En popüler supplementler arasında yağ yakıcıların olduğunu söyleyebiliriz. Yağ yakıcı supplementler, yağ yakımını hızlandırarak kas kütlenizi ortaya çıkarmanıza bir miktar yardımcı olabilir. Genel olarak sağlıklı gıdalardır. Bu makalemizde yağ yakıcı supplementlerin türlerini ve ne işe yaradıklarını, yağ yakmak ve kilo vermek için bu takviyeleri nasıl kullanabileceğimizi öğreneceğiz.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam’da her şeyi ücretsiz olarak kullanabileceğin şekilde hazırladık. Ancak yardıma ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, bizi koç olarak tutabilirsin!

Koçluk Hizmeti Al!

Yağ Yakıcı Supplementlerin Kullanım Amacı ve Faydaları

Yağ yakıcıların amacı vücudun yağ dokusundan kurtulmasına yardımcı olmaktır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde bunu birçok farklı yönden destekleyebilirler: İştahı azaltma, yağ asitlerini taşıma, metabolizma hızlandırma gibi.

Yağ yakıcı genel bir isimdir, üründen ürüne göre bileşenleri de değişmektedir; ve yukarıdaki durumları çok iyi gerçekleştiren ancak sağlığınıza zarar verecek bileşenler de legal veya illegal şekilde yeryüzünde bulunmaktadır. Fakat ağırsağlam olmak adına, bu yazıda sağlığımızdan çalan değil de, sağlığımıza ekleyen bileşenleri inceleyeceğiz.

Yağ yakıcıların hepsinin amacı yağ yakmak ve kilo vermektir. Ama hepsi aynı şekilde çalışmaz. Bu yazımızda yağ yakıcı türlerini, ünlü takviyeleri ve bunların nasıl çalıştıklarını öğreneceğiz.

yağ oranı

Termojenik Yağ Yakıcı Supplementler

 Termojenik yağ yakıcılar metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakmamızı sağlayarak çalışır. Bazal metabolizmanın, yani dinlenme durumun da yakılan kalorinin artmasını sağlarlar.

Bu takviyelerin metabolizmaya düşük de olsa etkileri vardır. Fakat bu etkilerin kesin olarak daha fazla yağ yaktıracağı ve kilo verdireceği yeterince net değildir. Yani sihirli bir değnek gibi düşünülmemesi gerek.

Kafein

Metabolizmayı hızlandırmada ve yağ yakımında verimli olan, yaygın kullanılan bir termojenik yağ yakıcıdır. Kafein kahvede, çaylarda ve az miktarda kakaoda bulunur. Bir ergojenik destektir. Uyarıcı etkisi vardır.

Kafein bazal metabolizmayı hızlandırır. Dolayısıyla daha fazla kalori ve daha çok yağ yakmamızı sağlar. Yapılan araştırmalarda düzenli egzersiz ve kilo vermeye yönelik bir beslenme düzeniyle kullanıldığında kafein kilo verip yağ yakmakta ve kilo korumakta yardımcı olmuştur.

Kafein kandaki epinefrin (adrenalin) hormonu seviyesini arttırır. Adrenalin kandan yağ hücrelerine taşınır ve yağ hücrelerinin yıkılması için sinyal gönderir. Kafein bu sayede yağ yakmayı destekler.

Araştırmalara göre vücuda alınan her 1 miligram kafein, 24 saat içerisinde ekstra 0.1 kalori yakıyor. Yani içilen bir bardak kahve, 150mg kadar kafeinle gün içinde 15 kalori daha yakmanızı sağlıyor.

Diğer termojenik yağ yakıcılar;

Synephrine de serbest yağ asitlerini artırarak yağ yakımına yardımcı bir diğer metabolizma hızlandırıcı bileşendir. Turunç özü olarak da geçer. Doğal bir uyarıcıdır. Yapısı efedrinle benzerdir. Fakat efedrinin gösterdiği kalp rahatsızlıklarına sebep olmadığı için takviye olarak kullanımına izin verilmiştir.

Kapsaisin, acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir. Adrenalin reseptörleri vasıtasıyla vücudunun iç ısısını arttırarak yağ yakımını destekler.

Yohimbe, Afrika yohimbe ağacının kabuğundan çıkarılır. Adrenalin, noradrenalin ve dopamin hormonlarının aktivitesini artırarak yağ yakımını artırır. Hakkında yeterince araştırma yapılmasa da, iyi sonuçlar alınan araştırmalar mevcut. Sporla birlikte takviye edildiğinde daha iyi sonuç alındığı görülmüş.

Evodiamine, evodiae fructus bitkisinden gelen bir alkaloittir. Vücut ısısını arttıran bir stimulanttır. Çinliler, uzun süreden beri bu bitkiyi kullanmaktadır.

İştah Bastırıcı Yağ Yakıcı Supplementler

İştahımız psikolojimiz ve fizyolojimizden etkilenir. Sürekli kendimizi aç hissetmek, yeterince lif ve besin alamadığımızın bir göstergesi olabilir. Aynı zamanda psikolojik bir bağımlılık dahi olabilir.

İştah bastırıcı yağ yakıcılar, bu noktada kilo kontrolü amacıyla işimize yarayabilir. İştah bastırıcı yağ yakıcılar grehlin ve leptin seviyelerini dengeleyerek çalışır. Grehlin ve leptin, açlık ve tokluk hissimizden sorumlu olan iki hormondur. Leptin hormonu doyma hissini veren, grehlin hormonu ise açlık hissini veren hormondur. Uzun süre uygulanan düşük karbonhidratlı diyetlerde leptin hormonu fazla düşebilir. Bu yüzden bireyler diyetlerini bozup yüksek kalori alabilirler.

İştah bastırıcılar bu hormonları dengelemekte yardımcı olurlar, dolayısıyla kendimizi çok aç hissetmeyiz. Bu sayede kendimizi tutup diyete uymamız daha kolay olabilir.

İştah bastırıcılar aynı zamanda kan şekerini dengeleyerek, termojenik yağ yakıcılar gibi çalışarak veya serotonin ve endorfin salgılatarak modumuzu yükseltme yoluylayağ yakmamıza fayda edebilirler.

Yeşil Çay Ekstresi

Yeşil çay ekstresi vücut için oldukça sağlıklıdır. Bununla birlikte metabolizmayı canlandırması ve yağ oksidasyonunu artırması nedeniyle kilo vermek ve yağ yakmak içinde faydalı olduğu görülmüştür.

Yeşil çayda kilo vermeye yarayan iki bileşen mevcut. Bunlardan biri kafein, diğeri ise kateşindir. Kafeinin yağ yakımını nasıl desteklediğini yukarıda öğrendik. Kateşini inceleyelim.

Kateşin antioksidan özelliği bulunan bir flavonoid grubudur. Oksidayon ile serbest radikallerin oluşumunu azaltır. Bu yüzden vücudumuz için oldukça faydalıdır.

Kateşin, kafein ile birlikte çalışarak vücudun daha etkili kalori yakmasını sağlar. Kafein oranı kahveden çok daha az olsa da bu sayede de yağ yakımını termojenik yağ yakıcı gibi destekler.

Kafein kadar olmasa da kateşinin de iştah bastırıcı özelliği vardır. Kafein ile birlikte bulunduğu için yapılan araştırmalarda yeşil çayın, kahve kadar net olmasa da iştah bastırıcı özelliği görülmüştür.

Cayenne pepper, anti-kanser, anti bakteriyel, kalp sağlığını artırıcı, sindirime ve yağ yakmaya yardımcı bir üründür. Arnavut biberi olarak da geçer. İştah bastırıcı olarak da kullanılır.

CLA, bir yağ asididir. Metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltır. Bağışıklığı güçlendiren, kalp sağlığına yardımcı bir üründür. Teoride yağ depolanmasını engeller ve yağ yıkımını uyarır.

Fakat yağ yakımın da doğrudan çok etkili diyemeyiz. Pratikte büyük farklar yaratmamıştır. Bunun yanında genç yaştaki bireylerden pek fark yaratmazken, daha yaşlı bireylerde daha çok işe yaramıştır.

Kortizol Blokeri Yağ Yakıcı Supplementler

Vücuttaki kortizolün yükselmesi genel stresin artması anlamına gelir. Bu diyet yapan bireyin isteyeceği bir durum değildir çünkü kortizol yağ depolanmasının artmasına sebep olabilir.

Kortizolün yükselmesinin sebebi fazla yoğun antrenman yapmak, stresli olmak, uykusuzluk gibi şeyler olabilir.

Yeterince dinlenemiyorsanız, kilo verme hazırlığınızda ekstra yardım almak için kortizol blokeri yağ yakıcıları kullanabilirsiniz. Kortizol seviyelerinde bozukluk olan bireyler için faydalı olabilecekken, sağlıklı bireylerde ekstra bir verim sağlamayabilir.

L-Carnitine

Kilo vermek için kullanılan bir amino asit türevidir. Üçlü bağlı yağ asitlerini mitokondriye taşıyarak yağ asitlerinin yıkılmasını ve enerjiye dönüşmesini sağlar. Aynı zamanda sinir sistemini ve beyni güçlendirir.

Vücudumuz yeterli C vitamini alınıyorsa l-carnitine üretebilir. Takviyedeki amaç vücuttaki yoğunluğunu arttırarak daha çok yağ yakmaktır.Aynı zamanda et ve balık ürünleri tüketerek de takviyelerdeki kadar yoğun olmasa da l-carnitine alabilirsiniz. Veganlar gibi yeterli hayvansal protein alamayanlar veya genetik hastalıkları olanlar yeterince alamayabilir veya üretemeyebilir.

Yağ yakımına etkisi biraz tartışmalıdır. Kimi insanlar ve araştırmalar verimli bulurken, kimi araştırmalara göre yağ yakımına etkisizdir. Yeterli hayvansal protein alamayanlar için verimli olabilir. Tamamen yağ yakmaya yönelik bir beslenme takip etmiyorsanız yüksek ihtimalle işe yaramayacaktır.

L-tyrosine, noradrenaline ve dopamine artışına yardımcı olarak stresi azaltır. Genel olarak vücudun daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve iştahı azaltır.

Alpha lipoik asit: ALA diye de yazılır. Baze besinlerde çok düşük miktarlarda bulunan bir antioksidandır. ALA serbest radikal üretimini azaltarak sağlığımız için faydalı olurken aynı zamanda insülin hassasiyetini arttırabilir. Diyabet hastaları için faydalı olabilir.

Yağ Yakıcı Supplementler Sağlığa Zararlı mı?

Yüksek dozlarda alınması baş dönmesi, kusma, karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Bunun dışında sağlıklı ve dengeli şekilde spor yaparak kullanıldığında incelediğimiz yağ yakıcılar için endişe edilecek pek bir durum yoktur.

Yine de herhangi bir takviye kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

karın kası

Yağ Yakıcı Supplementler Nasıl kullanılır?

Üründen ürüne kullanımı değişebilir. Bunun için ürüne göre kullanım belirlemek gerekir. Öncelikle denetimi yapılmış ve onaylı bir ürün aldığınızdan emin olun. Sonra da aldığınız ürünün kullanım kısmını iyi okuduğunuzdan emin olun. Fazla almanın mantıklı olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Bunun yanında, yağ yakabilmeniz için kalori açığında olmanız gerekmektedir. Yani yaktığınız kalorinin aldığınız kaloriden fazla olması lazım. Bunun için beslenmenizi düzenlemeli ve kalorinizi takip etmelisiniz. Beslenme rehberine giderek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Aksi takdirde yağ yakıcılar kilo vermenizi ve yağ yakmanızı sağlamayacaklardır.

AĞIRSAĞLAM’ın önerdiği Top 5 Supplement

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!