BİLEK SARGISI (WRİST WRAPS) NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Wrist wraps yani bilek sargısı, press egzersizlerinde bileğinize destek olarak bilek ağrılarını önler, daha stabil kaldırışlar yapmanıza yardımcı olur. Bu yazımızda bilek sargısının ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiğini açıkladık. Bilek sargısı kullanmayı düşünüyor veya yalnızca merak ediyorsanız bu makale sizin için!

Wrist Wraps (Bilek Sargısı) Nedir?

Bilek sargısı temelde bileğinizi korumak için kullanabileceğiniz bir aksesuar. Bileğinize dolayarak tutuşunuzu daha dengeli hale getirebilirsiniz.

wrist wraps

Bilek Sargısı Ne İşe Yarar?

Özellikle itiş modelindeki egzersizlerde (Bench Press, OHP, Z press, dumbbell press…) zamanla bileğinize binen yük artacak ve eğer ortalama bir kemik yapısına sahipseniz bilek ve çevresinde ağrı veya sizi yasama olasılığınız artacaktır. Bilek sargısı tam da burada devreye girip bileğinizi sıkıca sarmaya yarar ve daha stabil bir kavramaya sahip olmanızı sağlar.

Ayrıca bilek ağrısı yaşamayıp da sadece stabil bir kavramaya sahip olmak isteyenler de bilek sargısı kullanabilirler. Fakat bileğinizi ve ön kol kaslarınızı tembelleştirmemek için her hareket ve her sette bilek sargısı kullanmanızı tavsiye etmem. Temel hareketlerin çalışma setlerinde (working sets) kullanmanız yeterli ve makul olacaktır.

View this post on Instagram

Biraz bilek sargısından bahsedelim. ▪️ Bilek sargısını (wrist wrap) kullanan sporcuları hepimiz görüyoruz. Ağırlık kaldırırken itiş egzersizlerinde bilek sargısı önemli bir rol oynar. Daha stabil bir itiş sağlar. ▪️ Fakat gördüğüm kadarıyla bilek sargısını kullanan ağırlık kaldırmaya yeni başlayan insanlar var. Bu yüzden bilek sargısı olmadan hareketlerde barı doğru tutmayı öğrenmiyorlar. Herhangi bir ekipman kullamadan önce, hareketleri doğru uygulamayı öğrenmeliyiz. Bilek sargısı kullanmanız, bileği doğru pozisyonlamayı öğrenmekten daha önemli değil. Çünkü pekala bilek sargısı kullanırken de sakatlanabilirsiniz. ▪️ Bilek sargısı hakkında daha fazla bilgi almak için, ÖNE ÇIKANLARDA ki Bilek Sargısı hikayesinden makaleye geçebilirsiniz. ▪️ #wristwrap #bodybuilding #powerlifting #powerliftingturkey #crossfit #lifting #strongman #strong #agirsaglam #ağırsağlamatlet #ağırsağlamyazar #blog #fitness #motivasyon #love #spor

A post shared by Yuksel Murat Sener (@yukselmuratsener) on

Bilek Sargısı Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Bilek sargısının üzerindeki tutacağı bas parmağınıza geçirin ve bileğinizin üzerinden başlayarak bileğinize dolayın. Sıkılığını iyi ayarlamanız önemli çünkü ne çok sıkmanız gerek ne de gevsek kalması gerek. Bileğinize destek olduğunu hissetmelisiniz ama ayni zamanda kangren olmamalısınız.

Bilek sargısının yerleşimi olarak insanların yaptığı en büyük hata sargıyı çok aşağıya sarmaları ve bileklerine hiç destek alamamaları. İngilizce teriminden daha iyi anlayabileceğimiz için örnek veriyorum; bilek sargısı (wrist wraps) ön kol sargısı (forearm wraps) değil o yüzden on kolumuza değil tam ön kol ve elimizin birleştiği noktayı desteklememiz gerekiyor, dolayısı ile orayı sarmamız gerek.

Kendi tavsiyem?

En önemli tavsiyem bilek sargısını sürekli kullanmayın. Sadece ağır günlerde ve o günlerin de ana hareketteki çalışma setlerinde kullanın. Çünkü bir yandan bileğinizin de güçlenmesi ve tembelleşmemesi gerekiyor. 2. olarak da sargıyı çok aşağıya veya yukarıya sarmayın, zamanla deneyerek en rahat ettiğiniz ve destek için en doğru noktayı bulacaksınızdır.