeni başlayan genç insanlar ve onların aileleri ağırlık çalışmak boy uzamasını engeller mi konusu hakkında çokça endişelenmektedirler. Bu yazımızda insanların kafasına takılan bu tarz sorulara değineceğiz. 

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam’da her şeyi ücretsiz olarak kullanabileceğin şekilde hazırladık. Ancak yardıma ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, bizi koç olarak tutabilirsin!

Koçluk Hizmeti Al!

Ağırlık Çalışmak Boy Kısaltır mı ?

Aslında bu “Ağırlık çalışmak boy kısaltır mı?” sorusuna takılmamızın birkaç sebebi var. İnsanların aklına takılan halter ve powerlifting gibi yoğun ağırlık çalışması gerektiren sporlar ile uğraşan sporcuların boylarının genellikle kısa olduklarını görmeleri, buna benzer spor yapan kişilerin de boylarının kısalacağını veya boylarının uzamasını engelleyeceğini düşünmelerine yol açabilmektedir. 

Fakat böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylememiz gerekmektedir. Halter sporuyla uğraşan birinin boyunun kısa olmasının sebebi, avantajlı olduğu içindir. Boy kısa olduğunda uygulanan hareketin mesafesi uzun boylu birinin uygulayacağından daha kısa olacağı için bu sporcuya avantaj sağlamaktadır. Uzun boylu olan bir insan, kısa boylu olana göre halter veya powerlifiting sporundaki hareketleri daha zor uygular. Uzun olan birey hareketleri yaparken, kasları da daha uzun olduğundan hareket mesafesi uzar ve daha fazla enerji harcamak zorunda kalır.

 

Yani buradan çıkaracağımız nokta o kişiler ağırlık çalıştıkları için kısa boylu değil, kısa boylu oldukları için halter veya powerlifting gibi sporları tercih ettikleridir. Veya antrenörlerin bu genetik yapıda sporcular aramasıdır. Ayrıca bu sporları tercih eden uzun boylu insanlar da bulunmaktadır. 

Fakat eğer bir duruş bozukluğunuz var ise (kifoz, skolyoz vb.) overhead press, squat gibi egzersizler omurganızı aşağı doğru bastıran egzersizler olduğundan dolayı uzun vadede boy uzamasını kısıtlayan etkenler olabilir. Duruş bozukluğundan dolayı problemler yaşıyorsanız ve üstüne bu tarz yüksek yoğunlukta egzersizler uygulamak çok da faydalı olmayabilir. Özellikle sakatlık yaşama ihtimaliniz artar ve sakatlık durumunda boy uzaması engellenebilir. Öncelikle bunları belirlemeli ve tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.   

Squat Çalışmak Boy Kısaltır mı? 

Yine özellikle gençlerin çok daha fazla kafasına takılan sorulardan bazıları squat çalışmanın boy uzamasına etkisi var mıdır veya kısaltır mı gibi konulardır. 

Burada ilk önce söylememiz gereken bu soru ile ilgili çok fazla bir araştırma yoktur fakat gelişim döneminde genç insanlarda dizlerde bulunan eklem ve kasların daha yeterli düzeyde gelişmediğinden dolayı squat çalışmanın avantajlı olmadığı söylenmektedir. 

Fakat şöyle de bir durum vardır ki bu tarz bir durumun gerçekleşmesi için biraz paralelin altında bir yaşam sürmeniz gerekmektedir. Yani bu sürekli olarak squat gibi egzersizlerin fazlaca antrenmanınızda bulundurmanız olabilir.

 squat

Burada belirtmek gerekiyor ki gelişim döneminde sadece ağırlık antrenmanı çalışmak yeterli değildir. Genç yaşlardan başlanılarak bir çok spor aktiviteleri ile ilgilenip çok yönlü bir gelişim sağlanması gelişiminize daha çok fayda sağlayacaktır. Bu aktivitelerin arasına ağırlık egzersizlerinin eklenmesi gelişiminiz açısından faydalı olacaktır. 

Genç yaşlarda tek düze bir şekilde ilerlemek sizi birçok konuda kısıtlayabilir. Kendinizi bir çok motorik özelliğin gelişimi ile donatmak ileriki yaşlarınızda çok daha donanımlı biri olmanız açısından fayda sağlayacaktır. 

Kısaca belirtmek gerekirse squat gibi egzersizleri gelişim dönemlerinde kontrollü şekilde uygulandığı takdir de problemlere yol açmayacağıdır. Özellikle genç sporcular squat gibi egersizleri uygularken sabırlı olmalı, yüksek ağırlıklarla çalışmamalı ve yavaşça ağırlık arttırmalıdır. Vücutlarının ekstra dirence adapte olduğundan emin olmalıdırlar. Burada iyi bir antrenörün görevi çok önemlidir. 

Önceki bölümümüzde de belirttiğimiz gibi duruş bozukluğu gibi problemler var ise öncelikle bunların çözümüne yönelmek daha doğru bir yoldur. 

Duruş bozuklukları ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz. 

Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar ? 

Boy uzaması birçok faktöre ve nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Fakat büyük bir oranla boy uzunluğunun seviyesini genetik faktörlerimiz belirlemektedir. Ailenizden size gelen genetik durumlar sizin boyunuzu da etkileyebilmektedir. Örneğin bir anne ve baba uzun boylu ise doğacak olan çocuk da yüksek ihtimal uzun boylu olabilmektedir. Ayrıca sadece anne ve baba değil amca, dayı, teyze gibi akrabalarınızdan da etkilenebilmektedir. 

Tabii ki boy uzamasını etkileyen birçok faktör olabilir. Bunlar kısaca; 

  • Sağlıklı beslenme 

  • Düzenli uyku

  • Egzersiz ve spor aktiviteleri

  • Zararlı alışkanlıklardan uzak durma

  • Yaşanılan hastalıklar veya rahatsızlıklar

  • Postür bozuklukları gibi faktörler de etkileyebilmektedir.

Genellikle boy uzaması erkeklerde 18-20 yaşına kadar devam etmektedir. Kadınlarda ise bu 16-18 yaşına kadar devam edebilmektedir. 

Egzersiz İle Boy Uzar Mı? 

Boy uzatma egzersizleri var mıdır sorusunu birçok genç merak ediyor. Egzersiz vücudumuzun sağlıklı, güçlü ve estetik olması için birçok işe yarayabilir. Fakat egzersizle başarabileceklerimizin bir limiti var. Direkt egzersizle boyumuzu ve kaslarımızı uzatabileceğimizi söyleyemeyiz. Boyumuzu belirleyen en önemli etken genetik profilimizdir. Ama tabii ki egzersizlerle sağlıklı bir postüre, güçlü ve esnek kaslara sahip olduğumuzdan emin olursak, daha uzun gözükebiliriz. Bunun yanında düzgün bir duruş boyumuz kısa da olsa duruşumuzu daha estetik gösterecektir.

boy uzatma 

Boy uzatma yöntemlerinden bahsedeceksek sağlıklı bir postür için yapabileceğimiz en önemli hamle daha az oturmak olacaktır. Çağımızın en büyük hastalığının oturmak olduğunu söyleyebiliriz. Hepimiz her gün saatlerce sınıflarda, evde, iş yerlerinde oturuyoruz. Bu durum kamburlaşmamıza, kaslarımızın daha kısa olmasına sebep oluyor. Birçok duruş bozukluğunun çok oturmaktan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak daha aktif olmalıyız, en azından otururken saat başı ayağa kalkıp biraz yürüyebilir ve esneyebiliriz. Bu tarz alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişiklikler uzun vadede duruşumuza fayda sağlayacaktır.  

Yoga ve pilates yapmak da işimize yarayabilir. Yanlış anlamayın, yoga ve pilates yaparsanız direkt olarak boyunuz uzamayacaktır. Boyumuzu, eklemlerimizi ve kemiklerimizi kaslarımızı esneterek uzatamayız. Fakat yoga ve pilates doğru nefesi, vücutta denge sağlamayı öğretir ve kaslarınızı esnek ve uzun tutar. Bu sayede vücudunuzu daha iyi taşırsınız. Yoga ve pilates direkt olarak boy uzatmasa da hem daha uzun gözükmenizi sağlayabilir, hem de boyunuzun sağlıklı bir şekilde uzaması için destek olur. 

Boy Uzatma İçin Beslenme  

Boy uzatma için veya sağlıklı bir şekilde genetiğimizin izin verdiği kadar boyumuzun uzayacağından emin olmak için en önemli etken beslenme diyebiliriz. Malnütrisyon (beslenme eksikliği) durumunda birçok hastalık yaşayabileceğimiz gibi gelişme döneminde olan bireylerin uzamaları yavaşlayabilir hatta bazı durumlarda durabilir. Bu yüzden genç sporcular için kalori kesmelerini, çok zayıflamak için az beslenmelerini önermiyoruz. 

beslenme

İnsan iskeletinin gelişimi için birçok mikro besin görev alıyor. Tabii ki de öncelikle yeterince kalori alınmalı ve genç bireylerin uzun süre kalori açığında kalmadıklarından emin olunmalı. Bu yüzden kilo vermek isteyen genç sporculara az kalori almalarını ve yemeklerini kısmalarını önermiyoruz. Daha çok spor yapmalarını ve daha aktif olmalarını tavsiye ediyoruz. Bu sayede yeterince beslendiklerinden ve boylarının uzamasının zarar görmeyeceğinden emin olabiliriz. 

Öneriler 

  • Yeterince vitamin D aldığınızdan emin olun. D vitamini sağlıklı kemikler ve bütün iskelet sistemi için oldukça önemli. Boy uzatma için vitamin D bulunan besinler tüketilebilir, balık, yumurta gibi. Fakat en iyi D vitamini almanın yolu güneş ışığına maruz kalmaktır. Güneşli bir havada yarım saatlik bir yürüyüş hem D vitamini ihtiyacınız için faydalı olacağı gibi, hem de daha az oturmanızı sağlar, dolayısıyla duruş bozukluklarını önleyebilirsiniz. 

  • Kemik gelişimi için kalsiyum alımının önemini neredeyse hepimiz biliyoruz. Daha çok süt ürünleri tüketerek kalsiyum alımınızı arttırabilirsiniz. Çoğu insanın bilmediği bir kalsiyum kaynağı koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Maydanoz, ıspanak, brokoli gibi sebzeleri tüketmeniz boyunuzun uzamasını destekleyecektir. 

  • Genç sporcular için vitamin ve mineral alımı genel olarak önemli bir rol oynuyor. Daha fazla bilgi almak için Genç Sporcular İçin Vitamin ve Mineralin Önemi yazısına geçebilirsiniz. 

  • Kalori kısmamak ve yeterince beslendiğinizden emin olmanız önemli. Kalori alımınızı öğrenmek ve boy uzatmak için beslenme hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız “Beslenme Rehberi”ni okumanızı öneriyoruz.  

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!