LORDOZ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Lordoz, kişinin hem sağlığını hem de antrenman performansını etkileyen önemli bir postür bozukluğudur. Eğer lordonuzun olmasından şüpheleniyorsanız, bu yazıyı okumalısınız!

Lordoz Nedir?

Beldeki normal çukurluğun artmasıdır. Karın, sırt, kalça kasları ve bağlarındaki dengesizlikler ve güç kayıpları bel çukurluğunu artırır. Ayrıca karın kaslarında gevşeklik, aşırı kilo, lomber lordozu artırır. Lomber lordozun artmasının en önemli sonucu bel ve bacak ağrılarıdır. Ayrıca omurlarda kayma (spondilolistezis) olan hastalarda lomber lordoz (bel çukurluğu) artmıştır.

lordoz nedir

  • Kısa gergin bel ve sırt kasları
  • Uzun gergin karın ve göğüs kasları
  • Uzun ve gergin kalça fleksörleri
  • Kısa ve gergin bel kasları.

Lordozun bazı belirtileridir.

 

Lordoz Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça fleksör kasları esnetilmelidir (iliopsoas kası). Bu Lordoz tedavisinde en etkili egzersizlerden bir tanesidir.

lordoz tedavi edici egzersizler

Bel kasları hem esnetilmeli hem kuvvet kazanımı sağlanmalıdır (sırtüstü yatış pozisyonunda kalça posterior tilte alınır yani belin boşluk kısmı yere bastırılır ve bu pozisyon bozulmayacak şekilde glute bridge egzersizi uygulanır). Karın kasları kuvvetlendirilmelidir.

lordoz tedavi edici egzersizler

Kısacası aşırı anterior tilt yapmış kalça normal düzeye getirilmek için çalışılmalıdır.

 

Kifolordoz

Bu kişilerde sırtta kamburluk, belde de çukurluk vardır. Dizler arkaya eğik, kalça ise öne eğiktir. Baş öne doğrudur, ancak kamburluktan dolayı boyundaki çukurluk artmıştır. Boyun, omuz, sırt, bel ve bacak ağrıları sık görülür.

kifolordoz nedir

 

Lordozun Azalması (Bel Düzleşmesi)

Bu postürde karın kasları kuvvetli, bel ekstansörleri (doğrultucu kaslar) zayıftır. Kalça ve diz eklemi hiperekstansiyondadır. Kalça fleksörleri  uzun ve zayıf, arka uyluk kasları kısa ve kuvvetlidir. Bu hastalarda disklere binen yük arttığı için lomber disk hernisi riski artar. Bu tarz kişilerde hamstring germe egzersizleri ve lower back güçlendirme egzersizleri uygulanabilir.

bel düzleşmesi

Günlük aktivitelerimizde, oturma pozisyonumuz veya ayakta duruşumuzdaki mekanik streslere karşı, postürümüzün durumuna göre, dokularımız adapte olmuştur ve bir sorun oluşturmamaktadır. Fakat şiddetli bir egzersiz veya ağır bir yük kaldırmak gibi durumlar dokularımızda daha fazla mekanik stres oluşturmaktadır ve dokularımızın bu yüklenmelere adaptasyonu bazen mümkün olamamaktadır. Bu tarz fiziksel aktiviteler veya sportif faaliyetler sırasında vücut parçalarının dizilimini iyi ayarlamalıyız ve yüklenmeleri dereceli olarak artırarak dokularının yeni yüklenme şekline ve miktarına adaptasyonunu sağlamalıyız.

Duruş bozukluklarının herhangi biri başladığında zamanla diğerleri de zincir reaksiyon şeklinde oluşmakta ve kas-iskelet sisteminin diğer bölgelerinde de rahatsızlıkların oluşumuna yol açmaktadır. Örneğin; bir düşme sonrası veya uzun süreli bacak bacak üstüne atan kişinin sakroiliak ekleminde (leğen kemiği ile kuyruk kemiği arasındaki eklem) fonksiyon bozukluğu ve bacaklarda eşitsizlik (bir bacağın diğerinden uzun veya kısa olması) olunca bu, zamanla bel fıtığı, skolyoz, boyun fıtığı, çene sorunları, migren ve psikolojik sorunlara (anxiete, depresyon) kadar ilerleyebilmektedir.