Glutamin proteinin yapıtaşlarından biridir. Vücut için oldukça önemli bir aminoasittir ve bağışıklık sistemi için oldukça kritiktir. Maddelerin kanda taşınmasında, zararlı virüs ve bakterilerle savaşmakta görev alır.

Yardıma mı ihtiyacın var?

Ağırsağlam’da her şeyi ücretsiz olarak kullanabileceğin şekilde hazırladık. Ancak yardıma ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, bizi koç olarak tutabilirsin!

Koçluk Hizmeti Al!

Vücudumuz glutamini üretir fakat glutamin kondisyona bağlı olarak esansiyel olabilir. Yani belli durumlarda dışarıdan alınması gerekebilir. Sakatlık veya hastalık durumlarında vücudun glutamin ihtiyacı artar ve vücudumuz bu ihtiyacı karşılayamayabilir. Bu durumlarda besin veya supplement olarak alınması işe yarayacaktır.

Kas geliştirici olarak düşünülse de sağlıklı bireylerde takviye edilmesinin kas gelişimini arttırdığı kanıtlanmamıştır. Glutamin eksiği olan veya yanık, kas yaraları, kas kaybına sebep olan hastalıklar gibi problemler yaşayan bireylerde takviye edilmesinin kas gelişimi için işe yaradığı gözlemlenmiştir.

Et ve yumurtada yüksek miktarda bulunur. İzole edilerek supplement olarak satılır ve whey ile kazein proteinde de oldukça yüksek miktarda bulunur.

Glutamin Bulunan Besinler:

  • Somon: Yarım filetoda 4732mg
  • Kırmızı Et: 100g’da 4g
  • Yumurta: 1 adette 737mg
  • Beyaz Pirinç: 1 serviste 664mg
  • Mısır: 100g’da 636mg

 

Glutaminin Kas Gelişimi ve Performansa Etkisi

Glutamin, proteinin yapı taşlarından biri olduğu için kas gelişimine ve antrenman performansına etkileri araştırılmıştır. Fakat yapılan araştırmalarda sağlıklı bireylerde takviye edildiğinde ekstra bir kas gelişimi sağlamadığı görülmüştür.

Bunun yanında yoğun antrenman dönemlerinde kas ağrılarını, yorgunluğu azalttığı ve yenilenmede fayda gösterebileceği görülmüştür. Aynı şekilde sporcularda özellikle yarışma dönemlerinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüştür. Fakat tamamen sağlıklı olan, sakatlık yaşamayan bir sporcunun performansına ekstra etki edeceği kesin değildir.

Çoğu profesyonel sporcu hali hazırda protein içeriği yüksek ve dengeli diyetler uyguladığı için gerekli glutamini zaten alırlar. Bu yüzden glutamin takviyesi direkt olarak kas gelişimi ve performans için pek etkili değildir. Yine de antrenmanlardan sonra uzun süren kas yorgunluğu ve bitkinlik hissediyorsanız glutamin takviyesi kullanmak işe yarayabilir.

glutamin

Nasıl Kullanmalıyız?

Glutamin takviyesi genelde 5g ve üzeri oalrak önerilir. Yüksek dozlarda kanda ki amonyağı arttırma ihtimali olduğu için dikkatli olunması tavsiye edilir. Endişelenecek çok birşey yok çünkü bu durumun olması oldukça zordur. Kan serumunda ki amonyağı arttıran en düşük doz kg başına 0.75g olarak kayıt edilmiştir. Bu değer 80kg bir birey için 60g yapıyor. Glutamini yüksek oranlarda diyetimizden de alabileceğimiz için zaten bu değerlerde glutamin kullanmanın pek bir anlamı yoktur.

Bunun dışında glutamin gayet sağlıklı bir takviyedir.

Glutamin eksikliğiniz var ise doktorunuza danışarak bu eksikliği hızlı kapatmak için gereken dozu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Glutamin en çok eksikliği olduğu durumlarda işe yarayacaktır.