ÜST ÇAPRAZ SENDROMU NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Üst çapraz sendromu, başın önde olduğu postür şeklidir. Günümüz teknoloji çağında telefonu elden düşüremeyen ve masabaşı çalışan herkesi etkileyen sendromdur. Sürekli başı önde çalışan insanlarda, postür bozulmaya başladıktan sonra kaslar arası dengesizlikler oluşur. Daha sonra eklemler  ve kemikler bu dengesizliğe uyum sağlayarak vücudumuzda biyomekanik değişiklikler ortaya çıkarmaktadır.

Üst çapraz sendromda postural problemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Omuzlarda protraksiyon (yuvarlak omuz), torakal kifoz (kamburluk), kafa ileri pozisyonda durma.
  • Arkada üst trapez ve levator skapula kasları kısalmıştır, alt trapez romboid ve ser anterior kasları gücünü kaybetmiştir.
  • Önde pektoral kaslar kısalmış, derin boyun fleksör kasların gücü azalmıştır.

 

Üst Çapraz Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun önde postür (upper crossed syndrome)’de uygulanması gereken egzersizlerin içinde en önemlisi chin tuck hareketidir. Çene enseye doğru itilir ve beklenip serbest bırakılır.

Bunun dışında pektoral bölge germe egzersizleri, boyun mobilite egzersizleri ve prone scapular stabilisation egzersizi uygulanabilir. Tüm bunlar başınızı olması gereken pozisyona getirmenize ve üst çapraz sendromundan kurtulmanıza yardımcı olur.

 

Ağırsağlam Mağazayı Keşfet!

Tüm Ürünler!
 
Ağırsağlam sporcuların gelişmesine katkıda bulunduğunuz için teşekkürler!
Send this to a friend
Burda harika bir şey var: Üst Çapraz Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?! Link de burada: https://www.agirsaglam.com/ust-capraz-sendromu/