Takipçilerimizden Burak TÜRKYILMAZ’ın tarifidir.

Özellikle diyet dönemlerinde tatlı ihtiyacı artabilmektedir ve kontrol edilemeyen durumlarda bireyler diyetlerini bozabilmektedir. Bu gibi durumları önlemek adına hem daha sağlıklı hemde kilo kontrolünü rahatça sağlayabilecek bir kek tarifi hazırladık. Günlük kalori kontrolünü sağlayabileceğiniz, tatlı isteğinizi bir nebzede olsa azaltabilecek tarifi sizler için bu yazımızda hazırladık.

Malzemeler

Yumurta (5 Adet Tam)
Yulaf Ezmesi (100 Gram)
Keçiboynuzu Unu (1 Yemek Kaşığı)

 

Tava
Blender
Malzemeleri Karıştırmak için Kap

**(tarifin oranı 100 gr yulafa 5 yumurta şeklindedir)

Tarifi asıl oluşturan malzemeler yulaf ve yumurta ancak yulaf ve yumurtayı tüketmek her insan için kolay olmayabilir. Bunu göz önünde bulundurarak alternatif malzemeleri aşağıda sunduk.

Tarifi Geliştirmek için Gerekli Malzemeler (tercihen)

 • Keçiboynuzu unu 1 yemek kaşığı(10gr)

 • 1 ölçek protein tozu

 • Maydanoz ve dere otu

 • Tarçın

 • Muz

 • Kırmızı biber

Eğer kekinizin tatlı olmasını istiyorsanız keçiboynuzu unu ve tarçın kullanabilirsiniz.

Eğer tuzlu isterseniz maydanoz ve dereotu ek olarak da kırmızı biber kullanabilirsiniz vücutta ki ödemi atmaya da yardımcı olacaktır.

Kilo alma (Bulk Dönemi) hedefi olanlar ise yulaf ezmesinin gramını ve yumurta saysını aynı oranda arttırarak hızlı yoldan kahvaltılarını ya da öğünlerinde gereken karbonhidrat ve protein miktarlarını karşılayabileceklerdir.

Malzemeleri ölçebilmek için hassas tartı kullanmanızı öneririz.

Tarif

100 gram yulafın içine 5 tam yumurtayı kırıyoruz sonra içine katmak istediğimiz tat seçeneklerinden birisini ilave ediyoruz.

Bunları blender yardımı ile karıştırabileceğimiz bir kabın içine koyup un haline gelene kadar blender ile karıştırıyoruz.*(un halinde olması zorunlu değildir).

Asıl önemi olan nokta bunları yaparken tavamızın altını önceden en kısık ateşte açıp ısıtıyoruz karışımımız hazır olduktan sonra tavamıza döküyoruz ama ateşi asla açmıyoruz hep kısık ateşte kalmalı, karışımı tavamıza döktükten sonra tavanın üstünü bir kapak yardımıyla kapatıyoruz ve pişmesini bekliyoruz ortalama 10 15 dk sürücektir.

Ufak İpuçları

Eğer protein tozu koyduktan sonra karışımın çok katı olduğunu düşünüyorsanız ek olarak bir yumurta daha kırıp bunu dengeleyebilirsiniz, ama katı olması sorun değildir.

Piştiğini anlamanın yolu 10 dk den sonra tavanın kapağını açıp kekin tam ortasına hafiften dokunarak elinize hiç bir şekilde bir şey yapışmıyor ve kekte parmak izi çıkmıyorsa pişmiş demektir.

Kek piştikten sonra tavanın kapağını aralık bırakıp ocağı kapatıp beklerseniz kekiniz soğuduktan sonra daha lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz.

Servis Önerileri

 • Yer fıstık ezmesi sürebilirsiniz. (Kalori alımına dikkat ederek)

 • Piştikten sonra üstüne bal dökebilirsiniz.

 • Yanında yeşil çay içebilirsiniz.

 • Yanında süt içebilirsiniz.

 • Piştikten sonra üstüne beyaz peynir yada kaşar peyniri koyabilirsiniz. Eriyecektir ve daha farklı bir katmanlı tat olacaktır ( tuzlu tarifler yada sade tarifler için).

Besin Değerleri

Temel tarifin besin değerleri.

Yağ: 25,52 gr

Karbonhidrat: 71,56 gr

Protein:42,52 gr

Toplam Kalori: 682 kcal gr

*(10 gr keçiboynuzu un ilave edilmiş tarifin besin değerleridir)