KOŞU MU, YÜRÜYÜŞ MÜ DAHA İYİ YAĞ YAKTIRIR?

“Koşuya çıkıyorum…”, “Yürüyüşe çıkıyorum…” aslında bu iki kelime grubunu da kullanıp aynı şeyi söylemeye çalışıyoruz, “Ter atmaya çıkıyorum!”. Bu yazımızda kardiyo tiplerinden ve hangi kardiyo çeşidiyle en hızlı şekilde yağ yakabileceğinizden söz ettik!

“Koşu mu Yürüyüş mü?”den Önce, Neden Koşarız veya Yürürüz?

Sevdiğimize koşarız, köpek kovalarsa koşarız, tuvalete bazen yürüyerek bazen koşar adım gideriz. Tabii ki bu saydıklarım bizim için hikaye. Asıl soru şu: Gündelik işlerimiz haricinde neden koşuyor veya yürüyoruz? Bunu etrafımdaki insanlara sorduğumda, “İşte ter atıyoruz.”, “Zayıflayacam ben!”, “Kalbime iyi geliyor.”, “İki hareket yapıyoruz işte fena mı?” gibi tepkiler alıyorum. Aslında herkes kendi çapında haklı ve hepimiz kardiyo yapmaya çalışıyoruz. Sorun yeterli bilgiye sahip olmamalarında.

ayakkabı koşuKardiyo Nedir?

Gelin biraz genel kültür çalışalım. Aslında yaptığınız koşu ve yürüyüş tarzı ter atma amaçlı aktivitelere ‘kardiyo’ (ingilizcesi cardio) adı veriliyor. Cardio aslında eski yunan dilinde, kardia yani kalp anlamına geliyor. Bununla birlikte kardiyoloji, kardiyovasküler gibi kelimeler de türemiş. Fakat bu noktada bizim dikkatimizi çeken şey kalptir.

Koşu İle Kalbinizi Güçlendirin

Günümüzde kardiyo kilo vermek için yapılsa da asıl önemli noktası kalbinizi koruması ve onu geliştirmesidir. Özellikle de kalp ve damar hastalıkları için onlarca sağlıksız besin tüketmek zorunda kaldığımız bu devirde kardiyonun sağlık açısından önemi katbekat artıyor. Aslında siz kardiyo yaparak yağlarınızı parçalıyorsunuz fakat bir yandan da kalbinizi, ileride kalbinizin başına gelebilecek tehlikelere karşı güçlendiriyorsunuz. Fakat bunun için yürümekten biraz fazlasını yapmanız şart!

Yeni Başlayanlar da Dikkat Etmeli!

Bir koşu bandı veya koşu parkuru, sabahın 6’sı veya gecenin 9’u! Hiç fark etmez bahaneniz olmasın. Yeter ki bir yol bulun! Gidin. Başlayın biraz ter atın, kalbinizi zorlayın. Tabii ki kontrollü bir şekilde. Peki nasıl? Yürüyerek mi? Tabii ki hayır. Yürümek gündelik hayatta her zaman yaptığınız bir şey. Vücut alışık olduğu aktiviteleri yaparak zaten önceden hesaplamış olduğu kalori değerleri tablosundan gerekenleri harcar. Yani sizin kilo vermeniz için gerekli olandan azını. Siz her gün bir önceki güne oranla biraz daha farklı ve gelişmiş zorluklarla vücudunuzun karşısına çıkın. Eğer siz, uykunuzdan veya akşam dizi keyfinizden kısıp, spora zaman ayırıyorsanız bırakın da buna değsin! Gidip saatlerce yürüyüp, terlemeden eve gelmeyin! Ya da terleten uzay kıyafetleri diye satılan cildinize son derece zarar verebilecek olan ürünleri de giymeyin!

YTKP İle 20 Dakikada Yağlarınıza Veda Edin!

Nedir bu YTKP? Aslında koşu+yürüyüş diyebiliriz. Yoğun tempolu koşu programı. Bu programda kendinize bazı aşamalar, zaman aralıkları, ulaşma noktaları belirleyeceksiniz. Evet 20 dakika! En uzun sürecek programınız bu. 20 dakika. Bu programda nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle program detaylarını altta açık bir şekilde yazmaya çalıştım. Üç seviye belirledim: Başlangıç, orta ve ileri seviye. Fakat bu program tamamen sizin kondisyonunuzla ilgili. Yani eğer sıfırdan başlayacaksanız tekrar sayılarını veya saniyeleri azaltabilirsiniz. Başlangıç seviyesi programını bir veya iki hafta uygulayın. Bir sonraki aşamaya geçmek için kondisyon sahibi olmanız şart. Verdiğim birimler saniye cinsinden olup, kendiniz içinizden de sayabilirsiniz. İlk başlarda büyük yazılı bir saat, programa alışmanıza yardımcı olabilir. Burada yapılan şey, aşamalı olarak kalbinizi zor sınavlara sokmak, kaslarınızı şaşırtmak ve direncinizi yükseltmektir. Kısa aralıklarla zorlanan vücut, daha fazla enerji ihtiyacı duyarak yağ yakımını hızlandıracaktır. 20 saniye tempolu yürüyüp, 30 saniye koşu ve ardından 10 saniye bütün gücünüzü kullanıp yarın yokmuş gibi koşun.

Dr. Max der ki, “Eğer koşuya sabah çıkıyorsanız, bu mutlaka kahvaltıdan önce olmalıdır. 2 bardak su içip direkt koşu bandınıza veya koşu sahanıza gidebilirsiniz. Takviye olarak koşudan 30 dk önce yarım bardak sade kahve veya limonlu yeşil çay tercih edilebilir. Akşam çıkacaksanız, akşam yemeğinden en az 1 saat sonrasını bekleyin. Yağ yakımınızı hızlandırmak amaçlı yağ yakıcı desteği alabilirsiniz.”

koşu programları

Profesyonel koçlarımızla sana özel antrenman ve beslenme programı ve günlük iletişim için bize katıl! Yerimi Ayır!
+