DÜZENLİ SPOR YAPMANIN 3 ÖNEMLİ KURALI!

Düzenli spor ve fiziksel aktivitenin sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerine rağmen sedanter (hareketsiz) yaşam tarzı, hem ülkemizde hem de dünyada hastalıkların nedenleri arasındaki yerini ne yazık ki koruyor. Peki düzenli egzersizin beraberinde getirdiği hem fizyolojik hem de psikolojik yararlara karşın neden egzersizi hayatlarımızın bir parçası haline getirmekte zorlanıyoruz? Yeni yıl, doğum günü, evlilik yıldönümü gibi miladi olayların ışığında açığa çıkan motivasyonumuzu uzun vadede niçin koruyamıyoruz? Bilimsel veriler bize egzersiz yapmaya başlayan insanların neredeyse yüzde 80’inin bir noktada pes ettiğini işaret ediyor. Eğer siz de yüzde 80’lik dilimin içindeyseniz ve egzersiz yapmak için motive olmakta zorlanıyorsanız aşağıdaki ipuçlarıyla sedanter yaşam stilinden kurtulma şansınızı artırabilirsiniz!

düzenli spor ve egzersiz

Düzenli spor ve egzersizi hayatınıza monte edin!

Bu noktada kritik kelime elverişlilik olacaktır. TDK kelimeyi uygun, müsait, işe yarayan olarak tanımlıyor. Elverişliliğin egzersiz bağlamında ne gibi bir anlamı olabilir ki diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Şöyle ki, uzun vadede kendinize sormanız gereken en önemli soru yaptığınızın ne kadar sürdürebilir olduğu üzerine yoğunlaşmalı. Örneğin gidiş ve dönüş yolunda saatlerinizi harcamayacağınız bir spor salonu seçerek işe başlayabilirsiniz. Ek olarak gün içinde sürekli olarak yapmanız gereken diğer aktivitelerle çakışmayan bir zaman dilimi spor yapmak için ideal olacaktır. Pazartesi ve Perşembe günleri iş çıkış saati ilk bakışta size mantıklı gelebilir ama fiziksel ya da mental anlamda yorucu bir işiniz varsa belki de egzersizi öğlen tatiline kaydırmak uzun vadede sizin için daha zahmetsiz bir hale gelmesine yol açabilir. Yahut her Pazar sabahı sahilde koşmak düşündüğünüzde çekici durabilir ama birkaç Pazar sonra ailecek yapılacak kahvaltılar koşuyu engelleyebilir.

Kendiniz için en uygun lokasyonu ve zaman dilimini belirledikten sonra ise yapmanız gereken biraz fedakarlıkla egzersizi rutininiz haline getirmek ve haftanızın geri kalanını planlarken spora ayırdığınız zamana saygı göstermekten ibaret.

Gelişiminizi kayıt altına alın

Gelişiminizi gözlemlemenin temel yolu gerçekçi, kısa vadeli hedefler koymaktan geçiyor. Örnek vermek gerekirse uzun yıllar spor yapmamış bir birey, 1 km yürüyüş ya dakoşu ile başlayıp mesafeyi bir ay içerisinde 3 km’ye çıkarmayı hedefleyebilir. Ya da ağırlık antrenmanıyla ilgilenen kişi başlangıçta aralıksız 20 şınav çekmeyi amaçlayabilir. Bireysel hedeflerinizi belirlemenizin ardından düzenli olarak tutacağınız egzersiz günlüğü ilk günden itibaren yol aldığınız mesafeyi size gösterecek ve motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Hatta zamanınız varsa gelişiminizi haftalık-aylık grafikler haline getirip görsel olarak da takip edebilirsiniz. Hedeflerinize kendiniz için tayin ettiğiniz süre zarfında ulaşamasanız bile başladığınız noktaya olan uzaklığınız sizi oldukça şaşırtabilir, kim bilir?

gelişim

Düzenli spor yaparak vücudunuzu en iyi şekilde dönüştürmek için Ağırsağlam vücut geliştirme programlarını ücretsiz olarak uygulayabilirsiniz!

Eğlenin!

Eğer çocukluğunuzdan beri yüzmek size çekici gelmediyse yalnızca vücudunuz için “en doğrusu” diye kendinizi düzenli olarak yüzmeye zorlamak devamlılığınızı sizce nasıl etkileyecek? Cevap basit, tabii ki negatif anlamda! Yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi fiziksel aktivite konu olduğunda da alternatifler neredeyse her daim olacaktır. Spor salonuna üye olup squat gibi aynı anda birden fazla ekleminizi kullanmanıza imkan tanıyan bileşik egzersizlerden oluşan bir idman programı uygulayarak güçlenmek mi istiyorsunuz? Hay hay! Çocuklarınızla haftada iki defa tenis oynamak size çekici mi geliyor? Öyleyse neden olmasın? Yoksa günün ilk ışıklarıyla sahile inip çarşaf gibi uzanan denize nazır yürümek mi sizi rahatlatıyor? O zaman yapın.

Özetle düzenli spor yapmak istiyorsanız, yapmaktan zevk aldığınız aktiviteleri bulun. Ulaştığımız nihai noktanın yanı sıra süreçten ne kadar keyif aldığımız da bir o kadar mühim. Bu ister egzersiz sırasında kulaklığınızı takıp favori şarkınızı mırıldanmak olsun, ister arkadaşlarınızla birlikte antrenman yapmak olsun yaptığınızın tadını çıkarın ve anı yakalamayı unutmayın.

Yazar: Spor Psikolojisi Uzmanı Mert Katfar

Ulaşmak için aşağıdaki e-posta adresini kullanabilirsiniz:

mekatfar [at] gmail.com