BİLEK KAYIŞI (LİFTİNG STRAP) NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Strap Nedir?

Strap temel olarak çekiş hareketlerinde pençe kuvvetinizin yetersiz olduğu durumlarda tutuşunuzu kolaylaştırmak için üretilmiş bir aksesuardır. Tam da bu sebeple bence kullanımının çok doğru uygulanması gereken aksesuardır, peki neden? Başta söylediğim gibi “pençe kuvvetinizin yetersiz olması” durumu üzerine düşmeniz gereken bir konudur. Çünkü ister powerlifter olun ister atlet ya da sadece sağlığı için spor yapan bir birey. El (pençe) kuvveti günlük hayatı ve performansı etkileyen en önemli unsurdur ve güçsüzlüğü hayati tehlike taşır.

Orta seviye bir powerlifter olduğunuzu hayal edin; vücudunuzun 2-3 katı deadlift yapacak güce sahipsiniz. Beliniz, sırtınız, bacaklarınız bu kaldırışa hazır fakat elleriniz değil. Diğer bölgelerin güçlü olmasının hiçbir önemi kalmadı… Çünkü en zayıf halkanız ne ise onun kadar güçlüsünüzdür.

Ama merak etmeyin, bunun çözümü de Ağırsağlam’da!

Haftada 1, maksimum 2 gün antrenman rutininize aşağıdaki linkteki hareketleden 2 tanesini eklemeniz tutuş gücünüzü, progressive overloadı sağladığınız sürece bir gorilin pençesinden farksız kılacaktır.

 

Strap Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Strap özellikle deadlift gibi çekis hareketlerinde tutuşunuza ekstra bir yardım sağlar. İster PR denemesi olsun ister hacim 3×5, 3×10, 3×15 gibi hacim çalışmaları ya da pause deadliftte pauseye odaklanmak istediğinizde tutuşunuzu düşünmek zorunda kalmazsınız ve hedefinize göre kaldırış yapmış olursunuz.

Deadlift dışında RDL (Romanian deadlift), barbell row gibi aksesuar egzersizlerde de asıl hedef kas gelişimi olduğu için tutuşunuzu düşünmenize gerek kalmaz.

Kullanımı da oldukça basit ama yine de insanlar yanlıs kullanabiliyor, çoğu insan bilmese de sağ ve sol strapleri farklıdır, elinizin başparmağıyla aynı yönde gelmesine dikkat edin.

Bileğinize geçirdikten sonra sırasıyla en üstte eliniz, altında bar ve altında strap olmalı. Daha sonra asağıdan barın üstüne sarıp elinizle tutmanız gerekli.

Kendi tavsiyem?

Öncelike eğer tutuş gücünüz iyi değilse kesinlikle strap kullanmayın. Çünkü strap kullandıkça tutu gücünüz aynı kalacak ve hiç gelişmeyecek, bunun etkisini de günlük hayattan tutun powerlifting yarışmasında 3 kırımızı bayrak alarak göreceksinizdir.

Eğer böyle bir sıkıntınız varsa yukarıdaki linki incelemenizi ve egzersizleri haftalık programınıza eklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Ama bunu da yaparken yenilenmenin tam olduğuna emin olun çünkü sinir sistemini en fazla yoran şey el kuvvetidir.

Eğer tutuş gücünüz yerindeyse bilek sargısında önerdiğim gibi strapte de aşırıya kaçmamanızı önereceğim. Sadece ağır günlerde ve o günün de ana hareketindeki çalışma setlerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca tutuş gücünün birincil hedef olmadığı row, RDL gibi varyasyonalarda da kullanıp maksimum performans ile kas gelişimi sağlayabilirsiniz.