supplement rehberiSupplementler beslenmemizin eksiklerini tamamlayan ve spordan alacağımız verimi artıran gıdalardır.

“Ağırsağlam Supplement Rehberi”nde size faydası dokunabilecek tüm supplementler, hurafeden arınmış biçimde, merak ettiğiniz her soruya yanıt verecek şekilde incelendi. İçerik listesinden istediğiniz ürün kategorisine gidebilirsiniz.

top 5 suppRehberde inceleyip supplementleri anladıktan sonra Ağırsağlam’ın önerdiği supplementleri öğrenmek için: Top 5 Supplement’i okuyabilirsiniz!

 

 

 

 

SUPPLEMENTLER

Supplement incelemelerine başlamadan önce, bu konuda yanlış bilinen 2 noktaya vurgu yapmak istiyorum:

Supplement zararlı değildir!

Supplementler sıkça ilgili olmayan insanlar tarafından garip karşılanabiliyor, fakat bu ürünler birer besindir. Besin ne kadar zararlı olursa, supplement de o kadar zararlı olabilir.

Supplementler işlenmiş besinlerdir; fakat kendi besininizi kendiniz üretmiyorsanız, supplementlere ayrıca kötü bir gıda gibi bakmak biraz komik. Hatta ne kadar iyi beslenirseniz beslenin, kimi gıdalar diyetinizde eksik kalabilir. Supplementlerin amacı da bu eksikleri doldurmaktır ve Ağırsağlam’ın anlattığı şekilde, usülüne uygun alırsanız endişe etmenize gerek yok.

Supplement mucize değildir!

Supplementler besindir. Besin ne kadar faydalı olursa, supplement de o kadar faydalı olabilir. Supplementler sadece ihtiyacımız olan gıdalar izole edilerek sunulduğu için kullanım kolaylığı oluştururlar. Yerleri, zamanları vardır. Fakat inanılmaz farklar oluşturmazlar. Antrenman yapmadan, düzgün beslenmeden bu ürünleri kullanmak takımı giymeden papyon takmaya benzer.

examine

Supplementleri araştırmak ve doğru bilgiler ışığında karar almak kolay bir iş değil. Satın alınmış araştırmalar, abartılan sonuçlar ve manipüle edici yorumlamalar şehir efsanelerinden ibaret değil.

Ağırsağlam’ın içeriklerini oluştururken kullandığı kaynakları merak ediyor musunuz? Examine’ın supplement ve beslenmeye dair sadece insanlar üzerinde hazırlanmış tüm araştırmaları derleyerek hazırladığı Supplement Goals Reference Guide tüm fitness profesyonellerinin olmazsa olmaz rehberidir.

PROTEİN TOZU

Ağırsağlam özet

En popüler supplement olmayı hak etmiyor diyemeyiz. Protein tozunun faydası protein içermesidir. Voodoo, hokus pokus bir ürün değildir. Diyetinizde protein eksik kaldığı zaman almanız gerekebilir. Sütten oluşur, sağlıksız bir ürün diyemeyiz.

Protein tozlarının birçok çeşidi vardır. En yaygın olanları whey ve casein proteindir. İkisi de sütten oluşur, hayvansal kaynaklıdır. Bu rehberde diğer kaynaklardan elde edilen protein tozlarını incelemeyeceğiz.

Protein tozunun kullanım amacı ve faydaları

Protein tozlarının amacı diyete fazladan protein ekleyip kasların protein sentezi için gereken protein miktarını karşılamaktır. Eğer bu miktarda proteini diyetiniz karşılayabiliyorsa, ekstra protein tozu almanın kas gelişimine ekstra bir faydası olmayacaktır.

Whey protein hızlı sindirilen bir proteindir. Casein ise biraz daha yavaş sindirilir. Proteinin veya protein tozunun zamanlamasının çok önemli olduğu söylenir, fakat bu önerme çoğu zaman geçerli değildir. Eğer gün içerisinde öğünlerinizi düzenli aralıklarla alıyorsanız ve günün sonunda bir şekilde protein ihtiyacınızı karşılayabiliyorsanız, proteinin hızlı veya yavaş sindirilmesi fark oluşturmaz.

Fakat gün içerisinde protein ihtiyacınızı karşılayamama durumunda veya intermittent fasting tarzı bir diyetle aç antrenman yapılma durumunda proteinin antrenmanın ardından hızlı sindirilecek şekilde alınması fark oluşturabilir. Ayrıca kimi araştırmalar yaş ilerledikçe daha hızlı sindirilen protein tercih edilmesi gerektiğini öneriyor.

Protein tozları sağlıklı mı?

Protein tozu sütten üretilir, sentetik değil, doğaldır. Üretildiği süt ne kadar sağlıklıysa, tozu da o kadar sağlıklıdır. Ürünler arasında kaliteyi belirleyen faktör de budur. Milyonların sofrasındaki ekmekten daha sağlıklıdır. Fakat derinlemesine incelendiğinde süte bağlı problemleri, birçok protein tozu da taşır. Süt kimi insanlarda alerjiye, sivilceye ve gaz & şişkinlik gibi problemlere neden olabilir. Laktoz alerjisi olanlar izole whey tercih edebilirler.

Protein tozları veya protein böbreklere zarar vermez. Fakat böbreklerinde problemleri olan insanların dikkatli protein tüketmesi, dolayısıyla dikkatli protein tozu tüketmesi gerekir. Genel olarak protein tüketmek vücudun pH dengesini asidik yapacağından dolayı, bol su içmek kas geliştirmek isteyen insanlar için faydalı olacaktır.

Protein tozu hakkında kalp krizlerinden, yapay kaslardan, sarkan kas oluşturmalardan tutun da; çok hızlı kas yapmalara, anormal büyümelere kadar hurafeler dizilmektedir. Fakat ürünün fayda ve zarar durumları özetlendiği gibidir, sanıldığı kadar aksiyonlu bir supplement değildir.

Protein tozları nasıl kullanılır?

Miktar olarak protein tozunu günlük ihtiyacınızı tamamlamak için gereken ne kadarsa, o kadar alabilirsiniz. Fazla protein almanın da bir zararı yoktur. Spor yapılan günlerde protein ihtiyacı diğer günlerden farklı olmayacaktır.

Zamanlama adına, eğer gün içerisinde düzenli olarak öğünlerinizde protein alıyorsanız, sporun ardından protein tozu almak zorunda değilsiniz. Fakat spora kadar aç kaldıysanız veya protein almadıysanız, sporun hemen ardından whey protein almanız faydalı olacaktır. Bunun dışında protein tozunu protein yemediğiniz bir öğünde alabilirsiniz. Düşük kalorili bir diyet uyguluyorsanız, protein tozu öğün yerine de geçebilir.

Genel olarak aldığınız ürünün kutusunda yazdığı şekilde alabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi acil almanız gerektiğinde su ile almanız daha iyi olacaktır.

 

KİLO ALDIRICILAR

Ağırsağlam özet

Kilo almanın haşmetli kapılarını oturduğunuz yerden size açmaz, fakat kilo almak için ihtiyacınız olanları size sağlayabilir. Ne dünyanın en sağlıklı gıdası, ne de sağlıksız bir gıda diyebiliriz. Kaliteleri tercih ettiğiniz ürüne göre değişir. İştahsız veya aceleciyseniz öğün yerine kullanılabilir.

Kilo aldırıcıların kullanım amacı ve faydaları

Kilo aldırıcı tozların amacı diyete fazladan besin ve kalori sağlamaktır. Kas geliştirmek ve kilo almak için vücuda ihtiyacı olan miktarın üzerinde besin sağlamak gerekir. Günlük kalori ihtiyacınızı hesapladıktan sonra bunun %10 %15 kadar fazlasını vücuda düzenli olarak sağlarsanız kilo alırsınız.

Kilo aldırıcı supplementler yoğun içerikleri ile kolay şekilde besin sağlar. İçinde protein, vitamin, mineral, kreatin, aminoasit ve enerji ihtiyacınızı karşılayacak bileşenler bulunur. En önemli özellikleri de iştahı iyi olmayan insanlara kolay ve hızlı şekilde likit besin sağlamalarıdır. Hiçbir besinin kendiliğinden kilo aldırma veya kilo verdirme gibi bir yeteneği yoktur, miktarlarının ne olduğu önemlidir. Bu yüzden kalori takibi önemlidir.

Bu ürünlerle aldığınız kilonun kas mı yağ mı olacağı, ürüne değil kişiye bağlıdır. Ağırsağlam’ın önerdiği şekilde kilo alırsanız, egzersiz yaparsanız, aldığınız kilolar kas kütlenizi ve performansınızı artırır. Hızlı kas yapma ümidi ile gerektiğinden fazla miktarda alırsanız vücut doğal olarak bu fazla enerjiyi yağ dokusuna dönüştürecektir.

Kilo aldırıcılar sağlığa zararlı mı?

Kilo aldırıcılar besinlerden üretilir, sentetik değil, doğaldır. Üretildiği besinler ne kadar sağlıklıysa, tozu da o kadar sağlıklıdır. Ürünler arasında kaliteyi belirleyen faktör de budur. Pizza, ekmek, kola gibi gıdalardan daha zararlı şeyler değillerdir. Fakat içeriklerinde alerjen bileşenler olabilir, örneğin süt gibi. Tıpkı diğer tüm gıdalar gibi miktarını kontrol edip bilinçli şekilde tüketmezseniz, yağlanırsınız.

Kilo aldırıcılar nasıl kullanılır?

Miktar olarak, kilo almak için günlük kalori ihtiyacınızı tamamlamak için gereken ne kadarsa, o kadar alabilirsiniz. Çok fazla alırsanız, çok fazla kas yapamazsınız. Yağlanırsınız. Akıllıca kullanın.

Zamanlama adına bir kuralı yoktur, zamanlama manipülasyonları size ekstra kas eklemeyecektir. Günün sonunda aldığınız kalori ve protein miktarı önemlidir. Yoğun kalori içeriği ve dengeli bileşenleri ile kilo aldırıcılar öğün yerine geçebilir.

YAĞ YAKICILAR

Ağırsağlam özet

Yağ yakıcılar yağ yakımını hızlandırarak kas kütlenizi ortaya çıkarmanıza bir miktar yardımcı olabilir. Genel olarak sağlıklı gıdalardır.

Yağ yakıcıların kullanım amacı ve faydaları

Yağ yakıcıların amacı vücudun yağ dokusundan kurtulmasına yardımcı olmaktır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde bunu birçok farklı yönden destekleyebilirler: İştahı azaltma, yağ asitlerini taşıma, metabolizma hızlandırma gibi.

Yağ yakıcı genel bir isimdir, üründen ürüne göre bileşenleri de değişmektedir; ve yukarıdaki durumları çok iyi gerçekleştiren ancak sağlığınıza zarar verecek bileşenler de legal veya illegal şekilde yeryüzünde bulunmaktadır. Fakat ağırsağlam olmak adına, sağlığımızdan çalan değil de sağlığımıza ekleyen bileşenleri inceleyelim:

Kafein, metabolizmayı hızlandırmada ve yağ yakımında verimli olan, yaygın kullanılan bir maddedir. Fakat uyarıcı faydaları bir süre sonra aynı etkiyi vermeyebilir. Vücut kafeine tolerans oluşturup aynı etkiyi vermeyebilir.

Yeşil çay ekstresi, metabolizmayı canlandırması ve yağ oksidasyonunu artırması nedeniyle yağ yakmaya faydalı olur. Bunun dışında vücuda oldukça faydalıdır.

Cayenne pepper, anti-kanser, antibakteriyel, kalp sağlığını artırıcı, sindirime ve yağ yakmaya yardımcı bir üründür. Arnavut biberi olarak da geçer.

L-tyrosine, noradrenaline ve dopamine artışına yardımcı olarak stresi azaltır. Genel olarak vücudun daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve iştahı azaltır.

Synephrine de bir diğer metabolizma hızlandırıcı ve serbest yağ asitlerini artırarak yağ yakımına yardımcı bileşendir. Turunç özü olarak da geçer.

L-carnitine, yağ asitlerini mitokondriye taşıyan bir aminoasittir. Sinir sistemini ve beyni güçlendirir, fakat yağ yakımına etkisi tartışılabilir. Kimi insanlar ve araştırmalar verimli bulurken, kimi araştırmalara göre yağ yakımına etkisizdir. Yeterli hayvansal protein alamayanlar için verimli olabilir.

CLA, bir yağ asididir. Metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltır. Bağışıklığı güçlendiren, kalp sağlığına yardımcı bir üründür, fakat yağ yakımında doğrudan çok etkili diyemeyiz.

Yağ yakıcılar sağlığa zararlı mı?

Yüksek dozlarda alınması baş dönmesi, kusma, karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Bunun dışında sağlıklı ve dengeli şekilde spor yaparak kullanıldığında incelediğimiz yağ yakıcılar için endişe edilecek pek bir durum yoktur.

Yağ yakıcılar nasıl kullanılır?

Üründen ürüne kullanımı değişebilir. Bunun için ürüne göre kullanım belirlemek gerekir. Fazla almanın mantıklı olmadığını bilmeniz gerekiyor.

KREATİN

Ağırsağlam özet

Kreatin, ağırlık çalışanlar için performansı artıracak en önemli üründür. En fazla araştırılmış supplement olarak, bilinen hiçbir zararı yoktur; aksine birçok faydası bulunan, ucuz bir supplementtir.

Kreatin’in kullanım amacı ve faydaları

Kreatin et çeşitlerinde bulunan, vücutta da üretilen bir maddedir. Fakat güç ve kas kütlesi artışı için supplement edilebilir. Yüksek enerjili fosfat gruplarını fosfokreatin formunda saklar, dolayısıyla hücrenin enerji işleyişinde rol oynar. Fazladan alınan kreatin ağırlık çalışmasında güç artışına sebep olmanın yanısıra; beyin, kemik, kas ve karaciğere de faydalıdır.

Kreatin genellikle vücutta su tutumuna neden olur (maksimum 2 kiloya kadar). Bu fazla su ne sizi pofuduk gösterir, ne de yağ dokusudur. Tartıda ağır çıktığınızı gördüğünüzde endişelenmeyin. Bu fazla kilo kas kütlesi de değildir, fakat düzenli kreatin takviyesi kas kütlesi artışına yardımcı olur.

Kreatin sağlığa zararlı mı?

Üzerinde en çok araştırma yapılan, en iyi bilinen supplement kreatindir. Yapılan araştırmalarda insan sağlığını bozabilecek herhangi bir yan etki bulunamamış, güvenilir bir supplementtir. Fakat kreatin kullanıldığı taktirde vücudun suya olan ihtiyacı artacaktır. Yeterince su tükettiğinize emin olun.

Çok fazla alındığında ishal yapabilir. Saç dökümü ve akne ile ilişkisi olabileceğine dair ciddi kanıtlar olmasa da, bulgular ve anekdotlar vardır.

Kreatin nasıl kullanılır?

Kreatin ihtiyacı kilo ile artmakla beraber günde ortalama 3 – 5 gram kadardır. Bir çay kaşığı ile alabilirsiniz. Fakat ilk aldığınızda bir yükleme dönemine girmeniz tavsiye edilir ve doğru bir bilgidir. Aldığınız ürünün kutusundaki talimatları takip edin.

Zamanlaması önemli değildir, sadece miktarı önemlidir. Kreatin spor öncesi alınan bir pre-workout ürün değildir. Size gereken miktarı her gün istediğiniz zamanda alabilirsiniz.

Kreatinin özel bir gıda veya içecek ile beraber alınması gerektiği doğru değildir, nasıl almak isterseniz öyle alabilirsiniz.

Kreatin dönemsel olarak alınması ve bırakılması gereken bir ürün değildir, ağırlık kaldırdığınız sürece, her gün ihtiyacınız kadarı almalısınız. Kür mantığı gütmeyin.

BCAA

Ağırsağlam özet

BCAA protein türlerinde bulunan, en yaygın aminoasitleri içerir. Protein ihtiyacını düzenli zamanda ve miktarda alanlar için supplement edilmesi zorunlu olmamakla beraber, alınma zamanından dolayı fark katabilir. Özellikle Intermittent Fasting diyetini takip edenlerin favori supplementidir.

BCAA’nın kullanım amacı ve faydaları

BCAA özellikle spesifik zamanlama sonucu kas yapılanmasına ve yenilenmesine yardımcı olur, kısacası kas gelişimini destekler. BCAA 3 değişik aminoasidin bir araya gelerek oluşturduğu aminoasit zinciridir. Bu amino asitler: Leucine, isoleucine ve valine diye adlandırılırlar.

Özellikle leucine protein sentezini tetikleyen, anabolik süreci hızlandıran bir aminoasittir. Isoleucine ise hücrelerin gıda ihtiyaçlarına yardımcı olur.

Araştırmalar sonucunda halihazırda protein ihtiyacını karşılayan insanlar için, BCAA supplementinin kas gelişimi ve fiziksel performans konusunda çok büyük farklar oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Ancak BCAA’nın etkileri, günlük protein alımı ve sporcunun tecrübesi azaldıkça artmıştır.

Fakat BCAA’nın faydası antrenman esnasında azalan aminoasitleri hızlıca desteklemesinden dolayı olduğu için, özellikle Intermittent Fasting ile aç antrenman yapanlara, hızlıca aminoasit sağlayarak, aç antrenman yapmanın faydalarını maksimize etmelerini sağlar.

Uzun süreli çalışan sporcularda da performans artırma için faydalı olacaktır.

BCAA sağlığa zararlı mı?

Günlük 35 gramdan daha fazla alınması durumunda kandaki toksik oranını artırdığı görülmüş, ayrıca ALS hastaları üzerinde de negatif etki gösterebileceği bulgular arasında. Doz aşımı yapılmadığı taktirde güvenilir bir supplement.

BCAA nasıl kullanılır?

Miktar olarak antrenman günlerinde ortalama 20 gram BCAA önerilir. Antrenman esnasında veya antrenmana yakın bir zamanda tüketimi faydalı olacaktır.

OMEGA 3 – BALIK YAĞI

Ağırsağlam özet

Balık yağı sürekli balık tüketmeyen herkesin, özellikle yüksek oranda proteinli gıda tüketenlerin omega 3 ve omega 6 oranını eşitlemesi açısından önemli. Bunun yanında birçok faydası bulunan bir sağlık supplementidir, dolaylı yoldan kas gelişimine yardımcı olur.

Balık yağının kullanım amacı ve faydaları

Balık yağı iki çeşit omega-3 yağ asidinin bir araya gelmesiyle oluşur (EPA ve DHA). Omega-3 en fazla balıkta bulunduğu ve en ucuz üretim kaynağı balık olduğu için balık yağı şeklinde üretilir. Omega-3 yağ asitlerinin, omega-6 ile yaklaşık orana sahip olması damar sağlığı için önemlidir. Bunun dışında balık yağı diyabet ve kanser riskini azaltır; kan basıncını azaltır, kortizol hormonunu düzenler, yağ yakımını hızlandırır, beyin için faydalıdır.

Sporcuları en çok ilgilendiren kısmı ise, balık yağı anti-inflammatory olduğu için kasların yenilenmesine, spordan sonraki DOMS ağrısının azalmasına ve eklem ağrılarına yardımcı olur.

Balık Yağı Sağlığa Zararlı Mı?

Balık yağının vücuda zararı yok, fakat hamileyseniz ve kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız doktorunuza danışın.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık yağı ihtiyacı, tıpkı diğer supplementler gibi kişinin diyetine göre değişecektir. Fakat sporcular için genellikle ürünün kutusunda yazdığı şeklinde almaları önerilebilir. Zamanlaması kritik öneme sahip değildir, fakat öğünlerle beraber almanız tavsiye edilir.

Kimi insanlar hapları yutmakta zorlanabiliyor, bu gibi durumlarda yemeklerle beraber alınması daha kolay olacaktır.

ZMA

Ağırsağlam özet

Evet, muhtemelen eksikliklerinizi tamamlayacak bir supplement. Özellikle uyku verimini artırdığı için tercih edilebilir.

ZMA kullanım amacı ve faydaları

ZMA; çinko, magnezyum ve B6 içerir. Çinko, kas gelişimi için vücuttaki birçok enzimi tetikler. Magnezyum da metabolizma, kardiyovasküler sağlık ve kemik sağlığı için önemlidir.

Üçlü karışımın testosteron seviyesini artırdığı iddia edilir; fakat bu supplementi testosteron booster olarak düşünmemek gerekir. Çinko ve magnezyum seviyeleri normal olan sağlıklı erkeklerde testosteron artışı görülmemiş. Çinko eksikliğinden kaynaklı testosteron hormonunun az salgılanması durumda işe yaradığı, testosteronu olması gereken seviyeye yükselttiği görülmüştür.

2007’de Konya Selçuk Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, güreşçilerin 4 hafta boyunca çinko aldıkları zaman performanslarının ve testosteronlarının arttığını raporlamış. Birçok araştırma da çinko ve magnezyum açısından insanların eksik olduğunu belirtiyor. Özellikle sporcular terleme ile çinko kaybettiğini düşünürsek, birçoğumuzun bu desteğe ihtiyacı var.

Magnezyum ise uykunuzu düzene sokmanıza ve uykudan aldığınız verimin artmasına yardımcı olur. Dolayısıyla uyku ile ilgili tüm anabolik faydaları da artırmış olursunuz.

ZMA supplementi sağlığa zararlı mı?

Günlük supplement olarak 30 mg çinko, 450 mg magnezyumu aşmamak gerekir. Kadınlarda bu miktar biraz daha az olacaktır. Aşılması durumunda faydaları optimize olmayacaktır.

ZMA nasıl kullanılır?

ZMA besinle beraber alındığında emilimi zorlaşır. Bu yüzden yemeklerden farklı zamanlarda almanız daha iyi olacaktır. Zamanlama konusunda, uyumadan 1 saat önce alınması öneriliyor.

PROBİYOTİK – ENZİM

Ağırsağlam Özet

Ne yersek ona dönüşürüz, fakat ya yediklerimizi sindiremiyorsak? Probiyotik bakterileri supplement olarak almamız gerekebilir.

Probiyotik supplement kullanım amacı ve faydaları

Probiyotik bakteriler hayatımızda kilit rol oynuyor. Besinlerin, vitamin ve minerallerin sindirimi, daha sağlıklı cilt (sivilce ve diğer iltihaplanmalar), toksiklerden arınma, kilo dengesi, hormon dengesi, sindirim ve boşaltım problemlerini önleme… 200’den fazla araştırma 170’den fazla hastalığın düşük probiyotiklerden kaynaklandığını belirtiyor. Genellikle antibiyotiklerden, GDO’lardan, kalitesiz su içmekten, şeker ve tahıl tüketmekten ve stresten dolayı insanlarda probiyotik eksikliği var.

Probiyotik supplementler sağlığa zararlı mı?

Genellikle kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Fakat halihazırda özel bir durumunuz, kullandığınız ilaç vb. bulunuyorsa doktorunuza danışarak kullanın.

Probiyotik supplementler nasıl kullanılır?

Aldığınız ürüne göre dozu ve zamanlaması değişebilir. Ürünün tavsiyelerini inceleyin.

VİTAMİN VE MİNERAL

Ağırsağlam özet

Vitamin ve mineraller olmazsa olmaz, azı da fazlası da zarar. Hepsini gıdalardan alabiliriz fakat tek tek inceleyip eksik olduğunuzu desteklemek en mantıklısı.

Kullanım amaçları ve faydaları

Genelde eksik olanları teker teker inceleyecek olursak:

Çinko: Çinko minerali birçok enzimde rol oynar. Antioksidan, bağışıklığı kuvvetlendirici, testosteron düzenleyici bir mineraldir. Fazla hayvansal gıda tüketmeyenlerde ve sporcularda genelde eksiktir. Günde 20-30 mg önerilir.

Magnezyum: En çok eksik olan mineraldir. Eksikliği kan basıncını ve insülin direncini artırır. Magnezyum uyku verimini artırır ve uykuları düzene sokmanıza yardımcı olur. Günde 200-400 mg önerilir.

Kalsiyum: Kemikler, kalp ve sinirler için kalsiyum önemlidir. Eksikliğinde gelişim bozulabilir, yetişkinler osteoporoz yaşayabilir. Vegan beslenenler, süt ürünleri tüketmeyenler, fazla protein ve sodyum tüketenler, bağırsak problemi yaşayanlar ve kemik problemi yaşayanlar desteğe ihtiyaç duyarlar. Günde 1000-1500 mg önerilir.

Vitamin K: Kemiklerin ve kalbin sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Bağırsakta bakteriler tarafından üretilir, fakat fazladan vitamin K takviyesi almak kemik gelişimi ve kalp sağlığını artıracağı için ve gıdalarla fazla K vitamini almak mümkün olmadığı için takviyesi tavsiye edilir.

Vitamin C: Antioksidan yapısı nedeniyle genelde soğuğa karşı vücudun direnci düştüğünde takviyesi önerilen, yaygın ve ucuz bir vitamindir. Fakat vitamin C’nin faydaları sadece bununla kalmaz, vücudun ihtiyacına göre antioksidan veya oksidasyonu hızlandırıcı yapıya bürünür. Birçok fonksiyonda rol oynar. İdeal vitamin C seviyeleri diyetle beraber kolayca sağlanır, fakat sporcular için 2.000 mg ye kadar vitamin C alımı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi açısından tavsiye edilir.

Vitamin D: Oldukça önemli bir vitamindir, düşünce yapınızı bile etkiler. Supplement olarak alınması kanseri, kalp problemlerini, diyabeti azaltır; testosteronu artırır. Birçok insan vitamin D konusunda eksik değildir, fakat aynı kişiler optimum vitamin D seviyesine de sahip değildir. Bu yüzden supplementi tavsiye edilir.

Vitamin ve mineral takviyeleri sağlığa zararlı mı?

Bazı vitaminleri fazla almak fayda getirirken, bazıları tam tersi vücudun işleyişine zarar verebilir. Fazla almamanız gerekenleri, fazla almayın. Gıdalardan alabileceğimizi almak her zaman en mantıklısıdır, fakat bilinçli vitamin ve mineral desteği tehlikeli değildir.

Peki ya multivitamin?

Multivitaminler üründen ürüne içerikleri değişse de, genel olarak bütün vitamin ve minerallerden içerirler. Zararlı diyemeyiz, fakat faydalı dememiz de çoğu zaman uygun olmaz. Eğer çok düzensiz ve kalitesiz bir diyetiniz varsa, ki genellikle organik beslenmeye dikkat etmeyenler bu sınıfta diyebiliriz, multivitamin supplementi kesinlikle faydalı olacaktır. Eksikliklerinizi tamamlayacaktır.

Fakat çoğu zaman, eksik olanları özel olarak alıp supplement etmek verim almak için de daha mantıklıdır, örneğin ZMA ve vitamin D gibi.

Önerilen ürünler

Buradaki ürünler genel anlamda size yardımcı olacak ürünler, fakat yukarda belirtildiği gibi özel olarak eksik olduğunuz vitamin ve mineralleri teker teker temin etmek daha verimli olacaktır.

GLUKOZAMİN

Ağırsağlam özet

Ağırlık sporcularının yanısıra, koşucuların ve calisthenics ile ilgilenenlerin aklında bulundurması gereken bir supplement.

Glukozamin kullanım amacı ve faydaları

Glukozamin, kondritin ile beraber eklem sağlığı için kullanılır. Araştırmalar gösteriyor ki glukozamin supplementi kolajen bozulmasını azaltarak osteoartrit riskini azaltır, eklem bozulmalarını yavaşlatır. Koşma gibi eklemlerine yüksek yük binen sporculara tavsiye edilir.

Glukozamin, osteoartriti tedavi etmez, fakat oluşmasını ve ilerlemesini yavaşlatır.

Glukozamin hakkında yapılan araştırmalar, bel fıtığına faydalı olmadığını söylüyor.

Glukozamin sağlığa zararlı mı?

Supplementi kullanmak oldukça güvenlidir, en çok rastlanan yan etkisi vücutta gaz yapması.

Glukozamin nasıl kullanılır?

Yemeklerle beraber, günde 3 doz 500 mg alınması önerilir, dozun artması faydasını da artıracaktır.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!