Duruş Bozukluğu Nedir? Duruş Bozukluklarında Bilinmesi Gerekenler!

Duruş bozukluğu gün geçtikçe hareketsiz yaşam tarzı ile birlikte bireyleri çokça etkilemektedir. Yaşantımız boyunca yaptığımız her eylemde postür’ün (duruş) öneminin çok büyük olduğunu bilmemiz gerekiyor. Her ne iş yapacak olursak olalım vücudumuzun her bölümünü bir miktar kullanıyoruz ve özellikle postürümüzde bir probleminiz var ise bu işleri uygularken bir çok problem ile karşılaşabiliriz ve yazımız da duruş bozukluğu ile ilgili bilmeniz gereken bir çok noktaya değineceğiz.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam’da her şeyi ücretsiz olarak kullanabileceğin şekilde hazırladık. Ancak yardıma ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, bizi koç olarak tutabilirsin!

Koçluk Hizmeti Al!

Duruş bozukluklarında ailesel faktörler, belirli alışkanlıklar ve yapısal bozukluklar belirleyici etkenler olabilmektedir.

Normal duruşa yandan baktığımız zaman hafif bir kamburluk durumu (buna kifoz denir) ve belimiz de ise hafif çukur bir görünüm (buna lordoz denir) bulunur. Vücudumuzda bu eğrilerin artması veya azalması durumda duruş bozukluğu gibi bir çok problem ile karşılaşabiliyoruz.

Ek olarak omurgaya arkadan bakıldığında bir eğri görülüyor ise buna da ‘skolyoz’ denir.

Duruş bozukluklarının en sık karşılaşılan belirtileri de vücut ağrılarıdır. Bel ağrısı, sırt ağrısı ve boyun ağrısına neden olabilir.

 • Omuz ve kol ağrılarına,

 • Bel ağrılarına,

 • Kas yorgunluklarına, kuvvetsizliklerine,

 • Bacak ağrılarına, diz veya ayak bileği ağrılarına,

 • Kasların ve bağ dokuların gerilmesine,

 • Sinir sıkışmalarına

  yol açabilir.

Lordoz Nedir ? (Anterior Pelvic Tilt)

Bakıldığında pelvis (ağırsağlam sözlüğe göz at) de ön tarafa eğilme olduğu zaman, kalçamız dışa doğru çıktığı zaman, karın bölgemiz öne doğru sarktığı zaman belimizde kavis oluşuyor ve buna lordoz deniyor.

Burada probleme neden olan durum hip flexor kaslarının kasılı olması, bel kas kaslarının gergin olması bu da belde kavis olmasına sebep oluyor, kalçanın çok zayıf olması ve de aynı zaman da karın kaslarının zayıf olması lordoz’a sebebiyet veriyor.

Bel kasları çok gergin olduğu için bu duruş bozukluğunu yaşayan bireylerde bel ağrısı sık yaşanır. Hip flexor sıkılığı çok oturan bireylerde göründüğü gibi yoğun spor yapan bireylerde de görülebilir.

Özellikle halter ve kısa mesafe koşu gibi sporlarda hip flexor kasları çok yoğun kullanılır ve sporcular bu kasları yeterince esnetmezse lordoz duruş bozukluğunu yaşayabilirler. Bu durumda ağır spor yapmaya devam ettiklerinde bel ağrısı ve kasık ağrısı yaşanabilir. Hatta ciddi sakatlıklar dahi yaşanabilir.

lordoz

Bu durumda biz bel kaslarını esnettiğimiz, hip flexor kaslarını esnettiğimiz zaman, kalça ve karın kaslarını da güçlendirdiğimiz zaman problem yavaş yavaş ortadan kalmış oluyor.

Lordoz duruş bozukluğunu düzeltmek için yapmanız gereken esneme ve güçlendirme hareketlerine ulaşmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. 

Posterior Pelvic Tilt Nedir? (Kalçanın İçe Gömülmesi)

Posterior pelvic tilt için lordozun tersi diyebiliriz. Posterior pelvic tiltte pelvis içe gömülür. Kalça içe gömüldüğünde sırt düzleşir ve alt sırtta ki doğal kavis kaybolur.

Bu duruş bozukluğunda kalça yokmuş gibi bir görünüm oluşur ve hip flexor kasları zayıf durumdadır. Karın kasları gergin, alt sırt kasları uzamış, hamstringler gergin durumdadır. 

Bu duruş bozukluğunda bel sakatlanmaya açık bir pozisyondadır ve bel fıtığı ihtimalini arttırır. Bel ağrısı, kalçaya, tek veya iki bacağa yayılan ağrı, yürüme güçlüğü, bacakta uyuşma ve güçsüzlük, nadir olarak idrar kaçırma gibi bel fıtığı belirtileri görürseniz ilk fırsatta doktorunuza ve fizik tedavi uzmanınıza görünün.

posterior pelvic tilt

Gergin olan karın, kalça ve arka bacak kaslarımızı esnettiğimiz ve güçsüz olan alt sırt, kalça ve hip felxor kaslarımızı güçlendirdiğimiz zaman bu duruş bozukluğu düzelecektir. 

Posterior Pelvic Tilt duruş bozukluğunu düzeltmek için yapmanız gereken esneme ve güçlendirme hareketlerine ulaşmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. 

 

Kifoz (Kamburluk) Nedir ?

Kifoz omurgamızda ki doğal eğriliklerin bozulması sonuncunda ortaya çıkan aşırı eğrilik durumudur. Vücudumuzun doğal kavisleri olduğundan bahsetmiştik ve bu kavislerin aşırı artması veya azalması durumlarında duruş bozukluğuna yol açacağına değinmiştik.

kifoz(kamburluk)

Kifoz, boyun ve sırt bölgesinde bulunan kasların öne doğru aşırı eğilmiş şekilde bulunmasıdır.

Kamburluk olarak bilinen kifoz, doğuştan olabileceğini gibi sonradan gerçekleşen nedenlerden dolayı da meydana gelebilir.

50-55 derece kifoz durumunda egzersiz uygulanması, 55-70 derecelerde korse kullanımı ve 70+ derecelerde ameliyat ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Kifoz gibi bir duruş bozukluğunuz bulunuyor ise öncelikle doktorunuza başvurarak daha sonrasında nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Herhangi bir duruş bozukluğu durumunda korse kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Ayrıca kifoz ile ilgili egzersizlere aşağıda ki videodan ulaşabilirsiniz.

Skolyoz Nedir?

Skolyoz omurgada yanlara doğru oluşan eğriliktir. Omurga deformasyona uğrar ve fonksiyonel olarak da mekanik problemler oluşur.

Omurganın 10 derece üzerinde eğilme deformesidir.  Sağlıklı omurgaya arkadan bakıldığında boyun, sırt, bel bölgelerinde omurga düz şekilde uzanmaktadır. Skolyoz da omurga sağa ve sola doğru yer değiştirebilir ve aynı zamanda kendi ekseni etrafında dönebilir.

skolyoz(duruş bozukluğu)

Skolyoz travmalar, doğuştan gelişim bozuklukları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Tanısı basit olan skolyozda, kişi öne doğru eğildiğinde omurgasında eğrilikler görülmektedir ve tedavi başlangıcında kaç derece skolyoz olduğu ile ilgili bilgi sahibi olunmayla beraber tedavi yöntemlerine başlanır.

Bu durum erken dönemlerde fark edildiği zaman eğriliği kontrol edebilecek korse kullanımları, skolyoz’a yönelik egzersizler ve özel rehabilitasyon programları uygulanabilmektedir.

Yine skolyoz içinde korse kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Skolyoz ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca skolyoz için esnetme ve güçlendirme egzersizlerine aşağıda ki videodan ulaşabilirsiniz.

Duruş Bozuklukları için Öneriler

 • Sürekli masa başında oturmayın: Günümüzde bir çok birey masa başı işlerde hareketsiz biçimde saatlerce oturarak çalışmaktadır. Sürekli oturmak ve hareket etmeme durumu bir çok duruş bozukluğuna yol açabilmektedir. Böyle durumlardan kaçılabilmek adına örneğin 30 dakikada bir ayağa kalkıp çok basit egzersizler uygulayabilir vücudunuzu daha aktif hale getirebilirsiniz.

  esneme

 • Doğru oturma tekniklerine çalışın: Sürekli masa başında çalışan bir birey iseniz doğru oturma ile duruş bozukluklarının az da olsa önüne geçebilirsiniz. Basitçe bunlar şu şekilde olabilir.

  doğru oturmaOturduğunuz sandalye sırtı desteklemeli ve dik tutmalıdır. Belinizin normal eğriliğini korumaya çalışmalısınız. Vücut ağırlığınızı her iki kalçanıza eşit dağıtmalısınız, göz seviyeniz bilgisayarın tam ortasında olmalıdır, ayaklarınız tam olarak yere basmalıdır, dirsekler 90 derece açıda ve elleriniz rahat olmalıdır. Bu gibi ufak detaylar ile duruşunuzu düzeltebilirsiniz.

 

 • Doğru yük kaldırmayı öğrenin: Günlük işlerimizi uygularken yerden bir çok şey kaldırabiliyor ve bir yerden bir şey kaldırıp yere koyabiliyoruz. Bu gibi durumlarda nasıl hareket edeceğimizi bilir isek duruş bozukluklarının önüne geçebilir ve bel ağrıları, bel fıtığı gibi sorunlar ile de uğraşmak zorunda kalmayız.

  doğru yük kaldırmaBunu yapmanın en iyi yolu doğru eğilmeyi ve deadlift hareketini öğrenmektir. Bunun için aşağıda ki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 • Uyku ve yenilenmeye dikkat edin: Uykunun vücudumuzu yenileme açısından öneminin çok büyük olduğunu bilmemiz lazım. Yeteri kadar uyumadığımız zaman vücudumuz gergin ve bitkin durumda olabilir. Bu da yine duruş bozukluğuna yol açabilir. Yeteri kadar uyuduğunuzdan ve dinlendiğinizden emin olun, düzgün bir uyku düzeniniz olmasına dikkat edin.

uyku ve yenilenme

 • Spor yapın: Sporun faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Spor duruş bozukluklarını iyileştirme konusunda size çok fayda sağlayacaktır. Hem sizi aktif tutarak keyif almanızı ve enerjik olmanızı sağlayacağı gibi, aynı zamanda da daha güçlü ve daha aktif kaslara sahip olacağınızdan dolayı duruş bozuklukları gibi problemler ile uğraşmak zorunda kalmayabilirsiniz. Her zaman aktif olmaya ve spor yapmaya özen gösterin.

spor

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!