Creatine: Ağırsağlam Özet

Kreatin, ağırlık çalışanlar için performansı artıracak en önemli üründür. En fazla araştırılmış supplement olarak, bilinen hiçbir zararı yoktur; aksine birçok faydası bulunan, ucuz bir supplementtir.

Kreatin’in Kullanım Amacı ve Faydaları

Kreatin et çeşitlerinde bulunan, vücutta da üretilen bir maddedir, fakat güç ve kas kütlesi artışı için supplement edilebilir. Yüksek enerjili fosfat gruplarını fosfokreatin formunda saklar, dolayısıyla hücrenin enerji işleyişinde rol oynar. Dışarıdan alındığında ağırlık çalışmasında güç artışına sebep olmanın yanı sıra; beyin, kemik, kas ve karaciğere de faydalıdır.

Bu supplement genellikle vücutta su tutumuna neden olur (maksimum 2 kiloya kadar). Bu fazla su ne sizi pofuduk gösterir, ne de yağ dokusudur. Tartıda ağır çıktığınızı gördüğünüzde endişelenmeyin. Bu fazla kilo kas kütlesi de değildir, fakat düzenli kullanımı kas kütlesi artışına yardımcı olur.

Kreatin Sağlığa Zararlı Mı?

Üzerinde en çok araştırma yapılan, en iyi bilinen supplement kreatindir. Yapılan araştırmalarda insan sağlığını bozabilecek herhangi bir yan etki bulunamamış, güvenilir bir supplementtir, fakat düzenli kullanıldığı taktirde vücudun suya olan ihtiyacı artacaktır.

Yeterince su tükettiğinize emin olun!

Çok fazla alındığında ishal yapabilir. Saç dökümü ve akne ile ilişkisi olabileceğine dair ciddi kanıtlar olmasa da, bulgular ve anekdotlar vardır.

Kreatin Saç Döker Mi?

Creatine ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri “kreatin saç döker mi?” sorusu. Bu supplementin saç dökümü ile doğrudan ilişkisi olmasa da, DHT artışının saç dökümüne neden olması ve kreatinin de DHT artışına neden olması şüpheleri artırıyor. Eğer supplementi kullandığınız süre boyunca saçlarınız dökülüyorsa, bir süre bırakıp test edin.

Kreatin Nasıl Kullanılır?

İhtiyacı kilo ile artmakla beraber günde ortalama 3 – 5 gram kadardır. Bir çay kaşığı ile alabilirsiniz, fakat ilk aldığınızda bir yükleme dönemine girmeniz tavsiye edilir ve doğru bir bilgidir. Aldığınız ürünün kutusundaki talimatları takip edin.

Zamanlaması önemli değildir, sadece miktarı önemlidir. Spor öncesi alınan bir pre-workout ürün değildir. Size gereken miktarı her gün istediğiniz zamanda alabilirsiniz.

Kreatinin özel bir gıda veya içecek ile beraber alınması gerektiği doğru değildir, nasıl almak isterseniz öyle alabilirsiniz.

Kreatin dönemsel olarak alınması ve bırakılması gereken bir ürün değildir. Ağırlık kaldırdığınız sürece, her gün ihtiyacınız kadar almalısınız; kür mantığı gütmeyin.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam koçluk hizmetlerine göz atabilirsin. 3 koç birden Ağırsağlam olman için seninle ilgilensin!

Koçluk Hizmeti Al!