VÜCUT YAĞ ORANI NASIL HESAPLANIR, İDEAL YAĞ ORANINA NASIL ULAŞILIR?

Vücut yağ oranı hesaplama en iyi nasıl yapılır? Yağ oranı nerede ölçülür, ölçüm cihazları güvenilir mi? İdeal yağ oranı yüzde kaç olmalı ve buna nasıl ulaşılır? 

Ölçüm yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

  1. Boyun: adem elması etrafından,
  2. Bel: en ince yerinden,
  3. Kalça (Yalnızca kadınlar için): en geniş yerinden;

kendinizi kasmadan, rahat şekilde ölçmelisiniz.

Çıkan değerleri düzenli olarak kaydedin. Yağ oranı hesaplayıcısını kullanarak ne kadar yağ yaktığınızı takip edebilir ve zamanla daha da çok yağ yakmak için fitness beslenme planınızı düzenleyebilirsiniz.

Yağ Oranı Nerede, Nasıl Ölçülür?

Yağ oranı hesaplamak için birkaç farklı ölçüm yöntemi bulunuyor. Vücut kitle indeksi hesabına göre çıkan değer bize tek başına bir sonuç vermeden daha güvenilirdir.

En verimli yağ ölçümü, kemik yoğunluğu ölçümü yapan “DXA Scan” diye nitelendirilen bir araçla yapılıyor. Bu yöntemin maksimum %1 hata payı bulunuyor, fakat herkesin ulaşması mümkün değil.

vücut yağ oranı ölçüm cihazıYaygın olarak kullanılan yöntemler arasında yağ oranı ölçen tartılar ve vücut ölçülerine dayanan matematiksel hesaplar bulunuyor.

Tartılar vücudunuza elektrik dalgası göndererek ne kadar yağ dokusu olduğunu ölçüyorlar. İşe yarıyor mu? Evet, bir referans olması açısından işe yarıyorlar, ancak %8’e kadar hata payları mevcut.

vücut yağ oranı

Bu yüzden diyetisyen ofisinde veya üniversite araştırma merkezinde de olsanız bu tartılara çok fazla güvenmeyin, zira kişisel tecrübem üniversitede böyle bir tartı ile %3,7 yağ oranı gördüm; ki bu bilimsel olarak imkansızdır.

Gerçekte tabii ki yağ oranım %8 ile %10 arasında idi.

Matematiksel olarak vücudumuzun belli bölgelerini ölçerek hesaplama yapacaksak da birçok formül karşımıza çıkıyor. Bunlardan kimileri tutarlı, kimileri pek de tutarlı sayılmaz. En tutarlı olanı Navy BF Calculator denilen algoritma.

Bu hem oldukça basit, hem de hata payı maksimum %4’e kadar. Yani %10 yağ oranınız varsa, en az %6, en fazla %14 gösterebilir. %3 gibi komik veriler almazsınız.

İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Vücut yağ oranı kaç olmalı diyorsanız, sizin için aşağıda hazırladığımız tabloyu inceleyebilirsiniz. Akademik araştırmalara göre hazırlanan tablo aşağıdaki gibi.

Vücut yağ oranı tablosu: 

 ErkekKadın
Yaşam için esansiyel%2-5%10-13
Sporcu%6-13%14-20
Fit%14-17%21-24
Ortalama%18-24%25-31
Çok yağlı veya obez%25+%32+

İdeal Yağ Oranı için Vücut Yağ Oranı Nasıl Düşürülür?

Hepimizin istediği vücut hatlarımızı sergilememize yardımcı olacak, aynı zamanda sağlıklı bir yağ oranına sahip olmak. Bunun için şu anda yağ oranımız az veya fazla olabilir; zayıf, şişman ya da “skinny fat” denilen hem yağlı, hem de zayıf bir halde olabilirsiniz.

Şu an olduğunuz konumdan daha güçlü ve daha estetik konuma gelebilmek için neler yapmanız gerektiğini aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

Sizin şu an yağ oranınız kaç? Kaç olmasını isterdiniz? Yorumlarda yazın, size yardımcı olalım!

Bu videoyu izlerken aynı zamanda videodaki direktiflerle beraber uygulayacağınız vücut geliştirme beslenme programı ve antrenman programı seçenekleri Ağırsağlam’da ücretsiz olarak bulunuyor!

Vücut yağ oranı hesaplayıcısı ile yağ oranınızı hesaplayıp takip ederken, yağ yakmaya devam etmek için Definasyon rehberimizi ziyaret edebilir, rehberdeki yönlendirmeleri izleyerek kendi beslenme planınızı oluşturabilirsiniz.

Ağırsağlam Mağazayı Keşfet!

Tüm Ürünler!
 
Ağırsağlam sporcuların gelişmesine katkıda bulunduğunuz için teşekkürler!
Send this to a friend
Burda harika bir şey var: Vücut Yağ Oranı Nasıl Ölçülür? İdeal Yağ Oranına Nasıl Ulaşılır?! Link de burada: https://www.agirsaglam.com/vucut-yag-orani-hesaplama/