İŞTEN SONRA SPOR YAPMA SANATI

İşten sonra spor yapmak gözünüzde büyüyebilir. Fakat doğru stratejilerle daha enerjik bir hayat oldukça kolay!

“Spora Zamanım Yok!”

İş hayatının bizden en  kolay alıp götürdüğü şey zamanımız, maalesef. Ortalama 8 ila 10 saat, hatta yolda geçen süreyi de hesaba katarsak 12 saate kadar çalışma hayatımızda harcıyoruz. Vardiyalı işlerde çalışanları dışarıda tutarsak sabahın 7’si ila akşam 6’ya kadar belli bir tempo içerisinde koşuşturuyoruz. Bu tempo çoğu zaman yaşam enerjimizi elimizden alıyor gibi hissettirse de, emin olun antrenman yapmaya da, güzel beslenmeye de “zamanımız ve enerjimiz” aslında var.

spor ve hayat

Çalışanlara Antrenman Önerileri

Antrenman konusunda en önemli şey, net bir antrenman programınızın olması.

Burada en önemli kriter “sürdürebilirlik”.

Spor salonunda yaşatan haftada 6 günlük split bir programı, işten sonra spor yaparak uzun vadede sürdürmek çok zor hale gelecektir. Üstelik ağırlık çalışması için 6 gün spora gitmek gereksiz bile sayılabilir.

Buna en güzel çözüm 3 günlük full body içerikli rutinler. Ağırsağlam takipçilerinin geri dönüşlerini incelediğimizde çalışanların en çok haftada 3 günlük rutinlerden verim aldığını gördük.

Bununla beraber programın içeriğinin net olması, size o gün hangi kilolarla kaç set kaç tekrar hangi hareketi yapacağınızı antrenmana girmeden önce bildirmesi beklediğinizden çok daha efektif sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Böylece antrenman kafa yorduğunuz bir konu olmaktan da çıkacaktır.

Ağırsağlam’ın Hazır Profesyonel Antrenman ve Beslenme Programları

İşten Sonra Spor İçin Salon Önerileri

Salon seçimi ise antrenman konusunda bir başka etmen. Eğer iş yeriniz merkezi bir noktadaysa iş yerine yakın bir salon seçmek mantıklı olabilir. Böylelikle iş çıkışı antrenmanınızı yapıp günü tamamlamış bir şekilde evinize gidebilir, ya da antrenman sonrası gece dışarıda vakit geçirecekseniz yine merkezi bir noktada olduğunuzdan dolayı duşunuzu alıp gecenize dışarıda devam edebilirsiniz.

İş yeriniz uzakta ve eve servis vb. gibi bir araçla dönüyorsanız, semtinizdeki butik salonları tercih etmek mantıklı olacaktır. Bunun sebebi ise büyük zincirlere nazaran akşamları daha az insan olma ihtimalidir. Özellikle salonunuz 11-12 gibi saatlere kadar açıksa, nispeten geç bir saat tercih edip daha az kalabalık olan bir ortam da antrenman yapabilirsiniz.

Son alternatifimiz ise “Home Gym” kurmak, maliyetli olmakla beraber bütün zaman planlamasını kendi isteğinize göre yapmanızı sağlayacak yegane olay budur. İmkanı ve alanı olan herkese, özellikle de iş hayatına atılmış kişilere tavsiyem home gym kurmayı gözden geçirmeleridir.

Evde Spor Yapmak

Çalışanlara Beslenme Önerileri

Beslenme kısmı da iş hayatından dolayı sekteye uğramaya açık. Bu konuyla ilgili çok çok farklı değişkenler mevcut.

Örneğin iş yerinizin çevresinde alternatif yemekler yoksa ve yemekhanede çıkan yemeğe mecbursanız bu sizin diyetinizi bozabilir. Bu durumda kendi yemeğinizi evden getirmeniz en akıllıcası.

Örneğin hindi füme, cheddar ve çavdar ekmeği içeren 2-3 sandviç hazırlayıp yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu noktada bozulmayı engellemek sıcak havalarda çok zor olabilir (buzdolabı olmadığını varsayarsak); bunun için özel besin kaplarına yatırım yapabilirsiniz.

Çalıştığınız ofiste buzdolabı ve mikrodalga fırın varsa akşamdan hazırlanan tavuk-pilav ikilisini güzelce bir kaba yerleştirip ofise götürebilirsiniz.

Fakat bunların hiçbiri mümkün değil ve dışarda yemek zorundaysanız aşağıdaki videoyu incelemenizi öneririz:

YouTube player

Çalışanlara Supplement Önerileri

Supplementler için uygun bir zaman varsa, işte o zaman bu zamandır. Öğün yerine geçebilecek shakeler (protein tozu veya gainer vb.), pre workout ürünleri, multivitaminler çalışıp da spor yapanların faydalanabilecekleri ürünler.

Özellikle yemek konusunda sorun yaşayan kişiler öğün yerine gainer vb. kullanabilirler. Tabii ki gerçek bir öğünün yerini tutmasa da hiç yoktan iyidir.

Buraya göz atmadan supplement almayın! Ağırsağlam Supplement Rehberi

Bunun yanında merak ettiğiniz konular varsa lütfen aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı sorun.

Herkese bol kazançlar !

Beğenebileceğiniz Diğer Makaleler
Profesyonel koçlarımızla sana özel antrenman, beslenme programı ve günlük iletişim için bize katıl!Yerimi Ayır!
+