Ağırsağlam Özet: Whey Protein Tozu

Whey protein tozu bu kadar popüler bir supplement olmayı hak etmiyor diyemeyiz. Whey protein tozunun faydası protein içermesidir. Voodoo, hokus pokus bir ürün değildir. Kaslarınızı birden bire şişirmez. Diyetinizde protein eksik kaldığı zaman almanız gerekebilir. Whey protein tozu sütten oluşur, sağlıksız bir ürün diyemeyiz.

Protein tozlarının birçok çeşidi vardır. En yaygın olanları whey protein tozu ve casein proteindir. İkisi de sütten oluşur, hayvansal kaynaklıdır. Bu rehberde yalnızca whey protein tozunu inceleyeceğiz, diğerlerini bu kadar verimli olmadığı için önermiyorum.

Whey Protein Tozunun Kullanım Amacı ve Faydaları

Protein tozlarının amacı diyete fazladan protein ekleyip, kasların protein sentezi için gereken protein miktarını karşılamaktır. Eğer bu miktarda proteini diyetiniz karşılayabiliyorsa, whey protein tozu almanın kas gelişimine ekstra bir faydası olmayacaktır.

Günlük protein ihtiyacını buradan hesaplayabilirsin:

Whey protein tozu hızlı sindirilen bir proteindir. Casein ise biraz daha yavaş sindirilir. Proteinin veya protein tozunun zamanlamasının çok önemli olduğu söylenir, fakat bu önerme çoğu zaman geçerli değildir. Eğer gün içerisinde öğünlerinizi düzenli aralıklarla alıyorsanız ve günün sonunda bir şekilde protein ihtiyacınızı karşılayabiliyorsanız, proteinin hızlı veya yavaş sindirilmesi fark oluşturmaz.

Gün içerisinde protein ihtiyacınızı karşılayamama durumunda veya intermittent fasting tarzı bir diyetle aç antrenman yapılma durumunda, proteinin antrenmanın ardından hızlı sindirilecek şekilde alınması fark oluşturabilir. Ayrıca kimi araştırmalar, yaş ilerledikçe daha hızlı sindirilen protein tercih edilmesi gerektiğini öneriyor. Bu yüzden, whey protein tozu daha iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Whey Protein Tozu Zararlı Mı?

Whey protein tozu sütten üretilir. Sentetik değil, doğaldır. Üretildiği süt ne kadar zararlıysa, whey protein tozu da o kadar zararlıdır. Ürünler arasında kaliteyi belirleyen faktör de budur. Baktığımızda, whey milyonların sofrasındaki ekmekten daha sağlıklıdır; fakat derinlemesine incelendiğinde, süte bağlı problemleri birçok protein tozu da taşır. Süt kimi insanlarda alerjiye ve sivilceye, kimi insanlarda da gaz & şişkinlik gibi problemlere neden olabilir. Laktoz alerjisi olanlar izole whey protein tozu tercih edebilirler.

Protein tozları veya protein böbreklere zarar vermez, fakat böbreklerinde problemleri olan insanların whey protein tozunu dikkatli ve doktor kontrolünde tüketmesi gerekir. Genel olarak protein tüketmek vücudun pH dengesini asidik yapacağından dolayı, bol su içmek kas geliştirmek isteyen insanlar için faydalı olacaktır.

Protein tozu hakkında kalp krizlerinden, yapay kaslardan, sarkan kas oluşturmalardan tutun da; çok hızlı kas yapmalara, anormal büyümelere, şişirmelere kadar hurafeler dizilmektedir. Ürünün fayda ve zarar durumları özetlendiği gibidir, sanıldığı kadar aksiyonlu bir supplement değildir.

Whey Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Miktar olarak protein tozunu günlük ihtiyacınızı tamamlamak için gereken ne kadarsa, o kadar alabilirsiniz. Fazla protein almanın da bir zararı yoktur. Spor yapılan günlerde protein ihtiyacı diğer günlerden farklı olmayacaktır.

Zamanlama adına, eğer gün içerisinde düzenli olarak öğünlerinizde protein alıyorsanız, sporun ardından protein tozu almak zorunda değilsiniz; fakat spora kadar aç kaldıysanız veya protein almadıysanız, sporun hemen ardından whey protein tozu almanız faydalı olacaktır. Bunun haricinde; protein tozunu, protein yemediğiniz bir öğünde alabilirsiniz. Düşük kalorili bir diyet uyguluyorsanız, protein tozu öğün yerine de geçebilir.

Genel olarak aldığınız ürünün kutusunda yazdığı şekilde alabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi acil almanız gerektiğinde su ile almanız daha iyi olacaktır.

Sporcu gıdaları hakkında bilimsel gerçekler için Ağırsağlam Supplement Rehberi’ni incelemeye devam edin!

En İyi Whey Protein Tozları

weider protein

Weider Premium Whey Protein

Kaliteli aminoasit içerikli, yüksek biyolojik değere sahip protein kaynağı.

2300 gram 77 servis.

 

super 7Scitec Super 7 Protein

ALA, CLA ve enzim ilave edilmiş kaliteli bir protein kaynağı.

1300 gram, 43 servis.

 

isopure zero carbIsopure Whey 2000 gr

 

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!