DİZLİK: DİZ BANDAJI NE İŞE YARAR, NASIL KULLANILIR?

Sporcuların performanslarını maksimum düzeye çıkarmak ve sakatlıklardan korunmak için kullandığı pek çok ekipman vardır. Bunlardan bir tanesi de dizliktir. Peki dizlik nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Dizlik Nedir?

Öncelikle bu yazıda bahsedeceğim dizlik türü raw powerlifting yarışmalarında da geçerli olan ve çoğu atletin kullandığı 7 mm’lik neoprene dizlikler. Maksimum fayda sağlayan dizlikler uzunluğu 30 cm olanlardır. Dizlikler genelde diz sargılarıyla karıştırılıyor ama dizlikler bir diz kılıfı gibidir ve ayağınıza çorap giyiyormuş gibi geçirip dizinize çekersiniz. Diz sargıları ise kalın kesitli, güçlü bir sargıdır ve dizinize çok sıkı bir şekilde sararak kullanırsınız.

 

Peki Dizlikler Ne İşe Yarıyor?

Bu dizlikler sizin dizinizi antrenman boyunca sıcak tutmaya, ağır kilolarda dizinizi korumaya ve ufak da olsa destek vermeye yarar.

 

Dizlik Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?dizlik kullanımı

Eğer sadece squat yaparken dizinizde ağrı oluyor diye dizlik almayı düşünüp, bütün gece internette araştırıp bu makaleye vardıysan dizliğe ihtiyacın yok. Çok daha önemli olan bir şeye; düzgün squat formuna ihtiyacın var! Bunu söylememin sebebi kendi etrafımdaki yeni başlayan ve orta seviye sporcular da dahil olmak üzere insanların squat formlarını oturtamayıp diz ağrısı çekmeleri. Unutmayın, squat düzgün bir formla yapıldığı sürece dizlerinizi dahi güçlendiren bir hareket, fakat eğer formda hatalar varsa diziniz için en tehlikeli hareket olması kaçınılmaz. (Bu sebepten bazı ‘”antrenör”ler squatın dizlere zararlı olduğunu söyler, deadliftin beli sakatladığını söyledikleri gibi.)

Diyelim ki squat formunuzda problem yok (buna emin olmak için Ağırsağlam AER #5 çömelme videosunu baştan sona izleyebilirsiniz) ve antrenmanlarda dizinizde ekstra bir destek ve sıcaklık istiyorsunuz veya raw bir powerlifting yarışmasına katılacaksınız ve legal ekipman olarak alabileceğiniz bütün desteği almak istiyorsunuz, o zaman dizlik almak sizin için mantıklı görünüyor.

Kendi tavsiyem

Eğer yarışmayı düşünüyorsanız bence gerçekten sahip olmanoz gereken bir ekipman, legal şekilde mümkün olan tüm desteği almayı istemek oldukça doğal, değil mi? Ayrıca antrenmanda ekstra bir koruma ve sıcaklık isteyen arkadaşlara da öneririm, kullandığım için rahatlıkla söyleyebilirim benim için ağırlık kemerinden sonra dizlik gelir. Ayrıca deadlift yaparken kaval kemiklerinizi koruma amaçlı dizinize kadar çekmeyip kaval kemiklerinizde de kullanabilirsiniz, bu da ufak bir tüyo olsun.

 

Diz Sargısı (Knee Wraps) Nedir?

Öncelikle diz sargısı dizinize sarıp dizliklerden çok daha fazla destek alabileceğiniz bir ekipman. Genellikle sert ve kalın bir malzemeden üretilen, kaldırıştan hemen önce dizinizi sıkıca sarıp kaldırıştan sonra açmak zorunda olduğunuz derecede sıkı olması bu ekipmanın yasaklı ekipman olmasına sebep oluyor. Raw yarışmalarda sadece dizlik (knee sleeve) geçerlidir.

Knee wrapsın geçerli olduğu “Equipped Powerlifting” yarışmaları vardır. Kısaca özetlemek gerekirse Equipped Powerlifting de powerliftingin bir dalıdır ama sporcular; diz sargıları, bench tshirtleri, squat suitler, deadlift suitlerinden hatrı sayılır derecede ekstra yardım alarak kaldırışlarını yaparlar. Tam da bu sebepten şahsen özellikle amatör sporculara ve bu sporu sadece hobi olarak yapanlara hiç önermediğim bir aksesuardır. Ayrıca müsabık olan raw powerlifterlara da önermem ama kiloları artırmak için çeşitli knee wrap çalışma teknikleri de mevcuttur.

Kendi tavsiyem

Şahsen hiç kullanmadığım için size bir tavsiyede bulunmam çok zor, eğer Equipped Powerlifting’e ilginiz ve yarısma düşünceniz varsa (ki Türkiye’de raw yarışmalar bile henüz yeni yeni oturuyor) tavsiye ederim. Ama onun dışında tavsiye ettiğim bir ürün değildir, insanlar genelde internetten alışveriş yaparken yanılgıya düşebiliyor, dizlik almak isterken diz sargısı alabiliyorlar. Sizden ricam dikkatli olun ve eğer dizlik almak istiyorsanız diz sargısı almayın, işlev olarak da kullanım amacı olarak da çok farklı iki ürün söz konusu…