AĞIRLIK KEMERİ NE İŞE YARAR, NASIL KULLANILIR?

Ağırlık kemeri; spor salonlarında ve internette sıkça karşılaşmamıza rağmen pek çoğumuzun gerçekten ne işe yaradığını bilmediği bir aksesuardır. Eğer ciddi olarak ağırlık çalışıyorsanız, kaliteli bir kemer kullanmanız şart. Peki ağırlık kemeri ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Ağırlık Kemeri Ne İşe Yarar?

Ağırlık kemerleri orta ve özellikle de ileri seviye sporcular için gerek nefes kontrolünü ve tekniğini geliştirmek, gerek de squat ve deadlift gibi hareketlerde sırt ve bel sıkılığını stabil tutmakta oldukça işe yarayan bir aksesuardır.

Ağırlık kemeri karnınızın öne doğru düşmesini ve belinizin aşırı bükülmesini (hyperextension) engeller. Omurganın aktif olduğu her türlü kaldırış esnasında abdominal bölgeyi ve beli destekler. Ağırlık kemerini size destek olan ekstra bir katman abdominal kası ve ekstra bir bel olarak düşünebilirsiniz.

Liftstar ağırlık kemeri satın al!

Ağırlık Kemeri Nasıl Kullanılır?

Ağırlık kemerini kullanabilmek için önce nefes almayı bilmeniz gerekmektedir. Nefesinizi karnınızın en derinine doğru almanız gerekir, ciğerlere değil! Bu nefes tekniği midenizi tam olarak hava ile doldurup içeriden bir basınç yaparak abdominal kaslarınızı kasmanızı sağlar. Nefesi midenize alırken ayni zamanda beliniz de stabil pozisyonda kalmalıdır.

Ağırlık çalışırken her tekrardan önce midenize havayı doldurmalısınız. Bunun için ağzınızı açıp havayı yediğinizi düşünmeniz yardımcı olacaktır. Daha sonra bu havayı midenizde hapsedip biri midenize yumruk atacakmış gibi abdominal kaslarınızı kasmanız gerekir. Bu baskıya “Intra-abdominal pressure” adı verilir ve valsalva tekniği sayesinde açığa çıkar.

Valsalva tekniğini nasıl yapacağınızı öğrenmek için bu video yardımcı olacaktır:

Valsalva ile artık nasıl doğru şekilde nefes alacağınızı öğrendiniz. Şimdi ağırlık kemeri nasıl kullanılır biraz da bundan bahsedelim. Öncelikle kemerinizle karnınızın arasına ne bir yumruk girebilmeli ne de nefes alamayacağınız kadar sıkı olmalı. Eğer sıkılığı olması gerektiği gibi olmazsa omurganız bükülebilir veya öne kayabilir, bu da stabil pozisyondan çıkmanıza sebep olur. Kemerinizin nefes tekniğinde öğrendiğiniz gibi nefesi midenize aldığınızda abdominal kaslarınızın kemeri itebileceği bir sıkılıkta olması gerekir.

Kemer kullanımının en büyük faydası; hareket esnasında büyük nefes almanızı, sıkı ve stabil durmanızı hatırlatıyor olmasıdır.

Ağırlık Kemerinin Yanlış Kullanımı ve Sonuçları

Ağırlık kemeri kullanımında yapılan en büyük hata; henüz abdominal ve bel bölgesindeki kasları yeterince güçlendirmeden, sürekli kemer kullanmaktır. Bu eylem zamanla abdominal ve bel bölgesindeki kasları tembelleştirip, ileride sakatlıklara  yol açabilir. Başlangıç seviyesindeki atletlere değil de, orta ve ileri seviye atletlere önerilmesinin sebebi de budur.

ağırlık kemeri

Kemer sizin yanlış formunuzu düzeltmez, sadece destek olur. Bu yüzden kemere güvenip kötü teknikle devam etmemelisiniz.