GECİKMİŞ KAS AĞRISI (DOMS) NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Gecikmiş kas ağrısı her birimizin dönem dönem yaşadığı, antrenman yapmamızı engelleyen, can sıkıcı bir durumdur. Bu yazımızda gecikmiş kas ağrısının ne olduğundan ve nasıl tedavi edebileceğimizden bahsettik.

Gecikmiş Kas Ağrısı Nedir?

Yoğun egzersiz veya alışık olunmayan sportif aktiviteden 24 – 48 saat sonra meydana gelen ağrıya gecikmiş kas ağrısı (hamlık) denir. Örneğin bir powerlifting sporcusu, 1 aylık aradan sonra yaptığı ilk antrenmanın ertesi günü vücudunda ağrılar meydana gelir. Sakatlanmaya yol açacak içsel veya dışsal bir makro travma kesinlikle söz konusu değildir.

Özellikle aşırı eksantrik yüklenmeler; sorunu, orta dereceli bir ağrıdan, her türlü hareketi engelleyecek düzeye kadar değişen bir yelpazede ağrıya sebep olacak şekilde büyütebilir. Kasların hızlı kullanımı ve normal agonist-antagonist yumuşatıcı koruyucu reflekslerinin koordinasyonunun bozulması ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Ağrının sebebi, egzersize bağlı kas hücresi zedelenmesi ve bu yaralanmaya yanıt olarak oluşan inflamasyondur. Artmış yoğun egzersiz, alışık olunmayan kas aktivitesi, aşırı eksantrik yüklenme, ağrının aktiviteden 24–48 saat sonra ortaya çıkması tanı koydurucudur.

Ağrı genellikle 3-7 gün içinde tamamen kaybolur. Etkilenen kaslarda hassasiyet ve ağrı mevcuttur. Dirençli hareketlerde kuvvet üretimi ağrı inhibisyonu nedeniyle %50’ye kadar azalmıştır. Kasların esnekliği azalmıştır ve esneklik egzersizleri de ağrılıdır. Serum kreatinkinaz düzeyleri yükselmiş çıkabilir.

 

Gecikmiş Kas Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Yaralanmaya maruz kalan sporcunun uygunluğuna bağlı olarak hafif düzeyde aerobik egzersiz, germe egzersizleri, su içi egzersiz çalışmaları şeklinde gerçekleştirilebilir. Çoğu zaman istirahat ve ilaç tedavisi (özellikle NSAİ) tedavi için yeterli olmaktadır.

Gecikmiş kas ağrısının meydana gelmemesi için uzun süre antrenman yapmadığınız dönemlerin ardından yaptığınız ilk antrenmanda potansiyelinizin daha aşağısında, hafif çalışmalar yapabilirsiniz.