BEL FITIĞI (LUMBAR DİSK HERNİSİ) NEDİR?

Bel fıtığı nedir, ne değildir, bundan korkmalı mıyız, tanı koyulduktan sonra hemen ameliyat mı gereklidir… Tüm bu soruların cevabını en doğru biçimde bu yazıyı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Bel Fıtığı Nedir?

Bel bölgesinde toplam 5 adet vertebra (omurga) bulunmaktadır(L1, L2, L3, L4, L5). Her 2 omurga arasında 1 adet disk adı verilen, kıkırdak dokudan oluşan, yastıkçık görevi gören yapılar mevcuttur.

bel fıtığı nedenleri

Bu disklerin dış halkasına annulus fibrozus, iç halkasına nukleus fibrozus adı verilir. İçteki halka jölemsi kıvamdadır,dıştaki halka ise daha sağlamdır.Diskin daha sağlam olan dış halkası yırtılır ise jölemsi kıvamdaki içteki yapı dışarı taşar ve omurilik kanalı ve sinir köklerini sıkıştırırarak ağrıya sebep olur. Oluşan bu duruma disk hernisi (bel fıtığı) adı verilir.

 

Bel Fıtığı Neden Olur?

Disk herniasyonları farklı tip ve derecelerde gelişebilir;

Bulging: Diskin taşması veya bombeleşmesidir. Anulus fibrozus sağlamdır.

Protrüzyon: Annulus fibrozustaki inkomplet defekt sonucu diskin herniye  olmasıdır. PLL (posterior longutidunal ligaman) sağlamdır.

Ekstrüzyon: Nucleus pulposus, annulus fibrozusta oluşan komple yırtık boyunca,  PLL da yırtarak spinal kanal içine doğru yer değiştirir.

Sekestrasyon: Herniye materyalin geride kalan disk ile anatomik bütünlüğü  ortadan kalkmıştır. Spinal kanal içinde serbest fragman halinde bulunur.

bel fıtığı sebepleri

Bel Fıtığı Kimlerde Görülür?

Hastalığın etiyolojisinde, birikici mikrotravma sorumlu tutulmakla beraber,  motorlu taşıt kullananlarda, düzenli spor alışkanlığı olmayanlarda, sigara içenlerde daha  sık rastlandığı bildirilmektedir. Ayrıca sıvı değişiklikleri ve genetik yapı  gibi birtakım faktörlerin dejeneratif disk hastalıklarında rol oynadığı belirtilmiştir.

Genç-orta yaş, erkek cinsiyeti, ailesel yatkınlık, çevresel faktörler, geçirilmiş  travma ve sigara içmek yaygın olarak karşılaşılan risk faktörleridir. Yaşla birlikte bel ağrısı sıklığında belirgin artış görülmekle birlikte disk hernisi insidansı ise azalmaktadır. Lumbal disk hernisi  en sık L4 –  L5 seviyesinde ve L5 – S1 seviyesinde görülür.

bel fıtığı nasıl olur

Bel Fıtığı Hangi Seviyede Ameliyat Gerektirir?

Fizik Tedavi, istirahat ve ilaç tedavisine cevap vermiyor, sosyal, iş ve aile yaşantısının zora sokan dönemler geçiriyor ve hasta hayatını idame ettirmeyecek kadar ve günlük yaşam aktivitelerini yapamayacak kadar ağrısı,hareket kısıtlılığı mevcutsa, ayakta ortaya çıkan kuvvetsizlik, duyu kaybı, idrar ve dışkılama problemleri varsa ve ağrınıza ek olarak aşağıdaki bulgular mevcut ise derhal doktorunuzu haberdar ediniz.

  • Bacak kaslarında kuvvet kaybı, topuklarda yürüyememe, parmak uçlarında yürüyememe, mesane kontrolünün kaybı: İdrar kaçırma, idrarını tutamama, bağırsak kontrolünün kaybı.
  • Belinizdeki ağrı, lumbal disk hernisi dışında farklı spesifik durumlar içerebilir. İnternetten kendinize tanı uydurmak yerine lütfen doktorunuzu ziyaret edin.

Bel fıtığı problemi yaşayan bir kişide tedavi kişiye özgüdür ancak genel olarak core stabilizasyon her zaman çok büyük önem taşır! Yazı dizisi  genel bilgilendirme amaçlıdır, bu tarz belirtiler geliştirdiyseniz lütfen doktorunuza başvurunuz.