KİFOZ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kifoz, masabaşı çalışma kültürünün yaygınlaşmasıyla beraber en sık rastlanan postür bozukluklarından biri haline geldi. Bu yazıda kifozla ilgili merak edilenlere ve bilinmesi gerekenlere değindik.

Kifoz Nedir?

Kifoz, Latince yuvarlak sırt anlamına gelir, sırt omurgasının öne doğru eğik olmasıdır. 20-55 derece kifotik açı normal kabul edilir. Postural kifoz, kamburluk yakınmasının en sık nedenidir. İstendiğinde veya uyarıldığında kişi dik durabilir. Konjenital (doğumsal) çeşidi ise embriyonik dönemde oluşur. Omurlarda oluşum veya ayrılma defekti vardır. Hızlı ilerler.

kifoz nedenleri

Kifozun Nedenleri

Kötü duruş, kötü oturuş sebep olur. Fiziksel kondüsyon ve kas kuvveti yetersizdir. İstendiğinde veya uyarıldığında kişi dik durabilir. Düz tabanlık gibi deformiteler, bel çukurluğunda artma, karın kaslarında zayıflık, zayıf sırt kasları, desteklenmeyen iri göğüsler en önemli sebepleridir. Boyun, omuz ve sırt ağrılarına zemin hazırlayabilir. Kifoz kürek kemiği hareketlerini etkileyerek düşük omuz, torasik çıkış sendromu gibi ilave problemlere yol açabilir.Osteoporoza bağlı çökme kırıklarında da ilerlemiş kifoz deformiteleri görülür.

Yapısal (doğumsal) kamburluğun en sık sebebi ise Scheuermann hastalığıdır. Nedeni bilinmemektedir. 8-12 yaşlarda görülür, 12-16 yaşlarda fikse olur. Uyarıldığında kamburluk düzelmez, omurlarda kamalaşma meydana gelir. Açısı 55 derecenin üzerindedir.

Kifoz Nasıl Tedavi Edilir?

Kifotik kişilerde çalışma ortamı ergonomik kurallara göre düzenlenmeli, oturma ve yatma alışkanlıkları düzeltilmeli ve kişi spora yönlendirilmelidir. Düzenli egzersiz ile hem fizik kondisyon, hem kas kuvveti, hem dayanıklılık artar.

Kifotik postürde; uzun  sırt kasları, kısa gergin gögüs kasları, zayıflamış – kısa gergin abdominal kaslar; bunun aksine zayıf bel kasları, kısa gergin kalça fleksörleri ve kuvvetsiz hamstring kas grubu mevcuttur. Kifotik postür için scapula egzersizleri yapılmalıdır (external rotasyon, facepull,row,omuz elevasyon ve depresyon hareketleri uygulanabilir).

kifoz tedavisi

Bunların dışında;

  • Pectoral kaslar için esnetme egzersizleri yapılmalıdır.
  • Yüzüstü egzersizler tercih edilmelidir.
  • Sırtı kuvvetlendirecek hareketler yapılmalıdır (row ve türevleri).
  • Karın kaslarını esnetecek hareketler yapılmalıdır.
  • Kalça fleksör kasları esnetilmelidir (iliopsoas).
  • Torakal bölge mobilizasyonu ve rotasyonu artırılmaya çalışılmalıdır.